0

Kış Aylarında Ev Dekorasyonunun Önemi

Pek çoğumuz, kış aylarında kendimizi kötü bir ruh haline bürünmüş şekilde buluyoruz. Kış aylarında kendimizi kötü hissetmemizin sebebi ise, havaların genellikle kapalı ve soğuk oluşu; yani bir nevi, evlerimize kapanıyoruz; ve ruh halimiz olumsuz yönlerde davranışlar sergilememize neden oluyor. Peki kış aylarında, kış dekorasyonu olarak da nitelendirebileceğimiz bir ev dekorasyonu ile, kendimizi daha iyi hissetmemiz mümkün olmaz mı? Denemeye ne dersiniz? Kış aylarında ev dekorasyonunu ne şekilde değiştirirseniz kendinizi daha iyi hissedersiniz? Ev dekorasyonunda renk, ev dekorasyonunda koku, ev dekorasyonunda ışık… Pek çok şey yaparak değiştirdiğiniz ev dekorasyonu ile, kış dekorasyonu sayesinde, kış aylarında kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz… İşte size örnek ve öneriler…

<

Kışın güneşsiz; ve soğuk, yağmurlu günlerde, hepimizin yaşadığı duygular arasındadır, depresyon hissi, huzursuzluk, kasvetli ruh hali. Oysa kış dekorasyonu ile yapılacak olan ev dekorasyonu, kış aylarında kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir; ve sizin için daha olumlu ruh halinin gelişmesine yardımcı olabilir. Peki kış dekorasyonu için, ev dekorasyonunda ne gibi değişiklikler yapmalısınız?
Işık terapisi: Gününüzün yarım saatlik bir dilimini, bir ışık altında oturarak geçirdiğinizde, kendinizi, kış aylarında daha rahat ve iyi hissedersiniz. Hiç bir yan etkisi bulunmayan ışık terapisini, kış dekorasyonuna nasıl yansıtabileceğinize bakacak olursak: ev dekorasyonunda, bilgisayarınızın üzerine bir ışık koyabilirsiniz; ve bu yarım saatlik zaman dilimini internette değerlendirerek ışık altında oturarak ışık terapisi gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Yatağınızın baş ucuna bir ışık koyabilir; ve yarım saat kitap okuyabilirsiniz; bu sayede hem okuyarak; hem de ışık terapisi alarak, kendinizi daha iyi hissetmiş olursunuz. Işık terapisinden, ev dekorasyonunda bir dğeişiklik yapmadan yararlanmak istiyorsanız da, evinizin herhangi bir yerinde, yarım saat, sadece oturabilirsiniz.
Ev dekorasyonu için kış dekorasyonu uygulaması gerçekleştirmek istiyorsanız, ev dekorasyonunda, az ışık alan karanlık bölgelere, ful spektrum kompakt ampuller yerleştirebilirsiniz. Ful spektrum ampuller, az enerji kullanımı gerçekleştirirler. Ful spektrum ampuller, güneş ışığının rengine yakın beyazlıkta ışık verir; ve ışık terapisine katkıda bulunurken, bir de ısı verirler; ki bu da güneş enerjisini evinizin içinde aldığınız hissini size yaşatacaktır. Bu nedenle, kış aylarında ev dekorasyonu için ful spektrum ampul kullanımı gerçekleştirmeniz önerilebilir.
Kış kokuları da kış aylarında ruh halinizin olumlanması için yararlanabileceğiniz faktörler arasında yer alıyor. Ev dekorasyonu ve kış dekorasyonunda kullanacağınız kış kokuları, taze, temiz; ve saf; fakat parfüm gibi de olmayan kokulardan oluşmalı. Peki ev dekorasyonunda kış kokuları olarak neleri önerebiliriz? tatlı portakal kokusu, mandalina kokusu, bergamot kokusu… kış kokuları arasında önerilebilecek, kış kokuları özelliği taşıyan; kış dekorasyonunda kullanılabilecek kokulardan.
Kış aylarında, kış dekorasyonu ile ev dekorasyonunu birbirine karıştırmadan, ruh halinizi olumlandırmak istiyorsanız, kış renklerinden de yararlanabilirsiniz. Kış renklerinden faydalanmak için ev dekorasyonunda mutlaka duvarlarınızın renklerini değiştirmek gibi kalıcı uygulamalara gitmek durumunda değilsiniz. Mesela: yastıklarınızın rengini değiştirebilirsiniz. Kış renklerinden oluşan bir halı alabilirsiniz. Vazolarınızın renklerini kış renklerine uyumlu hale getirebilirsiniz. Peki kış renkleri nelerdir? Kış renkleri arasında ilk sırada sarıdan söz edilmektedir. Sarının, kış renkleri arasında ilk sırada olmasının sebebi keyif veren bir renk olmasıdır. Sarı aynı zamanda uyarıcı özellik de göstermektedir. Sarının, pozitif düşünceleri tetikleyen bir özelliği de bulunmaktadır. Mor, portakal rengi; ve kırmızı da, kış renkleri arasında kendisine özel bir yer edinmiş alternatifler arasında yer almaktadır.
Kış aylarında, olumlu ruh hali için, ev dekorasyonunda, kış dekorasyonu yapmak istiyorsanız, kış bitkilerinden de faydalanabilirsiniz. Kış bitkileri arasında en önemlisi de aslında nergis zambağıdır. Nergis zambağı, kırmızı rengi ile, hem odanın; hem de sizin ruh halinizi değiştirecektir. Kış bitkileri arasında yer alan nergis zambağı, aynı zamanda, kokusu ile de yüzünüzü güldürmeyi başaracaktır. Kış bitkileri arasında sadece nergis zambağından söz etmek de yeterli değildir. Herhangi bir canlı çiçeğin büyümesini izlemek bile, sizin kış aylarında olumlu ruh haline sahip olmanızı sağlayacak nitelikte olacaktır.
Kış aylarında, ev dekorasyonunuza bir muhabbet kuşu da ekleyebilirsiniz; bu bir uzman değil, direk yazar görüşüdür… Ben şu anda bu yazıyı sizler için yazarken, yanımda bulunan muhabbet kuşu, klavyemden aldığı seslerle dans ederken, bunun yanında da benim kendisine bakmam için komiklikler yaparken, benim yüzümü, bu kapalı kış havasında güldürmeyi; ve sadece bu yazıyı düşünmememi sağlamaktadır…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.