0

Çağlanın Faydaları

Pek çok kişi çağla nedir sorusunun yanıtını bilir. Ama, bilmeyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Bu yazımızda sizlere, hem çağla nedir; hem de çağlanın faydaları nelerdir sorularının yanıtlarından söz edeceğiz. Eğer siz de çağla hakkında bilgi edinmek, ve bu lezzetli meyvenin yararlarını bilerek ondan faydalanmak istiyorsanız, gelin zaman kaybetmeden bilgilerimizi gözden geçirmeye başlayalım…

Çağla Nedir?

Bademin, badem haline gelmeden önceki hali çağla olarak bilinmektedir, ve çağlanın tadı ekşi; aynı zamanda da mayhoştur. Bu tadın lezzetlenmesi adına, küçük bir tabağa tuz konulur, çağla bu tuza batırılarak yenilir; ve böylece erik gibi, oldukça lezzetli bir hal aldığı bilinir. Bu haliyle pek çok kişinin ağzının sulanmasına sebep olan çağla, ilköğretim çağındaki çocuklar tarafından da beğenilerek tüketilir. Hal böyle olunca, minik bedenler, çağlanın faydaları; ve çağlanın yararları arasında yer alan kanserden koruma etkisinden de dahil olmak üzere pek çok olumlu etkiden yararlanabilirler.

Çağlanın Yararları
Çağlanın Faydaları

Çağlanın içeriğinde, C ve E vitamini ile birlikte Selenyum minerali bulunmaktadır. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesini olanaklı hale getiren çağla, bu sayede kansere karşı güçlü bir koruyuculuk görevi üstlenmektedir. Kanser tedavisinde de yardımcı etkisi bulunan çağlanın faydaları arasında, bu amansız hastalık ile savaşmak önemli bir yer tutmaktadır.

Çağlanın yararları arasında ayrıca, öksürüğü gidermek, baş ağrısını dindirmek, depresyonu geçirmek, bağırsak kurtlarını düşürmek, stresi azaltmak… gibi detaylardan da söz etmek gerekir. Balgam söktürücü özelliği bulunan çağla, kalp; ve damar sağlığını korurken, yaşlanmayı geciktirir, ve özellikle yağlı cilt ve saçlara vitamin kazandıran etkisi söz konusudur.

Kandaki pıhtılaşmayı önleyen çağla, süt ile birlikte tüketilmesi halinde mideyi kuvvetlendirir; ve zihin yorgunluğunu giderirken, yüksek olan kötü kolesterolü düşürücü etkisi de söz konusudur… Kısacası, tam da mevsiminde olduğumuz bugünlerde, yeşil çağla tüketebileceğiniz gibi, kurutulmuşunu da tüketebilirsiniz. Hatta pek çok ülke çağlayı yemeklerinde de kullanmaktadır… O halde, çağla olsun, nasıl olursa olsun, tüketene şifa olsun… Afiyet olsun.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.