0

Mide Ekşimesi Nasıl Geçer?

Bu yazımızda sizlere, sık olarak pek çok kişi tarafından yaşanan mide ekşimesi hakkında bilgilerden söz etmeye çalışacağız. Mide ekşimesi nedir, mide ekşimesi nedeni nedir, mide ekşimesi nasıl geçer… gibi pek çok sorunun yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz. O halde zaman kaybetmeden, mide ekşimesi ile ilgili bilgilerin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Mide Ekşimesi Nedir?

Gün içerisinde şişkinlikle kendini belli eden, ve sonrasında da bu duruma yanmanın eşlik ettiği mide ekşimesi, mide asidinin fazla salgılanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Daha çok ağır yiyecekler; özellikle de yağlı yemekler yediğiniz zaman mide ekşimesi problemi ile karşı karşıya kalır, kendinizi rahatsız hissedersiniz. Mide ekşimesi olduğu zaman ağzınızda su birikebilir; ve mide bulantısı problemleri de yaşayabilirsiniz.

Mide Ekşimesi Nedeni Nedir?

Mide ekşimesi nedeni olarak ilk önce, bazı hastalıklardan söz etmemiz gerekecektir. Midesi, ya da oniki parmak bağırsağında ülser olanlar, reflü sorunu yaşayanlar; ya da gastrit problemi olan kişiler sık sık mide ekşimesine maruz kalabilirler. Bunun yanında, sinirlilik hali, midede asit salgılanmasına neden olacağı için mide ekşimesi söz konusu olabilir.

Alkol, aç karna sigara içmek, düzensiz beslenme; ve çok fazla yemek yeme, ya da yemek sonrasında hareketsiz kalarak uzanma, veya uyuma, fest-food tarzı beslenme… mide ekşimesine neden olabilen pek çok unsur arasında yer almaktadır.

Mide Ekşimesi Nasıl Geçer?

Eğer mide ekşimesi sık karşılaşılan bir durum değil ise, zaman zaman gündeme geliyorsa söz konusu sorun için doktor tedavisinin şart olduğunu söyleyemeyiz. Ancak probleminiz sık gerçekleşiyorsa, doktorunuza başvurmalısınız, ve probleminizin tedavisi için ilaç kullanımının gerekli olabileceğini unutmamalısınız. Sık karşılaşılmayan mide ekşimesi için sorunu tetikleyen unsurlardan uzak durmanız yeterli olacaktır.

Yemeklerinizi sık aralıklarla az yemek, baharattan olabildiğince uzak kalmak, her yemek ile birlikte yoğurt tüketmek, mide ekşimesi olduğunda muz; ya da çiğ zeytinyağı tüketimi gerçekleştirmek, süt, maden suyu içmek, salatalara elma sirkesi eklemek… gibi pek çok, uygulanması kolay yöntemle de mide ekşimesine çözüm bulabilirsiniz…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.