0

Su Böreği Nasıl Yapılır? Su Böreği Tarifi

Su böreği, hepimizin beğenerek yediği lezzetlerden bir tanesidir. Genellikle evde yapılmaz da pastanelerden alınır. Su böreğinin fiyatı ise, diğer pastane yiyeceklerine göre kıyaslandığında el yakar cinsten bir fiyattan satılmaktadır. Peki, hem çok güzel hem de pahalı olan bu lezzeti, evde kendiniz yapmaya ne dersiniz? Su böreği nasıl yapılır bilirseniz su böreği tarifini evde kendiniz uygulayabilirsiniz. O halde yapmamız gereken, su böreği nasıl yapılır sorusunun cevabını bulmaktır. Biz de size bu yazımızda, su böreği nasıl yapılır sorusuna cevap olarak su böreği tarifini anlatmaya çalışacağız. Su böreği nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak su böreği tarifini vermeden önce, su böreğinin malzemelerini temin etmemiz gerekmektedir. İşte su böreğinin malzemeleri…

<

Su böreğinin malzemeleri şu şekilde belirtilir: Yarım limon suyu; ya da yarım limondan elde edilecek suyun miktarı kadar su, Tuz, Beş ya da altı tane yumurta; ve alabildiği kadar buğday unu… Su böreği malzemeleri arasında, su böreği hamurunun malzemeleri sıralandıktan sonra, sırada, su böreğinin harcının ve üzerinin malzemeleri bulunmaktadır. 500 gram; ya da istenirse daha az tereyağı, Bir demet maydanoz, 250 ya da 300 gram tel peyniri ya da çökelek…
Su böreğinin malzemeleri bu şekilde hazırlandıktan sonra, artık, su böreği nasıl yapılır sorusunun yanıtı için su böreği tarifini sizlerle paylaşabiliriz.
Su böreği nasıl yapılır merak edenler, sizin için su böreği tarifi şu şekildedir: Geniş bir kabın içerisine, iki bardak un koyulur; unun üzerine de tuz, su ya da limon suyu; ve yumurtalar eklenir; ve karıştırılmaya başlanır. Su böreği hamurunun en az yarım saat yoğurulması gerekmektedir. Su böreği hamurunun kıvamı katı; rengi ise parlak olmalıdır. Su böreği hamurunun yeteri miktarda yoğrulup yoğrulmadığını anlamak için, yoğrulan su böreği hamurunun bıçak ile ortadan ikiye bölünmesi gerekmektedir. Bölünen hamurun içerisinde hava kabarcığı bulunmadığı takdirde, su böreği hamuru yeterince yoğurulmuş demektir.
Su böreği tarifinde sırayı, su böreği hamurunun on ya da oniki bezeye bölünmesi gerektiği yer almaktadır. Bölünen bezelerin altları ve üstleri un ile unlanır; ve sonrasında bu bezelerin her biri oklava ile açılır. Su böreği yufkasının çok ince açılması gerekmektedir. Öyle ki, su böreği yufkasının bıçak kadar ince; hatta bıçaktan daha ince olması gerektiği belirtilmektedir. Açılan su böreği yufkası dörde katlanır; ve bir çarşafın üzerine konulur. Su böreği yufkası için uygulanan bu işlem, su böreği yufkasının kurumaması içindir.
Su böreği nasıl yapılır sorusunun cevabını su böreği tarifi ile vermeye devam ederken, sırada su böreğinin harcı yer almaktadır. Elde, tel peynir didilir. Maydanozlar ise ince bir şekilde kıyılır. Tereyağı eritilir; ve geniş bir tepsinin yağlanması sağlanır. Başka bir tencerede ise, bir tatlı kaşığı tuz atılmış bol miktardaki su kaynatılır. Bir başka tencerenin içinde ise soğuk su bekletilir.
Su böreği tarifinde, her bir su böreği yufkası için uygulanması gereken işleme sıra gelmiş bulunmaktadır. Su böreği yufkaları, kaynayan tuzlu suyun içerisinde yarımşar dakika pişirilir. Daha sonra ise hemen soğuk suya alınır. Soğuk sudan alınan su böreği yufkası el ile hafifçe sıkılarak üzerindeki fazla suyu bırakması sağlanır. Yağlanmış tepsiye dizilecek olan her bir su böreği yufkasının üzerine tereyağı servis kaşığı ile dökülmelidir. Beş ya da altı su böreği yufkasının tepsiye dizilmesinin sonrasında, üzerlerine su böreği harcı olan maydanoz ve tel peyniri ilave edin. Daha sonra diğer su böreği yufkalarını da aynı şekilde tepsiye dizin. Su böreği yufkalarının en üstüne de tereyağını dökün. Önceden ısıtılmış 200 – 220 derecelik fırında pişirilen su böreğinin, altının ve üstünün kızarması gerekmektedir. Su böreğinin pişme süresi ortalama 40 dakikadır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.