0

Ülser Ve Mide Ülserinin Nedenleri İle Ülser Tedavisi

Ülser, günümüzün en çok bilinen sağlık sorunlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmakta. Ülserin nedenleri genellikle, sağlıksız beslenme olarak bilinse de, mide ülserinin nedenleri hakkında sizlere kısaca bilgi verip, mide ülseri hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağımız bu yazımızı okuduktan sonra, mide ülserinden daha az hasar ile kurtulup korunabileceğinizi düşünmekteyiz.

<

Ülserin nedenlerinin başında, midede çok fazla asit olması yer alıyor. Mide ülserinin nedenlerinden bir diğeri de sinir bozuklukları olarak biliniyor. Gastrit de, gerektiği zaman; gerektiği şekilde tedavi edilmezse, mide ülserinin nedenleri arasında sayılıyor. Ülserin nedenlerinden bir diğeri de safra azlığı. Mide ülserinin nedenleri arasında karaciğer yetersizliğinden de söz edebilmek mümkün. Ülserin nedenleri arasında mide zafiyetlerinden de söz etmek doğru olacaktır. Mide ülserinin nedenleri arasında sindirilmesi zor olan yiyeceklerin çok tüketilmesi de yer alırken, ülserin nedenlerinden bir başkası da kalp hastalıklarıdır. Bir takım ilaç kullanımları da mide ülserinin nedenleri arasında sayılırken, ülserin nedenlerinden bir diğeri de alkol tüketimidir. Kahçe, sigara; ve çayın çok fazla kullanılması da mide ülserinin nedenleri arasında yer alırken, bir takım ilaçlar da ülsere neden olabilmektedir.
Mide ülseri riskini arttıran en önemli faktörlerden bir tanesi olan kafeinin sık kullanılması durumunda, midedeki asit oranı artıyor. Mide ağrılarının daha şiddetli olmasına sebebiyet veren kafein, mide ülseri riskini arttıran faktörlerin başında yer alıyor. Mide ülserinin erken teşhisi de yine diğer tüm hastalıkların erken teşhisinde olduğu gibi önem taşıyor. Bu nedenle, mide ülserinin belirtileri hissedildiğinde, kısa zamanda bir uzmana başvurmanın önemi büyüktür.
Mide ülseri nedir sorusunun yanıtını kısaca sizlere anlatmaya çalışalım… Mide ülserinin diğer ismi gastrik ülserdir. Gastrik ülser; ya da mide ülseri nedir derseniz, Mide ülseri, midenin iç kısmında bir yaranın bulunmasıdır; ve mide ülserine sebebiyet veren yara, midede sancıların oluşmasına sebebiyet vermektedir. Mide ülseri ya da gastrik ülser sonucu oluşan midenin iç yüzeyindeki mide yarası, bir takım aşınmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Mide iç yüzeyinde, mideyi sindirilen sıvılardan ve mide asitlerinden koruyan, mukus isimli bir madde bulunmaktadır. Mukusun zarar görmesi, mide ülseri olarak nitelendirilmektedir.
Ülserin belirtilerinden sizlere kısaca bahsetmek isteriz: ülserin belirtileri arasında ilk sırada, karın bölgesinin üst kısmındaki yanıcı ve kemirici ağrıdan bahsetmek çok önemlidir. Mide ülserinin belirtilerinden bir diğeri de göğüste meydana gelen yanmadır. Göğüs bölgesindeki yanma, midedeki ekşimelerden kaynaklanmaktadır. Ülserin belirtilerinden bir başkası da mide bulantısıdır. Mide ülserinin belirtilerinden bir başkası da, midedeki asitin azalmasını sağlayacak bir yiyeceğin yenilmesi sonrasında, midedeki ağrının giderilebilmesi ya da azaltılmasıdır. Mide ağrısının, yemeklerden önce; ya da yemeklerden bir kaç saat sonra oluşması da ülserin belirtileri arasında yer almaktadır. Ülserin belirtilerinden bir başkası da, mide ağrısının, geceleri uyku kaçıracak nitelikte şiddetli olmasıdır.
