0

Yılbaşında Ne Pişirsem Diyenler İçin Soğuk Hindi Tarifi

Bu yazımızda, yılbaşında ne pişirsem diyenler için, yılbaşı yemekleri arasında yer alan hindi yemeklerinden bir tanesinin tarifini vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de yılbaşında ne pişirsem diyorsanız, yılbaşı yemekleri arasında yer alan hindi yemeklerinden bir tanesi ile soğuk hindi yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer soğuk hindi nasıl yapılır diyor, ve yılbaşında ne pişirsem sorusunu sormaya devam ediyorsanız, hiç zaman kaybetmeden hindi yemekleri arasında yer alan soğuk hindi için gerekli malzemeleri sizlere aktaralım:


Soğuk hindi için gerekli malzemeler:
İki bardak yağsız kırmızı et suyu
Bir bardak karışık sebze
İkiyüz gram yağ
Bir çorba kaşığı biberiye
İki çorba kaşığı tuz
Üç buçuk kiloluk bir tane hindi
Soğuk hindi garnitürü için gerekli malzemeler:
Üç kilogram patates
Soğuk hindinin beyaz sosu için gerekli malzemeler:
Yüz gram nişasta
Yarım bardak krema
Bir buçuk fincan rafine edilmiş yağ
Bir litre yağsız, süzülmüş et suyu
Yirmi tane jelatin yaprağı
Yılbaşında ne pişirsem diyenler, yılbaşı yemekleri; ve hindi yemekleri arasında yer alan soğuk hindi için gerekli malzemeleri temin ettikten sonra, soğuk hindiyi şu şekilde hazırlayabilirler:
Soğuk hindi tarifi:
Öncelikli olarak hindinin elleri ve ayakları bağlanır, sonrasında ise, hindinin içi; ve dışı biberlenip tuzlanır. Fırının orta rafında, bir tepsi içerisine, bir but üzerine yatırılan hindi, hızlı ateşte yarım saat, üzerine yağ sürülmüş şekilde kızartılır, sonrasında diğer but üzerine alınan hindi, yine yağlanarak hızlı ateşte yarım saat daha kızartılır. Ardından tepsinin içerisine sırt üstü yatırılan hindi, yine yağlanarak 15 dakika daha pişirilir; ve bunun sonrasında hindinin üzerine sebzeler ilave edilerek pişirme işlemine beş dakika daha devam edilir. Bunun sonrasında fırından alınan hindi, farklı bir kap içerisine konulur.
Hindinin pişirilmiş olduğu tepsinin içerisindeki yağ, kırmızı yağsız et suyunun içerisine boşaltılır; ve iki dakika kaynatılır. İki dakikanın sonrasında ise su ve yağ karışımı süzülür.
Bu arada hindi soğumuş olacaktır. Sırt üstü yatırmanız gereken hindiyi, düz durması için sırtından hafifçe kesebilirsiniz. Kanatlarını kesmemeniz gereken hindinin, göğüs etlerini bıçak ile sıyırmanız gerekmektedir.
Farklı bir yerde patatesleri dörde bölmeli, ve tuzlu suyun içerisinde yarım saat haşlamalısınız. Daha sonra ise haşlamış olduğunuz patatesleri ezmelisiniz. Sonrasında bu patatesleri göğüs etlerini sıyırmış olduğunuz hindinin göğsüne doldurmalısınız. Sonrasında göğüs üzerine yeniden etleri yerleştirmeli, ve hindiye hiç kesilmemiş şekli vererek buzdolabına koyup iki saat kadar soğutmalısınız.
Hindinin buzdolabında kaldığı zaman zarfında siz beyaz jelatini buzlu suyun içerisinde yarım saat bekletmeli, sonrasında ise kuru bir tabak içerisine almalısınız.
Nişasta, ve yağ karışımını üç dakika kadar kavurmalı, sonrasında ise ocaktan alıp ortalama beş dakika dinlendirmelisiniz.
Bir litre et suyunu kaynatmalı, sonrasında ise, et suyunu karıştırmak sureti ile içerisine, dinlenmiş olan yağlı nişastayı dökmelisiniz. Kaynatma işlemine iki dakika daha devam etmelisiniz. Bunun sonrasında ocaktan alacağınız et suyunun içerisine beyaz jelatini ilave etmelisiniz. Daha sonra bu karışım soğumaya bırakılmalıdır.
Soğumuş olan beyaz sos, soğumuş olan hindinin, patates ile doldurulmuş olan göğsünden içeriye, alabildiği kadarı ile dökülmeli, sonrasında ise hindi yeniden buzdolabına konularak içerisindeki beyaz sosun donması sağlanmalıdır. Daha sonra dolaptan alınan hindinin içerisine, kalan beyaz sosun da dökülmesi gerekmektedir. Bu şekilde, hindinin, ilk alındığındaki kadar şiş olması sağlanmaktadır. Bu işlemlerin sonrasında bir kere daha buzdolabına konulan hindinin yarım saat boyunca donması sağlanmalıdır. Yarım saatin sonunda ise dolaptan alınan hindinin, bacaklarına, ve kanatlarına akan beyaz sosun temizlenmesi gerekmektedir.
Ardından bir tepsinin içerisine oturtulan hindinin göğüs etleri yeniden yerine konulmalı, ve hindi, zevke göre istenildiği gibi süslenmelidir. Ardından da hindinin arzuya göre, yanındaki ek yiyeceklerle birlikte servis edilmesi gerekmektedir.
Afiyet olsun…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.