0

Kanserden Korunma Yolları

Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, kalp – damar hastalıklarından sonra, toplumumuzda en sık görülen ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alan kanserden korunma yollarını anlatmaya çalışacağız. Kanserden korunmak için neler yapılmalı; ve kanserden korunmak için nasıl beslenmeli şeklindeki soruların doğru yanıtlarını hem kendinize; hem de tüm sorumluluğu sizde olan çocuğunuza uygulamak isterseniz, işte bilmeniz gereken önemli ayrıntılar:

Kanserden Korunmak İçin Nasıl Beslenmeli?
Kanserden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

• Kanserden korunma yolları arasında ilk sıralarda yer alan sigara tüketmemekten, öncelikli olarak söz etmeliyiz, çünkü içeriğinde bulunan binlerce zehirin, 100’den fazlasının kanser yapma özelliği bulunuyor. Kanser nedeni ile gerçekleşen ölümlerin %30’u sigaraya bağlı. Pek çok kanser türünün de temelinde sigaranın yattığını unutmamak gerekir. Bu nedenle, kanserden korunmak için ilk yapmanız gereken, sigara içmemek, çocuklarınızın sigara dumanına maruz kalmasını önlemektir.

• Kanserden korunma yolları arasında alkol kullanmamanın önemini de vurgulamadan geçmemeliyiz. Pek çok kanser türü için zemin hazırlayan alkolü, bir de sigara ile birlikte kullanırsanız, durumun daha büyük sorunlara yol açacağını unutmamalısınız.

• Radyasyon; ve özellikle de güneş ışınlarından da, kanserden korunmak için mümkün olduğunca uzak durmanız gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında 11:00 – 16:00 saatleri arasında güneşe çıkmamalı, çıktığınız zamanlarda da yüksek koruma faktörlü kremler kullanmalısınız. Solaryumun da kanser üzerinde olumsuz etkileri olduğunu unutmamalı, sadece bronzlaşmak adına uzun süre solaryumda vakit geçirmekten kaçınmalısınız.

• Kanserden korunmak için düzenli; ve güvenli birlikteliklerin yaşanması gerektiği de unutulmamalıdır. AIDS, Hepatit B gibi hastalıklara neden olan kronik virüslerin, pek çok kanser türünün sebebi olabileceği akılda tutulmalı, hayat tarzı buna göre seçilmelidir.

• Beslenmenin kanserle savaştaki önemi çok büyüktür. İşlenmiş gıdalardan, aşırı kırmızı et tüketimi; ve kısa zamanda fazla ateş ile pişirilen yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Gün içerisinde üç gramdan fazla tuz tüketilmemeli, en az 2.5 litre su içilmelidir. Et tüketiminde beyaz ete daha çok ağırlık verilmesi gerekmekle birlikte, bitkisel protein değeri yüksek olan baklagiller sofralardan eksik edilmemelidir. Gün içerisinde en az beş porsiyon sebze – meyve tüketimi gerçekleştirilmelidir. Tam tahıl içerikli yiyecekler, beyaz ekmek gibi işlenmiş yiyeceklere oranla daha çok tercih edilmeli, şeker, ve yağdan olabildiğince kaçınılmalıdır. Her rengin koyu tonlu olan sebze; ve meyvelerinin, daha fazla kanserden koruma özelliği bulunduğu unutulmamalı, bu nedenle daha çok tercih edilmelidir.

• Günde en az yarım saat egzersiz yapmanın, pek çok kanserden korunma yolları arasında yer aldığını unutmamalı, hiç bir şey yapamıyorsanız yürüyüşe zaman ayırmalısınız.

• Kanserden korunmak için fazla kilolardan da uzak durulması gerektiği unutulmamalıdır. Pek çok kanser türü ile fazla kilolar arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır.

• Kanserin tetikleyicilerinden bir diğeri de strestir. Stresle başa çıkma yollarını bu nedenle bilmeniz gerekmektedir.

• Kanserden korunma yolları arasında yer alan en önemli detaylardan bir diğeri de, kanser riski taşıyıp taşımadığınızı bilmek; ve bu anlamda düzenli kontroller gerçekleştirmektir. Bununla birlikte, kanser belirtileri hakkında bilgi sahibi olarak, hissettiğinizden sonraki en yakın zamanda doktora başvurmak da, kanserden korunmak için size destek olan diğer önemli faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.