0

B12 Vitamini Eksikliği Hakkında Bilgiler

Günlük hayatımızda sağlıklı olabilmek adına almamız gereken B12 vitamini hakkında merak ettiğiniz detayları yazımız içerisinde sizlere aktarmaya çalışacağız. B12 vitamini eksikliğinin belirtileri, B12 vitamini eksikliği neden olur, B12 vitamini eksikliği kimlerde görülür… gibi pek çok sorunun yanıtını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceğinizi aktaralım; ve zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…

B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

B12 vitamini eksikliği genellikle kendisini yorgunluk ile belli eder. Ancak, yorgunluk hali, bir hastalık; ya da uykusuzluğun belirtisi de olabilir. Bu nedenle, diğer belirtileri de gözden geçirmemiz gerekir: Sinirlilik hali, denge kaybı, ellerde; ve ayaklarda hissizlik, mide bulantısı, ve zaman zaman buna eşlik eden kusma, karında şişkinlik hissi, gaz, ishal, kabızlık, kilo kaybı, dilde kızarıklık… gibi pek çok şey, B12 vitamini eksikliğinin belirtileri arasında yer almaktadır.

B12 Vitamini Eksikliği Kimlerde Görülür?

Yeterli ve dengeli beslenmeyen, hayvansal ürünleri yeteri kadar tüketmeyen kişilerde B12 vitamini eksikliği görülme riski artmakta iken, sindirim sisteminde problem olanlarda, ve ileri yaş kişilerde de B12 vitamini eksikliği riskinden söz etmek gerekmektedir. Yağ aldırma operasyonu yaptıranlar, alkolizm, çölyak, ya da crohn hastalıklarına sahip olanların da B12 vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalabileceklerini belirtmeden geçmemeliyiz.

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

B12 vitamini en çok hayvansal besinlerde bulunmaktadır. Örnek vermek istersek: kırmızı et, tavuk, balık, ve diğer deniz ürünleri, yumurta, peynir, yoğurt, süt… B12 vitamini kaynakları olarak belirtilebilmektedir. İçeriğinde B12 vitamini bulunan yiyecek, ve içeceklere uygulanan yüksek ısının, B12 vitaminine zarar vereceğini unutmamamız gerekir.

Şu detayı unutmamak gerekir ki, B12 vitamini suda eriyen bir vitamin olduğu için, etlerin; ve içeriğinde B12 vitamini bulunan tüm yiyeceklerin haşlandıkları suyun içerisinde bol miktarda B12 vitamini bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı bu suların dökülmemesi, B12 vitamininin kayba uğramaması açısından çok önemlidir…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.