0

Cennet Hurmasının Faydaları

Trabzon hurması olarak da bilinen cennet hurmasını hepimiz biliyor, ama cennet hurmasının faydalarını büyük ihtimalle çoğumuz bilmiyoruzdur. Yazımız içerisinde sizlere, antioksidan; ve diyet lifi bakımından zengin, 100 gramında 70 kalori bulunan cennet hurmasının faydalarından söz edeceğiz…

Cennet Hurmasının Faydaları

• Antioksidan bakımından zengin olduğunu belirttiğimiz Trabzon hurması, içeriğinde likopen, lutein, A vitamini gibi bileşikleri de bulundurur. Bu nedenle sağlık açısından çok yararlıdır. Özellikle, vücuda zarar veren metabolizmalara karşı koruyucu etkisi söz konusudur; yani, bağışıklık sisteminin güçlenmesini olanaklı hale getirir.

• Göz sağlığı adına da çok etkili olduğunu belirtmeliyiz ki bu etkiden en çok, yaşlılar faydalanmaktadır.

Hurmanın Faydaları

• İçeriğinde bulundurduğu C vitamini ile, vücudu enfeksiyonlara karşı koruma özelliği gösterir. Günlük C vitamini gereksinimimizin %12’den fazlasını 100 gram cennet hurması tüketerek karşılayabiliriz.

• Cennet hurmasının faydaları arasında, kırmızı kan hücresi yapımından da söz etmek gerekmektedir.

• Farklı mide, ve bağırsak hastalıklarına karşı etkili olduğunu, ve bunu, içeriğinde bulundurduğu diyet lifi ile yaptığını belirtmemiz gereken Trabzon hurması aynı zamanda, kabızlık probleminin önlenmesine de yardımcı olur.

• Yüksek tansiyonu önleyerek kalp sağlığını korumasının yanında, karbonhidrat içeriğinin yüksek olması dolayısı ile, diyabetli hastalar tarafından dikkatli tüketilmesi gerektiğini, aksi halde kan şekerini yükseltebileceğini de belirtmeliyiz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.