0

Kaç Saat Uyumalıyız?

Kimilerimiz sabah erken uyanır, kimileri 11:00 – 12:00 gibi kalkar; ama gece 03:00 – 04:00’te yatarlar… Herkes için değişkenlik gösteren uyku saatinde, aslolan, geceleri 23:00 – 03:00 saatleri arasında uyuyor olmaktır, ve hücrelerimiz bu sayede yenilenir, genç kalır, gençleşiriz. Ama, saat kaçta yatıp kaçta kalktığımızı bir kenara bırakacak olursak, işin bir de kaç saat uyumalıyız kısmı bulunuyor. Bu yazımızda sizlere, kaç saat uyumak yeterli, kaç saat uyumak sağlıklı gibi soruların, yaşlara göre değişen yanıtlarından söz etmeye çalışacağız…

Kaç Saat Uyumak Sağlıklı?
Kaç Saat Uyumak Yeterli?
Kaç Saat Uyumalıyız?

• Yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa, ilk üç ayını tamamlayana kadar, günün büyük bir bölümünü uykuda geçirmelidir. 14 – 17 saat arasında uyuması gereken bebeğiniz, aslında size de iş yapabilmeniz, evinizin gereksinimlerini karşılayabilmeniz adına gerekli zamanı tanır.

• Bebek biraz daha büyüyüp de dördüncü ayına geldiğinde, 11. ayını tamamlayana kadar, günün 12 – 15 saat arasında değişen bir zamanını yine uykuda geçirir. Siz yine işinizi rahatlıkla yapabilirsiniz, ama uyku düzeni adına, artık gece – gündüz arasındaki farkı da yapabilen bebeğinizi geceleri düzenli uyumaya alıştırmanızı önerebiliriz.

• Günlük uyku zamanı gittikçe uyuyan, ve artık bebeklikten çıkan çocuğunuz, 1; ve 2 yaşında, günün 11 – 14 saat arasında değişen bir zamanını yine uykuda geçirir. Yine sizden çok uyur. Ancak anneler genellikle bu yaşlardaki çocuklarını kendileri ile aynı zamanda uyutur; ve uyandırırlar ki bu da gece 00:00 – 01:00’ı bulabilmektedir. Unutmayın, çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için en geç 22:30’da uyumuş olması gerekmektedir.

• 3 yaşından itibaren, 5 yaşını doldurana kadar çocuğunuzun gün içerisinde 10 – 13 saat arası bir zamanı yine uyuyarak geçirmesi gerekmektedir ki bu da, düzenli bir öğle uykusu ile sağlanabilir. Bu zaman diliminde anneler, gezmelerine rahatlıkla gidebilir, çocukları uyuduğu için rahat sohbet edebilir, günlerini güzel bir şekilde değerlendirebilirler.

• 6 yaşından 13 yaşına kadar olan bir çocuğun gün içerisinde ortalama 9 – 11 saat arasında uyuması gerekmektedir. Artık okuluna da başlamış olan çocuk için öğle uykusu zor olabileceğinden, akşam biraz erken uyuması sağlanabilir, ve sağlıklı olan saat kadar uyuması bu saatte sağlanabilir.

• 14 – 17 yaşlar arasındaki ergenlik çağında olan bir gencin günlük uyuması gereken zaman 8 – 10 saat arasıdır. Bu yaşlarda gençler genellikle, telefon, tablet, bilgisayar başında zaman geçirmeyi, uyumaya tercih ederler, ancak, sağlıklı gelişebilmeleri adına, gereken zaman kadar uyumaları önerilmektedir.

• 18 yaşından 64 yaşına kadar olan bir yetişkinin gün içerisinde uyuması gereken zaman dilimi 7 – 9 saat arasındadır. Uykunuz kaçabilir, her şey olabilir; ama düzenli uyuyamıyorsanız, bunu doktora giderek çözmeli; ve gün içerisinde uyumanız gereken zaman kadar uyumayı kendinize alışkanlık olarak edinmelisiniz.

• 65 yaşından sonra ise, gün içerisinde 7 – 8 saat kadar uyumak yeterli olacaktır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.