0

Demir Eksikliğine Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

Özellikle kadınların, demir eksikliği ile sık sık karşılaştığını bilmeyenimiz yoktur. Gerek adet görmek, gerekse de gebelik… gibi olması gereken kadınsal faaliyetlerin süregelmesi, demir eksikliğinin kadınlarda daha sık görülmesine neden olmaktadır. Peki bu durumu, beslenme takviyesine gerek duymadan nasıl çözebiliriz? Demir eksikliğine hangi yiyecekler iyi gelir? Demir eksikliği için hangi yiyecekler yenmeli? İşte o soruların yanıtları:

Demir Eksikliği İçin Hangi Yiyecekler Yenmeli?
Demir Eksikliğine Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

Bir kadının, 50 yaşına kadar günlük demir ihtiyacı 18 mg’dır; hamilelikte ise bu miktar 27 mg’a çıkmaktadır. Bir erkeğin ise günlük demir gereksinimi 8 mg’dır; ve bu rakam, 50 yaşından sonraki bir kadın için de geçerli olan demir ihtiyacını gösteren rakamdır…

• Kırmızı et, içeriğinde yüksek oranda demir bulunduran yiyecekler arasında yer almakta; ve demir eksikliğinde etkin rol oynamaktadır.
• Beyaz et de, kırmızı et kadar olmasa da, içeriğinde yoğun olarak demir bulundurmaktadır.
• Koyu yeşil yapraklı sebzeler, özellikle karalahana, lahana, ıspanak… içeriğinde demir bulunduran bitkisel demir kaynakları arasında yer almaktadır. Ama şunu unutmamalısınız ki, protein içerikli kırmızı; ve beyaz et kadar yoğun demir kullanımı, vücut tarafından gerçekleştirilmemektedir.
• Bakliyatlar, içeriğinde demir bulunduran yiyecekler arasında yer almaktadırlar. Ancak bu yiyeceklerden daha fazla demir elde etmek için, ilk olarak suya ıslamanız, sonrasında da bir süre bekletip bu suyu dökmeniz, ardından yiyeceğiniz bakliyatı pişirmeniz önerilmektedir. Bakliyatları tüketirken, yanında tahıl tüketimi de gerçekleştirirseniz, vücudunuz demiri daha kolay kullanacaktır.
• Tahıllar, içeriklerinde demir bulundururlar. Bu nedenle, beyaz ekmek yerine kepekli ekmekleri, tam tahıllı yiyecekleri tercih etmeniz, demir eksikliğinin giderilmesi adına önerilmektedir.
• Yumurta da demir içeriği bulunan yiyecekler arasında yer almaktadır. Kahvaltınızda, tam tahıllı ekmek ile yumurta tüketimini gerçekleştirerek, demir eksikliğinin önüne geçebilirsiniz. Ama içeriğinde Kafein bulunan çay, kahve gibi içecekleri, bu önerilen yiyecekleri yemenizin en az kırk dakika sonrasında tüketmelisiniz…
• Pekmezin içeriğinde demir olduğu pek çoğumuz tarafından bilinmektedir. Gün içerisinde 200 gram pekmez içerek, 20 mg demir alımı sağlayabilirsiniz, ve bu zaten günlük demir ihtiyacınızı karşılar. Karadut; ve keçiboynuzu pekmezi içeriğinde daha çok demir; ve Kalsiyum bulunduğunu da unutmamalısınız.
• Severek tükettiğiniz kuruyemiş; ve kuru meuvelerin içeriğinde de bol miktarda demir bulunduğunu unutmamalısınız.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.