0

Kurbanlık Kesimi Sonrasında Kurban Bayramında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban bayramı 2011’e sayılı günler kala, kurban bayramında dikkat edilmesi gerekenler hakkında verilen bilgiler de sıklığını arttırmış durumda. Kurban bayramında dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırayı ise elbette kurbanlık kesimi alıyor. Kurban bayramında gerçekleştirilecek olan kurbanlık kesiminde, tek gereksinim, kurbanlığın sağlıklı olması değil, kurban bayramında dikkat edilmesi gerekenler arasında farklı bir takım şeyler de bulunmakta. Bu yazımızda sizlerle, kurban bayramı 2011’de, kurban bayramında dikkat edilmesi gerekenleri paylaşmaya çalışacağız…

<

Kurban bayramında dikkat edilmesi gerekenler arasında, kurban bayramı 2011’de kurbanlık kesimi için görevlendirilecek olan kişilerin, işlerinin ehli kişiler olmaları büyük önem taşıyor. Kurban bayramında dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer faktör de, kurbanlık kesimi sonrasında, kurban etlerinin sağlıklı koşullarda saklanması gerektiğidir. Kurban bayramında dikkat edilmesi gerekenlere uyduğunuz takdirde, hem kurban bayramı 2011 sizin için daha rahat geçecektir; hem de sağlığınız için herhangi bir risk faktörü söz konusu olmayacaktır.
Kurban bayramı 2011‘de, kurbanlık kesimi gerçekleştirecek olan kişiler, kurban bayramında dikkat edilmesi gerekenlere uyarak, kurbanlık kesimini serin yerlerde gerçekleştirmelidirler. Bununla birlikte, kurbanlık kesimi sonrasında yüzme işlemi; ve eti parçalama işleminin de serin ortamlarda gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kurban bayramında dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bu faktörün, etin bakteri üretmemesi; ve bu bakterilerin insan vücuduna toksin olarak alınmaması için dikkat edilmesi gereken faktörlerden bir tanesi olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Kurbanlık kesimi sonrasında, kurban etine çok sayıda mikroorganizma gelebilir; bir et sağlıklı koşullarda saklanmadığında bakteri üretimine neden olur; ve bu durum da insan sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.
Kurban bayramı 2011’de, kurbanlık kesimi sonrasında, kurban bayramında dikkat edilmesi gerekenlere uyulmayıp, sağlıksız koşullarda saklanan etlerde üreyen bakteriler; ve insan vücudunun aldığı toksinler gıda zehirlenmelerine neden olmaktadır. Gıda zehirlenmeleri genellikle hafif atlatılır; fakat gıda zehirlenmeleri bazı durumlarda ölüm ile dahi sonuçlanabilen durumlardır. Bu nedenle, kurban bayramında dikkat edilmesi gerekenlere uymak çok önemlidir. Gıda zehirlenmesinin belirtileri nelerdir derseniz: Gıda zehirlenmelerinin belirtileri arasında ilk sırada, kusma, karın ağrısı; ve ishal yer almaktadır. Gıda zehirlenmelerinin belirtileri arasında yer alan bir diğer etki de, ateş; ve üşümedir. Gıda zehirlenmelerinin belirtileri arasında yer alan bir diğer konu da, bedende çok fazla sıvı kaybının yaşanmasıdır. Gıda zehirlenmelerinin belirtileri arasında, dışkılama sırasında kan gelmesinden de söz edilmektedir. Gıda zehirlenmelerinin belirtileri arasında adale ağrılarından da söz edilirken, gıda zehirlenmelerinin belirtilerinden bir başkası da, bitkinlik ve halsizlik olarak açıklanmaktadır.
Kurban bayramı 2011 için kurbanlık kesimi sonrasında, kurban bayramında dikkat edilmesi gerekenlerden bir başkasının da, kurbanlık kesimi sırasında atılacak olan sakatatların ya da kanın, herhangi bir akarsuya dökülmemesi, gelişigüzel yerlere bırakılmaması, kedilere ya da köpeklere yedirilmemesi gerektiği uyarısında bulunulmaktadır. Kurban bayramında dikkat edilmesi gerekenler arasında kurbanlık kesimi sonrasında yapılması gerekenlerden biri de, çevre sağlığı açısından, sakatatların çok derin çukurlara gömülmesi; ya da kurallarına uygun şekilde imha edilmesi gerektiğidir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.