0

Yaşlılık Hastalıkları Ve Sağlıklı Yaşam

Pek çok insan, yaşlılık dönemi olarak adlandırılan dönemde, nasıl sağlıklı olacağını düşünmektedir. Bu sorun, genellikle 65 yaşın üstündekiler için geçerlidir; çünkü sağlık sorunları başlar; ve kendilerine nasıl bakmaları gerektiğini çok fazla kestiremezler. Uzmanlar da belirtiyor: ”65 yaş ve üzerinin kullanması gereken besin grubu, vitamin, mineral; ve yağ asitlerini içerisinde barındıran mikronutrientler grubudur.


65 yaş ve üstü kişilerin beslenme alışkanlıklarının içerisine mutlaka mikronutrientler grubunu da almaları gerekmektedir. Mikronutrientler ise, genellikle, vitamin ve mineral bakımından zengin olan, taze sebze ve meyvelerde bulunmaktadır. Ve yapılan istatistiki araştırmalara göre, insan ömrü önümüzdeki senelerde daha da uzayacak; 2020 senesinde ortalama 7 milyon olacak olan 65 yaş ve üstü nüfus, 2025 senesinde 8 milyonu bulacak. Bu nedenle, yaşlılığa bağlı sağlık sorunlarında da gözle görülür bir artış yaşanacak.
Yaşlılık hastalıkları olarak adlandırabileceğimiz, 65 yaş ve üstü sağlık sorunları arasında, kalp hastalıkları, hipertansiyon, eklem iltihapları, nefes darlığı, diyabet, farklı kanser hastalıkları, bronşit ve astım gibi hastalıklar sayılabilmektedir. ABD’de yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen yaşlılık hastalıklarının oranlarına baktığımızda, oldukça olumsuz sonuçlarla karşılaşıyoruz: 65 yaş ve üstü kadınların %52, erkeklerin ise %47’sinde, hipertansiyon sorunu görülüyor. Kadınların %27, erkeklerin ise %37’sinde kalp hastalıkları görülürken, kadınların %18, erkeklerin ise %25’inde kanser ile alakalı sağlık sorunları, su yüzüne 65 yaş ve üstü dönemlerde, yaşlılık hastalıkları olarak çıkmaktadr.
Belirttiğimiz yaşlılık hastalıklarının yanısıra, 65 yaş ve üstü kişilerde, bilinç kaybı, hafıza kaybı, depresyon, görme bozuklukları, duyma bozuklukları, ağız ve diş sağlığı ile ile ilgili sorunlar, parkinson, felç, mide ve böbrek rahatsızlıkları gibi sağlık sorunları ile sık sık karşılaşılmaktadır. Bu sorunları hiç yaşamamak; ya da en aza indirgemek ise mümkün. Beslenme düzenini yaşa; ve yaşın getirdiği ihtiyaçlara göre belirleyen 65 yaş ve üstü kişilerin makro ve mikro ihtiyaçları, her geçen yaşla birlikte farklılık göstermektedir. Uzmanlar ekliyorlar: beslenme şekilleri de, makronutrient, ve mikronutrient olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Makronutrient grubunda yer alan besinler, yağlar, proteinler, karbonhidratlar, ve diyet lifleridir.
Bizi takip eden kullanıcılarımız için, ilerleyen yazılarımızda, makronutrient ve mikronutrient besin gruplarından bahsetmeye devam edeceğiz. Şimdilik tüm okurlarımıza sağlıklı günler; ve sağlıklı yaşam diliyoruz…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.