Mide ülserinin belirtilerini hissettiğinizde, mide ülserinden kısa zamanda kurtulmak istiyorsanız en kısa zaman diliminde bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Mide ülseri şüphesi ile başvurduğunuz doktorunuz, öncelikle sizin için bir kontrol gerçekleştirecek; ve sonrasında, mide ülseri teşhisi koymak için bir takım tahliller yaptıracaktır. Ülser teşhisini olanaklı hale getirecek tahlilleri şu şekilde sıralayabiliriz: Ülser teşhisi için öncelikle bir kan testi uygulanır; ve uygulanan kan testinde, H. Pylori bakterisinin kontrolü gerçekleştirilir. Ülser teşhisi için yapılması gereken bir diğer tahlil de dışkı tahlilidir. Dışkı tahlilinde, kanayan ülserin var olup olmadığı test edilmektedir. Ülser teşhisi için yapılması gereken bir diğer test de, iç kanama sebebiyle kansızlık probleminin olup olmadığını anlamak üzere yapılan kan testidir. Ülser teşhisi için yapılacak bir diğer uygulama da üst endoskopidir. Üst endoskopi yönteminde, esnek bir hortumun ucuna kamera yerleştirilir; ve bu hortum, ağızdan mideye doğru sarkıtılır. Biyopsi de, ülser teşhisi sırasında, üst endoskopi yöntemi uygulaması gerçekleştirilirken, mideden bir doku alınır, ve, kanser ya da enfeksiyon kontrolü amacı ile teste tabii tutulabilir.
Ülser tedavisinde ilk olarak mide ağrısının azaltılmasına yönelik uygulama gerçekleştirilmektedir. Ülser tedavisinde, ülserin iyileştirilmesi için de çabalanırken, ülserin ortaya çıkartmış olduğu problemlerin giderilmesi de hedeflenmektedir. Ülser tedavisi aynı zamanda, ülserin yeniden ortaya çıkmasını da önleyecek niteliklerde olmaktadır. Ülser tedavisinde, mide ülserinin aşamasına bakılır; ve eğer, mide ülseri olan kişinin şikayetleri çok fazla ise; ya da ülser kanaması söz konusu ise, hasta, ülser tedavisinin ilk aşamalarında hastane gözetiminde de tedavi edilebilir. Ülser tedavisinde ilaç kullanımından yararlanılabilir, ve hatta ülser tedavisinde bir ya da iki hafta süreyle antibiyotik kullanımı gerçekleştirilebilir. Ülser tedavisinde, mide asitinin azaltılması amacı ile altı haftalık bir ilaç kullanımı gerçekleştirilebilirken, bununla birlikte, ülser tedavisinde, yeni mide ülserinin ortaya çıkmaması için ayrıca ilaç kullanımı da gerçekleştirilebilmektedir.
Ülersin sebepleri arasında ilk sırada, helicobakter adı verilen H. Plori isimli bakteri yer almaktadır. Ülserin sebepleri arasında, mide asitinin fazla üretilmesi de yer almakta iken, ülserin sebeplerinden bir diğeri de, midenin iç kısmının, mide asitlerine karşı olan dayanıklılığının azalmasıdır. Mide ülserinin sık görüldüğü kişiler ise, başta sigara kullanımını çok gerçekleştirenler; ve sonrasında da sürekli iltihap kurutucu antibiyotik kullanımı gerçekleştirenlerdir.
Ülser tedavisi gören kişilerin yememesi gerekenleri şu şekilde sıralayabilmemiz mümkündür: kahve, çay, alkollü içecekler, hazır meyve suları, limonata, boza, kakao, kola, yağda yumurta, gazoz, et suyu ile pişirilen çorbalar, hazır çorbalar, kurubaklagiller, ketçap, baharat, kızartma, hardal, turşu, salça, salamura yiyecekler, sarmısak, soğan, çikolata, sosis, salam, sucuk, çiğ sebze, margarin, kurutulmuş meyve, olmamış meyveler, kabuğu soyulmamış meyveler…
Ülser tedavisinin öncesinde; ve ülser tedavisi sırasında; aynı zamanda da ülser tedavisi sonrasında yapılması gerekenleri şu şekilde listeleyebiliriz: Ülser tedavisi için, yemek saatlerinin belirli ve düzenli olması önemlidir. Ülser tedavisi sırasında dinlenilmesi gerekmektedir. Ülser tedavisi sırasında, alkollü içecekler, sigara, kahve ve çay tüketiminden kaçının. Ülser tedavisi sırasında, düzenli bağırsak çalışmasını olanaklı hale getirin. Ülser tedavisi sırasında, diş sağlığına da önem verilmesi gerekirken, ülser tedavisi sırasında süt ve süt ürünleri, patates püresi, sebze yemekleri ve balıkları sofralarınızda mutlaka bulundurun…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.