0

Nasıl Mutlu Olurum?

Mutlu olmak herkesin hedefi… Hele ki stresli bir çağ içerisinde yaşarken… Sabah uyandığımızda kendimizi, sebebini bilmediğimiz bir huzursuzluk, ve mutsuzluk içerisinde bulurken, mutlu olmak gerçekten neredeyse tesadüf… Peki bu şartlarda, nasıl mutlu olurum diyen bir kişi için, mutlu olmanın yolları nelerdir? Yazımızın ilerleyen kısımlarında sizlere bu sorunun yanıtlarından söz edeceğiz.

Nasıl Mutlu Olurum?

• Mutlu olmanın yollarından ilki, insanlardan bir şey beklemek yerine, olabildiğince kendi işinizi kendinizin halletmesinin gerekliliğinden geçiyor. Örneğin, sabah 8:00’da uyanmanız gerekiyor. Bunu sizin için sevgiliniz yapsın, sizi uyandırsın istiyorsunuz. Tabi bu oldukça romantik bir durum yaratır… Ancak, ya unutursa? Telefonunuzu ha sevgiliniz çaldırmış, ha kurduğunuz alarm dolayısı ile çalmış, ne fark eder? Alarm çalmayı unutmaz, ama sevgilinizin unutabileceği ihtimalinin stresini yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kendi işinizi kendinizin halletmesi çok daha mantıklı…

Mutlu Olmak İçin Yapılacak Şeyler

• Mutlu olmak için yapabileceğiniz bir diğer şey de, çok sağlıklı olmadığınız gerçeğini kabul etmek… Eğer kilo almak istiyorsanız zayıf olduğunuzdan, diyet yapıyorsanız şişman olduğunuzdan şikayetçisiniz demektir. Eğer gerçekleri olduğu gibi kabul eder; ve buna göre hareket ederseniz, hem kendinizi daha iyi hisseder, hem de daha kontrollü olursunuz ki zaten bu da sizin, sözde sağlıklı olduğunuz gerçeğini, gerçekten sağlıklı olduğunuz şekline dönüştürür. Zaten gerekli kontrolleri yaptırdığınızda, sağlıklı olmamanız için de ortada bir neden kalmayacaktır.

• İnsanların, cevap vermek istemediğiniz aramalarını yanıtlamayın. İstemediğiniz bir kişiyle konuşmak zorunda hissetmek, hele ki bir de o kişiden olumsuz elektrik alır, negatif şeyler duyarsanız, sizi daha da mutsuz eder. Bu nedenle, siz telefona cevap vermediğiniz için küserse, bırakın küssün. Zaten konuşmak istemediğiniz bir kişinin küsüp küsmemesi sizin için bir önem teşkil etmemeli… Öyle değil mi?

• Geçmişle yaşamaktan vazgeçin… Sevgiliniz sizi bırakıp gitti mi? Ama siz onu çok mu seviyordunuz? Onunla çok mu mutluydunuz? Ama o gittiyse, mutlaka bunun bir sebebi de vardır, değil mi? O gittiğine göre, belki de ondan daha iyi biri çıkacak karşınıza; ve siz, o varken zaten daha iyisine de tamam diyemezdiniz değil mi? Bir insan hayatınızdan gittiyse, hayatınızdaki görevi bittiği içindir… Bu nedenle, geçmişle yaşayıp mutsuz olmaktansa, gelecekten mutluluk arayın… Bir gün önce yediğiniz yemek sizi, bugün düşündüğünüzde de doyuracak mı? Neden geçmişte yaşıyorsunuz?

Sevgilimle Mutlu Olmak İstiyorum

• Mutlu olmanın yollarından sonuncusu ise, yalnızlığa alışmak… Eğer bunu başarabilirseniz, yalnız kaldığınızda üzülmez, mutsuz olmazsınız… Ve bunu başardığınızda, hayatınıza sonradan dahil olan kişi sizi gerçekten mutlu eder. İşte bu nedenle, sürekli yanınızda birilerinin olması çabasını vermekten kurtulun artık…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.