0

Karanfilin Faydaları Ve Karanfil Yağının Faydaları

Karanfil, en eski baharatlardan birisi olarak bilinmektedir. Karanfilin faydaları ise saymakla bitmez; çünkü karanfilin içeriği oldukça güçlüdür. Karanfilin içeriğinde eugenol bulunmaktadır. Ve eugenol, karanfilin faydalarını büyük ölçüde etkilemektedir. Karanfilin faydaları arasında diş ağrılarından söz etmek gerekirken, karanfil yağının faydalarından da söz etmek gerekir; ve karanfil yağının faydaları arasında, ağrı kesici özelliğinden kesinlikle söz etmek gerekmektedir. Karanfil yağının faydalarından bir başkası da, antibakteriyel özelliğidir.

<

Karanfilin içeriğine baktığımızda, bol miktarda manganez, kalsiyum, magnezyum, lif, K vitamini ve Omega-3 yağ asidinin, karanfilin içeriğini oluşturduğunu görüyoruz. Karanfil, el ile toplanan bir bitkidir. Yapraklarını dökmez. Karanfil yağı ise, karanfil çiçeğinden elde edilmektedir. Karanfil yağının faydaları arasında sakinleştirici özelliğinden; ve antibakteriyel özelliğinden söz etmek gerekirken, karanfilin faydaları arasında, anti-virüs özelliğinden, anti-mantar özelliğine kadar pek çok şeyi hatırlamak gerekmektedir. Karanfilin faydalarına geniş anlamda bakmak istersek:
Karanfilin faydaları arasında, özellikle, karanfilin içeriğini oluşturan eugenolden söz etmek gerekmektedir. Buna göre, karanfilin faydaları arasında ilk sırada, çevre zehirlenmelerinin giderilmesinden söz etmek gerekmektedir.
Karanfilin faydalarından bir diğeri de, sindirim sisteminde meydana gelebilecek olan kanserleri önleme; ve tedavi etme özelliğidir.
Karanfilin faydaları arasında, eklemlerde ortaya çıkan iltihaplanmaları önlemesinin de unutulmaması gerekmektedir.
Karanfilin faydalarından bir diğeri de, diş ağrılarına karşı etkili olan özelliğidir. Karanfilin içeriğinde yer alan eugenol, karanfilin faydaları arasında yer alan antiseptik özelliğin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Karanfilin faydalarından, dolgu ve kanal tedavilerinde; ve diş eti rahatsızlıklarında yararlanılmaktadır.
Karanfil yağının faydaları arasında, ağız sağlığının sayılması önemlidir. Bu anlamda karanfil yağı, ağız gargaralarında kullanılmaktadır.
Karanfilin faydaları arasında, iltihap önleyici; ve iltihap tedavi edici özelliğinden de bahsetmek gerekmektedir.
Karanfilin faydaları arasında, ateş düşürücü etkisinin de unutulmaması gerekmektedir.
Karanfilin faydalarından bir başkası da boğaz yolu problemleri ile alakalıdır. Karanfil hem balgam söktürücü; hem de öksürük giderici özellik göstermektedir.
Karanfilin faydalarından bir diğeri de, ağız kokularına karşı iyi gelen özelliğidir.
Karanfilin faydaları arasında, sindirim sistemini sağlıklı çalıştıran özelliğinden de bahsetmek gerekmektedir. Karanfil, midedeki gazlara karşı da etkilidir.
Karanfilin faydalarından bir diğeri de kusmaya karşı etkili olmasıdır.
Karanfilin yararlarından bir diğeri de ishale karşı iyi gelmesi, ishali tedavi etme özelliğini içerisinde bulundurmasıdır.
Karanfilin faydaları arasında son olarak, alkol arzusunu gidermesinden söz etmek gerekmektedir. Karanfil emen kişinin alkol isteği bastırılmaktadır.
Karanfilin faydalarından yararlanmak için karanfil çayını kullanabilirsiniz. Karanfil çayı nasıl yapılır derseniz: iki adet karanfil, küçük bir parça tarçın; ve bir miktar rendelenmiş taze zencefil bir fincanın içerisine konulur; ve üzerine kaynamış su dökülerek, karanfil çayı demlenmeye bırakılır.
Karanfil çayı nasıl yapılır derseniz, karanfil çayının yapılışının bir diğer şekli de, sekiz adet karanfilin üzerine kaynamış su dökülerek demlenmesinin beklenmesi gerektiği sonucu ile de karşılaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.