0

Üzerlik Otu Nazar Etkisi Dışındaki Üzerlik Otu Faydaları

Bu yazımızda sizlere üzerlik otundan söz edeceğiz. Üzerlik otu çayı; ve üzerlik otu faydaları ile ilgili bilgi almak istiyorsanız, yazımızın devamını okumanızı önermekteyiz. Üzerlik otu nazar için sık olarak kullanılmasına karşın, üzerlik otu çayı, ve üzerlik otu faydaları hakkında çok azımız bilgi sahibiyizdir. Biz de bu konuda bilgi sahibi olmamız dolayısı ile sizlere üzerlik otu nazar etkisi dışındaki üzerlik otu çayı ile elde edilen üzerlik otu faydalarından söz etmeye karar verdik…


Üzerlik otu tüysüz, odunsu, dik, ve aynı zamanda da çok yıllık bir bitki olması ile bilinmektedir. Bozkırlarda yetişmekte olan üzerlik otunun çiçeklenme dönemi Mayıs ile Temmuz ayları arasına denk gelen dönemlerdir. Üzerlik otu gelişimi tuzlu topraklarda da gerçekleşebilmekle birlikte, Türkiye’deki pek çok şehrimizde yetiştiğine tanık olunmaktadır. Rakımı 1600 metreye kadar olan bölgelerde üzerlik otunun yetiştirildiğinden söz edebiliriz.
Üzerlik otu nazar etkisi dışında, üzerlik otu faydalarından yararlanmak için üzerlik otu tohumunun kullanımı sık olarak gerçekleştirilmektedir. Üzerlik otu faydaları, ve üzerlik otu tohumu ile elde edilen üzerlik otu tohumunun faydalarına baktığımızda ilk olarak adet söktürücü etkisinden söz etmemiz gerekmektedir. Üzerlik otu tohumunun faydalarından bir diğeri de kurt düşürme etkisidir. Üzerlik otu tohumu ile elde edilen üzerlik otu tohumunun faydaları arasında terletici etkisinden de söz ederken, üzerlik otu tohumunun faydalarından bir diğerinin de yatıştırıcı özelliği olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Üzerlik otu tohumu ile gelen üzerlik otu tohumunun faydalarından yararlanmak isteyen kişilerin, üzerlik otu tohumu ile hazırlayacakları üzerlik otu çayını içmeleri gerekmektedir.
Üzerlik otu faydaları arasında yer alan bir diğer etki de basur tedavisi, idrar kaçırma tedavisi, ve prostat tedavisidir. Üzerlik otu faydalarından bu anlamda yararlanmak isteyenlerin de yine üzerlik otu tohumunu kullanmaları; üzerlik otu tohumunu kavurarak yemeleri gerekmektedir.
Üzerlik otu faydaları arasında basur tedavisinin gerçekleştirildiğinden söz etmiştik, ancak üzerlik otu faydaları arasında bir de idrar güçlüğü tedavisi yer almaktadır. İdrar güçlüğü tedavisi için üzerlik otu çayını, üzerlik otu köklerinden hazırlamak gerekmektedir.
Üzerlik otu faydaları arasında yer alan diğer etkiler: tansiyon probleminin giderilmesi, baş ağrısının giderilmesi, mide ağrısının giderilmesi, karın ağrısının giderilmesi ile gaz probleminin tedavisidir. Üzerlik otu tohumunun bal ile karıştırılarak elde edilen macunun yenilmesi, üzerlik otu faydaları arasında yer alan bu etkilerden yararlanmak için denenmelidir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.