0

Mide İltihabı Tedavisi

Günümüzde pek çok kişi mide iltihabı hakkında araştırmalar yapmakta, konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır, çünkü pek çok kişi, gastrit olarak isimlendirilen mide iltihabından muzdariptir. Midenin iç yüzeyinde bulunan zarın iltihaplanması olarak kısaca tanımlanabilecek olan mide iltihabı nasıl geçer, mide iltihabına ne iyi gelir, mide iltihabı tedavisi nasıl yapılır… gibi tüm merak ettiğiniz soruların yanıtını yazımız içerisinde bulabilirsiniz…

Mide İltihabına Ne İyi Gelir?
Mide İltihabı Nasıl Geçer?

Mide iltihabı tedavisi için her şeyin öncesinde perhiz yapılması gerekmektedir. Ve hastanın dinlenmesi esastır. Hastalığın neden kaynaklandığı araştırılmalı, ve bu neden mutlaka ortadan kaldırılmalıdır.

Mide iltihabı tedavisi sırasında tüketilen besinlerin hafif isimlerden oluşması gerekir, ve yenilen şey her ne ise mutlaka yavaş yenmeli, sindirimi önce ağız içinde gerçekleştirilmelidir. Bazı ilaçlar midede asite neden olur. Bu ilaçların kullanımı gerçekleştirilmemelidir. Eğer mide iltihabı probleminiz varsa, ve düzenli kullandığınız ilaçlar da bulunuyorsa, mutlaka önce doktorunuza danışmalı, sonrasında kullanıma devam etmelisiniz.

Mide iltihabı tedavisi sırasında şu detaylara da mutlaka dikkat etmelisiniz:

• Size mideniz ağrıdığında bir kaç yudum süt içmeniz söylenebilir. Ve evet, süt midedeki ağrıyı geçici olarak azaltır. Ama aradan zaman geçtiğinde, bu sefer içtiğiniz sütün sindirilmesi için mide tarafından salgılanan asitler mide ağrısına neden olur. Bu nedenle, mide iltihabı tedavisi sırasında süt, ve süt ürünlerinden uzak durun.

• Günde en az 3 litre su tüketin.

• Doktor kontrolünde, E vitamini takviyesi alın. Ancak E vitamininin de fazla kullanımı zararlıdır. Bu nedenle, kesinlikle doktor kontrolü olmadan takviye besinler almamalısınız.

• Mide iltihabının nedeni bazen kansızlık olabilir. Bu nedenle, bu problemi gidermeye yönelik uygulamaları doktorunuzdan öğrenin. Çekirdekli siyah kuru üzüm yiyerek kansızlık probleminin takviyesini gerçekleştirebilirsiniz, ya da pekmez içebilirsiniz; ve bunların size, diğer besin takviyelerinde olduğu gibi bir zararı da bulunmayacaktır.

• Mide iltihabına ne iyi gelir sorusunun yanıtları arasında meyan kökü de yer almaktadır. Meyan kökünün fazla tüketimi de, vücuttaki Potasyum değerini düşürmesi nedeni ile zararlıdır. Ancak bitkiyi abartmadan, yemeklerden yarım saat önce ağzınıza alıp çiğneyebilirsiniz. Sindirim problemlerine iyi gelen meyan kökünün, bazı mide ilaçları kadar etkili olduğu belirtilmektedir.

• Eğer mide ağrısı probleminize eşlik eden mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ya da şişkinlik gibi şikayetleriniz varsa, enginar tüketimi gerçekleştirin.

• Zencefilin iltihap kurutucu etkisinden de yararlanabilirsiniz. Günde iki fincan zencefil çayı hazırlayıp içebilir, ve mide yüzeyinin kolayca iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

• Hatminin de mide iltihabına iyi geldiğini belirtmeliyiz.

• İçeriğinde mentol gibi yağları bulunduran nanenin mide iltihabı tedavisine eklenebileceğini unutmamalısınız.

• Pek çoğumuz sık tüketmesek de, papaya çekirdeği, ve ananasın da mide iltihabı sorunlarına iyi geldiğini unutmamamız gerekmektedir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.