0

Probiyotiklerin Faydaları

Probiyotikler hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz yazımız içerisinde, probiyotik nedir, probiyotikler nelerdir, probiyotiklerin faydaları nelerdir gibi pek çok sorunun yanıtlarını da bulabileceksiniz. Uzmanlar, hepimizin elinde dahi, kendimize ait probiyotiklerin olduğunu, yemeğe de bu probiyotiklerin lezzet verdiğini belirtiyor. Kim bilir, belki de lezzet farkının sebebi budur… İşte bu nedenle de, temiz el ile, eldiven kullanmadan yemek yapılması öneriliyor… Probiyotikler hakkında yapılan daha pek çok araştırma var. Gelin bunların hepsini tek tek gözden geçirelim, ve probiyotikleri daha yakından tanıyalım…

Probiyotik Nedir?

Canlı, ve sağlıklı organizmalar olarak tanımlanan probiyotiklerin, bağırsaklardaki mikrop dengesini düzenleme özellikleri de bulunmaktadır. Şöyle ki, probiyotikler de bakteridir, ama zararlı değil, yararlı bakterilerdir. Hepimiz bugüne kadar defalarca hastalandık, defalarca antibiyotik kullanımı gerçekleştirdik, çocuklarımıza da antibiyotik içirdik, ve bu durum onların hem böbreklerine, hem de diş sağlıklarına zarar verdi, çocukların dişleri erken çürüdü… Ve tüm bunlar, madalyonun bilinen yüzü…

Probiyotik Yoğurdun Faydaları

Antibiyotikler vücudumuzdaki, enfeksiyona neden olan zararlı bakterileri öldürdü… Öldürdü tamam da, yararlı bakterileri sağ mı bıraktı? Hayır, onları da öldürdü… Sonuç? Yararlı bakteriler sağlığımız için faydalıydı, onlar da öldüğü için, vücudumuz, gelecek yeni hastalıklara karşı savunmasız kaldı… Kimi çocukların ne kadar sık hasta olduğunu düşünün; bir de her seferinde verdiğiniz ilaçları düşünün… Halbuki probiyotikleri de pek tabi antibiyotik niyetine kullanabilirsiniz…

Günümüzde tamamlayıcı tıp ile ilgili gelişmeler hızla ilerliyor. Tamamlayıcı tıp hakkında sitemiz içerisinde detaylı bir konu da hazırlarız, ama, hastalıkları tedavi etmekten çok, hastalıktan koruyan tamamlayıcı tıpta, probiyotikleri kullanmayı alışkanlık haline getirirseniz, zaten kolay kolay hastalanmayacağınız için, kolay kolay ilaç, ve antibiyotik de kullanmazsınız… Vücudunuzdaki yararlı bakteriler ölmeyeceği gibi, sayıca daha da artar…

İşte probiyotikler bu kadar önemli… Peki probiyotiklerin faydaları neler?

Probiyotiklerin Faydaları

• Probiyotikler daha çok bağırsaklarda bulunur; ve bağırsaklar vücudumuzun ikinci beyni olarak isimlendirilmektedir. Bağırsak duvarlarında boşluklar vardır… Probiyotikler bu boşluklara yerleşir; ve zararlı bakterilerin buraya yerleşmesini önleyecekleri için de, hastalıklara karşı koruma kalkanı oluştururlar.

• Birazdan sizlere probiyotiklerin neler olduğundan söz edeceğiz; ama genel olarak ekşimiş sütün, yoğurt, kefir, turşu, şalgam gibi, ekşi şeylerin probiyotik olduğunu söyleyebiliriz. Bildiğimiz gibi ekşi şeyler midede asit oranını yükseltir. Probiyotikler de bunu yapar; ve dolayısı ile bazı zararlı mayaların vücutta çoğalmasını önlemiş olurlar.

• Probiyotiklerin faydalarından bir diğeri de, enzim salgılanmasına katkılarının bulunmasıdır ki bu enzimlerden bazıları, kadınlarda östrojen seviyesinin düzenlenmesine katkıda bulunur… Bu ne demek derseniz, beden gücü daha yüksek hale gelecek olan kadında doğurganlık artar, adet düzensizliği varsa giderilir; ve menopoz şikayetleri azaltılarak, kemik erimesi gibi problemlerin, ve sıcak basmalarının önüne geçilmiş olunur.

• B grubu vitaminlerin bağırsaklarda üretilmesine katkısı bulunan probiyotikler bu sayede, hafızayı güçlendirir, dikkat dağınıklığını önler, öğrenmeyi kolaylaştırır, saç dökülmesinden cilt hastalıklarına, pek çok hastalık şikayetinin en aza indirgenmesini sağlar.

Probiyotik Değeri Yüksekliği İle Bilinen Kefirin Yararları Nelerdir?

• Probiyotiklerin faydalarından bir diğeri de, hastalıklara neden olan zararlı bakterilerin, daha az toksin üretmesini sağlamaktır.

• Vücutta var olan; ve kansere neden olabilecek maddelerin daha zararsız olmaları probiyotikler sayesinde sağlanır.

• Vücutta daha çok serotonin sağlanmasını olanaklı hale getirir. Bizler serotonini daha çok çikolatanın salgıladığını biliriz. Halbuki aynı görevi, çikolatadan daha yararlı olan probiyotikler de yerine getirir; ve bu sayede, daha mutlu olur, stres; ve depresyondan daha az etkileniriz.

• Probiyotiklerin faydalarından bir diğeri de, kolesterol seviyesinin dengelenmesine yardımcı olmaktır.

• Antibiyotiklerin, bağırsaklara verdiği zararlar, antibiyotik kullanımı, ve kullanım sonrasında gerçekleştirilen probiyotik kullanımı ile en aza indirgenebilir.

Probiyotikler Nelerdir?

Süt, yoğurt, peynir, kefir, ayran, probiyotiklerdir. Turşu, sirke, şalgam gibi mayalı yiyecek, ve içecekler ise, probiyotiklerin çoğalmasını sağlayan besinler olarak bilinmektedirler.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.