0

Bahar Alerjisinden Korunma Yolları

Bahar alerjisi genellikle havada uçuşan polenler dolayısı ile yakamıza yapışır, ve kendimizi sanki gripmişiz gibi hissetmemize neden olup, göz sulanmasına sebebiyet verebilir. Kendimizi rahatsız hissetmemize neden olan bu durum, tam da baharın en güzel günlerini yaşarken evden çıkmak istemememize sebep olabilir. İşte bundan dolayı, yazımızın ilerleyen bölümlerinde, bahar alerjisinden nasıl kurtulabilirim diyenler için, bahar alerjisinden korunma yollarını aktaracağız; ve bahar alerjisini ne geçirir sorusunun yanıtlarını vereceğiz…

Bahar alerjisi deyip de geçmeyin, yaz aylarında dahi yabani otların polenlerine maruz kalmanız durumu söz konusu olabilir, ve adı genellikle bahar alerjisi olarak bilinen polen alerjisine Şubat – Ekim ayları arası herhangi bir dönemde maruz kalabilirsiniz. Hele bir de astım hastası iseniz, polen alerjisi sizde daha da olumsuz etkilere neden olabilir. Tüm bu problemlerle baş etmektense, bahar alerjisinden korunma yollarını hayata geçirebilir, ve senenin en güzel günlerini rahat bir nefes alarak geçirebilirsiniz.

Bahar Alerjisinden Nasıl Kurtulabilirim?
Bahar Alerjisini Ne Geçirir?

Bahar alerjisinden korunma yollarına bakmak için aslında ilk olarak basit bir alerji testinin yapılması önerilmektedir. Bu test sonrasında neye karşı alerjiniz olduğunu öğrenirsiniz, ve bu maddeden uzaklaşabildiğiniz kadar uzaklaşmanız halinde rahat nefes alabilirsiniz. Ama şunu da unutmamalısınız ki, rüzgarlı havalarda polenlerin, sizin yakınınızda olmalarına gerek yoktur, kilometrelerce uzaktan dahi size ulaşabilirler. Bu nedenledir ki güneşin olmadığı yağmurlu havalarda bahar alerjisi daha az gözlemlenmektedir.

Bahar alerjisine neden olan polenlerin daha çok sabah saatlerinde bulunduğunu unutmamalı, evinizde, ya da işyerinizdeki pencereleri sabah saatlerinde açmamaya dikkat etmelisiniz. Polen alerjisi için özel olarak üretilmekte olan polen maskelerini, dışarı çıkarken yanınızda taşımanız da yapabileceğiniz bir diğer şey olarak aktarılmaktadır.

Arabanızın pencerelerini olabildiğince açmamaya özen gösterin, ve bununla birlikte, aracınızda bulunan polen filtrelerini düzenli olarak temizlemeyi de ihmal etmeyin. Kullanmakta olduğunuz güneş gözlüklerinin kenarlıklı güneş gözlüğü olmasına dikkat edin ki, polenlerin kenarlardan gözlerinize girmesi engellensin. Bununla birlikte, polenlerin gözlüklerinize yapışma ihtimalinin de çok yüksek olduğunu unutmayın, ve gözlüklerinizi sık sık yıkamaya çalışın.

Bahar alerjisinden korunma yolları arasında, dışardan eve geldiğinizde, üzerinizi değiştirmenizin gerekliliği de yer almaktadır. Bunun yanında duş almalı, ve burnunuzun içini de bu sırada temizlemelisiniz. Spor yapıyorsanız, ve bahar alerjiniz varsa, bunu bahar aylarında, sporunuzu kapalı ortamlarda yaparak önleyebilirsiniz.

Çamaşır ykadığınızda, onları nerede kuruttuğunuzu iyi bilin. Dışarda kurutmanız demek, alerjenleri, nemli çamaşırların üzerlerine çekmeniz, sonrasında da bunları üzerinize giymeniz anlamına gelir. Evin içinde kurutmanız ise evi, alerjenlere açık bir ortam haline getirir. İşte bu nedenle, çamaşırlarınızı, mümkünse kurutma makinesinde kurutmaya özen gösterin.

Evinizde beslediğiniz hayvanlarınızla aynı ortamda bulunmamaya, parfüm, boya, sigara dumanı, ve toz gibi, bahar alerjisini tetikleyen şeylerden uzak durmaya çalışın.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.