0

Boyadan Önce Ve Sonra Yapılması Gerekenler

Soğuk, karlı, ve bol yağmurlu bir kış mevsimine veda etmekte olduğumuz bugünlerde, ülkenin yüksek kesimlerinde hala kar olduğunu görebiliyor, ve ilginç bir Nisan ayı yaşıyoruz… Sobalar bu kış da yine her sene olduğu gibi bolca yandı, kalorifer dumanları duvarlarımızı, tavanlarımızı is yaptı, ve yaz ayının gelmesi ile birlikte pek çok evde boya – badana gibi tadilatlar yapılacak. Peki, boyadan önce yapılması gerekenler; ve badanadan önce yapılması gerekenler neler? Boyadan sonra yapılması gerekenler neler? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde aktaracağımız bilgiler ışığında, hem evinizdeki eşyalarınızın, ve hem de boya – badana malzemelerinizin zarar görmesini önleyebileceksiniz…

Badanadan Önce Yapılması Gerekenler
Boyadan Önce Yapılması Gerekenler

Mersin gibi sıcak yaz şehirlerinde genellikle Mayıs ayından sonra halılar, ortalama Kasım ayına kadar kaldırılır, ancak eğer siz tüm sene halı kullanıyorsanız, boya – badana yaptırmadan önce halılarınızı rula şeklinde sarın; ve büyük halı poşetlerinin içerisine kaldırın ki, halılarınıza boya bulaşmasın; ve halılarınızda toz gibi, bir de halı temizliği yapmanıza neden olacak sorunlar meydana gelmesin.

Halıları kaldırmak kolay olabilir; ancak koltuk, mobilya gibi büyük, ağır eşyalarınızı kaldıramaz, odadan odaya bile bazen taşıyamazsınız. Ancak tıpkı halılarınız gibi, koltuk, ve mobilyalarınız da boyadan zarar görebilmektedir, ve lekesini çıkartmak da sizin için zor olabilir. Bu nedenle, boya – badana sırasında eşyaları kamufle etmek için, yapı marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz, fiyatları uygun olan naylonları kullanın. Ya da, bunu yapmaya şansınız yoksa, kullanmadığınız çarşaflarınızdan yararlanıp, eşyalarınızı sarın. Hiç olmazsa çarşafları çamaşır makinesinde kolayca yıkayabilirsiniz.

Biblo gibi küçük aksesuarlarınızın boya – badana sırasında kırılabileceğini göz önünde bulundurarak, bu eşyalarınızı ortadan kaldırın. Zaten küçük olmaları nedeniyle, dolaplara, çekmecelere rahatlıkla sığabilirler.

Perdelerinizi boya – badana öncesinde çıkartmayı unutmayın, ve duvarlardaki asılı olan resim, saat… gibi şeyleri de yerlerinden alın. Malum, onların arkaları da boyanacak.

Badanadan Sonra Yapılması Gerekenler
Boyadan Sonra Yapılması Gerekenler

Boya sırasında kullandığınız rulo, ve fırçaları temizleyip, gerekli bakımlarını yaparak yerlerine yerleştirin. Su bazlı boya kullandı iseniz, fırçanızdaki boyayı yıkayarak rahat bir şekilde çıkartabilirsiniz. Yalnızca suyun ılık olması gerekmektedir. Yağlı boya kullandı iseniz, solvent ile fırçanızı temizlemeniz gerekebilir, buna, boyanın türüne göre karar vermelisiniz. Rulo temizliği yapacaksanız da, yağlı boya için tiner kullanmalısınız. Su bazlı boyayı rulodan çıkartmak için ise ılık suyun içerisine bir miktar deterjan koymanız gerekecektir.

Tüm bu işlemleri ellerinize eldiven takarak yapın; ve bunun yanında, tinerin işinin bitmesinden sonra, metal bir kutu içerisinde, özellikle çocukların erişmesi kolay olmayan bir yerde saklayın. Ardından, yerleri süpürüp, silip, halılarınızı serebilir, mobilyaların naylonlarını çıkartabilirsiniz. Boyanın çabuk kuruması için ise, ortamı olabildiğince havalandırmaya özen gösterin…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.