0

Balık Ve Yoğurt Beraber Yenir Mi?

İnsan sağlığı açısından çok değerli iki besinin birlikte tüketilmesi hakkında bilgilerden söz edeceğimiz bu yazımızda, balık ve yoğurt zehirler mi sorusunun yanıtlarını gözden geçireceğiz. Balık ve yoğurt yenir mi, balık ve yoğurt beraber yenir mi gibi soruların yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz. O halde, gelin zaman kaybetmeden bilgilerin doğruluğunu birlikte gözden geçirelim, bakalım balık ve yoğurt zehirler mi gerçekten?

Balık Ve Yoğurt Beraber Yenir Mi?
Balık Ve Yoğurt Yenir Mi?

Uzmanlara göre balık ile yoğurdun birlikte yenmesinin hiç bir sakıncası yok… Ama bunun bazı şartları var; Mesela, hem balığın, hem de yoğurdun taze olması gerekiyor… Saklama, ve pişirme koşullarına da dikkat ederseniz, balık ve doğurt bir arada, hiç bir probleme neden olmadan rahatlıkla tüketilebilir… Peki balığın taze olduğunu nasıl anlarız?

Balığın Taze Olduğunu Nasıl Anlarız?

Balığın taze olduğunu anlamak için satın alırken şu noktalara dikkat edin:
• Balığın gözleri parlak olmalı
• Balığın gözlerinde leke olmamalı
• Solungaçları kırmızı, ya da pembe olmalı
• Pulları ve yüzgeçleri diri görünmeli
• Derisi gergin olmalı
• Balığın etinin sert olduğu yere parmağınızla bastırdığınızda, ve elinizi çektiğinizde, parmağınızın izi balığın üzerinden hemen gitmeli.
Son olarak balığın tazeliğinden emin olmak için, o balığın en çok bulunduğu mevsimde almaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Konserve balık alırken de dikkat etmeniz gerekir. Bunun için de şu detayları göz önünde bulundurmalısınız:
• Son kullanma tarihi nedir?
• Tarım Ve Köy İşleri Bakanlığından üretim; ve ithalat izni var mı?
• Kutunun üzerinde herhangi bir delik, hasar; ya da renk değişimi söz konusu mu?

Balığı taze halde iken satın almanızın sonrasında, en çok iki saat dışarda bırakmalı, ardından dolaba koymalısınız. Bu sırada ise, balık temizlenmeli, yıkanmalı, ardından da uygun kaba konulmalıdır. Buzdolabında bekleme süresi en fazla iki gün olan balık, daha uzun süre tüketilmeyecek ise derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu noktada da en çok altı ay bekletilebilir.

Balığı pişirmek için buğulama, haşlama, ya da yağsız tavada pişirme tekniklerini kullanmanız, en sağlıklı yöntemler arasında yer alır. Kızartarak tükettiğiniz balık, besin değerlerini kaybetmesi nedeni ile önerilmemektedir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.