0

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Diyet yapmayı beceremiyorum diyen okuyucularımız için yazımız içerisinde, diyet yaparken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarından söz edip, diyet yaparken dikkat edilecekleri anlatacağız. Eğer sizin de zayıflamak isteğiniz var; ama diyet yapmayı beceremiyorum diyorsanız, yazımız içerisinde, diyet yaparken dikkat edilecekler ile ilgili detaylı bilgileri bulabileceksiniz…

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

• Diyet yaparken dikkat edilecekler arasında ilk sırada, gün içerisinde bol su içilmesinin gerekliliği yer almaktadır. Toksinleri atmak, metabolizmayı hızlandırmak, daha geç acıkıp, yağ yakımını kolaylaştırmak… gibi pek çok nedenden dolayı, diyet yaparken çok su içmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

• Diyet yaparken dikkat edileceklerden bir diğeri de, gün içerisindeki atıştırmalıklara dikkat edilmesinin önemidir. Çikolata, börek, pasta… gibi atıştırmalıklardan kesinlikle uzak durmalısınız. “Bir kereden bir şey olmaz” değil, bir lpkmadan bile çok şey olacağını unutmadan, canınız bir şeyler yemek istediğinde kuruyemiş atıştırmayı tercih etmelisiniz.

• Diyet yaparken yenmemesi gerekenlerden bir diğeri de hamur işi yiyeceklerdir. Un, şeker; ve tuzun içerisinde bulunduğu yiyecekleri tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Ekmek dahi un ile yapılıyor; evet, ama siz ekmeği de tam tahıllı ekmeklerden yana tercih ederek tüketmelisiniz. Unutmayın, her bir lokma hamur işi, size kalori aldırır, ve kilo olarak geri dönüş yapmaktadır.

• Diyet yaparken yenmemesi gerekenler arasında içecek isimlerinden de söz etmemiz gerekirse, hazır meyve suları, şeker içeren içecekler, kola, meyveli soda… sizin için diyet listesinde yer almayan isimler arasında sayılmaktadır. Meyve sularını kendiniz taze sıkarak tüketmeli, koladan kesinlikle uzak durmalı, hatta alkol tüketimi de gerçekleştirmemelisiniz. İçecek deyip geçmeyin, içeriklerinde yoğun olarak şeker; ve kalori bulundurduklarını hatırlayın, ve bu nedenle, kendi hazırladığınız şekersiz içecekleri tüketin…

• Tatlılardan da diyetiniz sırasında uzak durmanız gerektiğini unutmamalısınız. Özellikle içeriğinde hamur bulunan, yağda kızartılarak hazırlanan tatlılar sizin için oldukça tehlikelidirler. Bu isimlerin yerine, sütlü, ya da meyveli tatlılar, meyve; ve kuru meyveler, dondurmalar, ve kendi hazırlayacağınız meyveli yoğurtları, tatlı yemek istediğiniz zamanlarda tüketebilirsiniz.

• Kızartmalar da diyet yaparken yenmemesi gerekenler arasında yer alıp, sağlık adına da çok zararlı olduklarını unutmamanız gerekmektedir. Yerine, fırında yapılan; ya da haşlama yöntemi ile pişirilen yemekleri tercih edebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.