Arı Sütü Nedir?

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü nedir, arı sütü faydaları nelerdir ve arı sütü nasıl kullanılır sorularının yanıtlarını sizlere ilerleyen bölümlerde aktaracağız. Havaların ciddi anlamda soğuduğu bugünlerde bağışıklık sisteminin daha güçlü hale getirilmesi gerekiyor ki hastalıklardan korunmak kolay olsun. Tam da bu noktada arı sütü, bağışıklık sistemine yapılan ciddi anlamda bir yatırım gibi. Ancak belki de pek çoğumuz hala arı sütü hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz; hatta hala arı sütünün tadını bilmiyoruz.

Arı Sütü Nedir?

10 – 15 günlük işçi arıların, sindirimleri sırasında yutak üstü salgı bezlerinden salgılanan ve kraliçe arının beslenmesinde kullanılan beyaz renkli, kremsi kıvamı bulunan koyu bir maddedir. Arı sütü faydaları arasında pek çok hastalığa iyi geldiğinden biraz sonra söz edeceğiz, ama mucizevi etkileri olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz. Çiçeklerde polen bulunan zamanlar ise arı sütünün alındığı zamanlar. Kaliteli bir insan hayatı için beslenmeye dahil edilmesi önem taşıyan arı sütü nasıl kullanılır?

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Arı sütünü ham bal ile karıştırarak tüketirseniz, arı sütü faydalarından çok daha etkin şekilde yararlanabilirsiniz. Bunun için tercih etmeniz oran ise 1/5’tir. Yani, 500 gram ham balın içerisine 100 gram arı sütü ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı ışığa maruz bırakmamalı ve içerisine metal kaşık sokmamalısınız.

Arı Sütü Faydaları

Özellikle içerisinde bulunduğumuz soğuk kış günlerinde arı sütü tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, kök hücreleri uyarıcı etkisinden yararlanabilirsiniz. Böylece vücut performansı ve dayanıklılığı artar. Yaşlanma etkileri geciktirilir. Hücre yenileme özelliğinden yararlanılır. Başta kısırlık ve unutkanlık olmak üzere, arı sütü faydaları arasında pek çok hastalığa iyi gelmesinden söz ediliyor. Bu durum ise şu şekilde açıklanıyor: Arı sütü kraliçe arı tarafından tüketilmekte olup, kraliçe arı diğer arılara göre 10 kat daha uzun yaşıyor. Onlardan daha iri. Ve bir kraliçe arı gün içerisinde 2500 kez yumurtlayabiliyor. Buna ek olarak, arı sütünün içeriğinde, henüz keşfedilmemiş %3 oranında madde bulunduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz. Bu şu anlama geliyor: Arı sütü faydaları arasında, henüz bilinmeyen şeyler de yer alıyor. Maddeler halinde arı sütü faydalarına bakacak olursak:

■ Hücre yenileme özelliği çok etkindir. Dolayısı ile saç bakımı ve cilt bakımına önemli katkıları vardır.
■ Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Buna bağlı olarak da vücudu pek çok hastalığa karşı korur. Kanser de arı sütünün vücudu koruduğu hastalıklar arasında yer almaktadır.
■ Sindirim sistemi hastalıkları arasında yer alan ülser, reflü, gastrit gibi sorunların şikayetlerini yatıştırıcı etkisi vardır.
■ Zihin ve beden yorgunluğunu gideren önemli bir enerji kaynağıdır.
■ Kansızlık için çok etkilidir.
■ Unutkanlığı giderip hafızayı güçlendirir ve bunamayı önler.
■ Damar sertliği ve damar tıkanıklığı gibi damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.
■ Arı sütü faydaları arasında, gelişme çağındaki çocukların bedensel ve ruhsal sağlıklarını geliştirmek ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek de yer almaktadır.
■ Kemik dokusunun gelişimini güçlendirir.
■ Kan yağları ve kolesterolü düşürür.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.