16

Adet Söktürmek İçin Ne Yapmalı? Adet Söktürücü Bitkiler

Ergenlik dönemine girmiş olan her kadın, ergenlik dönemi sonrasında düzenli bir döngü içerisinde adet görmek durumundadır. Düzenli adet döngüsünün, 28 günde bir gerçekleştiğini belirtmemiz gerekmekle birlikte şunu da hatırlatmalıyız ki, bu süre bazı kadınlarda biraz daha kısalırken, bazı kadınlarda da biraz daha uzayabilmektedir. Bir ya da iki günlük değişimler adet düzensizliği olarak adlandırılmamakla birlikte, hamilelik haricinde adet söktürücü kullanması gereken kadınlar da bulunmaktadır.

Hamilelik süreci hariç tutulmak kaydı ile, 1.5 – 2 aylık aralıklarla adet döngüsünün uzamakta olduğu kadınların, adet söktürmek için ne yapmalı, ya da adet söktürmek için ne yapılır şeklinde soruları bulunmaktadır. Adet söktürmek için ne yapmalı, ya da adet söktürmek için ne yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan adet söktürücü çay; ya da adet söktürücü bitkilerden, yazımızın devamında sizlere kısaca söz etmeye çalışacağız.

Adet söktürmek için ne yapmalı; ya da adet söktürmek için ne yapılır gibi soruların yanıtları arasında yer alan adet söktürücülerden ilki adet söktürücü çaydır. Adet söktürücü çay tarifi şu şekildedir: Hatmi çiçeği ile civan perçeminin karıştırılması gerekmektedir. Elde edilen karışım ile, adet söktürücü çay uygulaması yapılarak içilmesi gerekmektedir.

Adet söktürmek için ne yapmalı, ya da adet söktürmek için ne yapılır sorularının yanıtları arasında yer alan adet söktürücü bitkilerden bir diğeri de zerdeçaldır. Zerdeçalı adet söktürücü çay olarak kullanabileceğiniz gibi, adet söktürücü bitkiler arasında toz olarak da kullanabilirsiniz.

Adet söktürücü çay tarifleri arasında dereotu ile yapılan adet söktürücü çaydan da söz etmemiz gerekmektedir. Dövülmüş haldeki iki çay kaşığı dereotunu, adet söktürücü çay olarak hazırlayıp, adet söktürmek için ne yapmalı sorusunun yanıtı olarak değerlendirebilirsiniz.

Adet söktürücü çay tarifleri arasında yer alan bir diğer formül de şu şekildedir: bir miktar maydanoz ile birlikte, bir baş soğanın kırmızı olan kabukları beş dakika kadar kaynatılıp, sonrasında da on dakika dinlendirilmeli; ve daha sonra da elde edilen bu adet söktürücü çay günde üç sefer içilmelidir. Adet söktürücü çayı günde üç sefer, her seferinde taze olarak hazırlayıp tüketmelisiniz.

Adet söktürmek için ne yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan adet söktürücü bitkilerden bir diğerinin de kereviz olduğunu belirtmeyi unutmamalıyız. Adet söktürücü bitkiler arasında yer alan bir diğer isim ise taze üvez meyveleridir.

Adet söktürmek için ne yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan adet söktürücü çayları, adet söktürücü bitkiler arasında yer alan, nergis, civan perçemi, nane, papatya, maydanoz, kimyon, misk, karabaş otu, havuç tohumu, anason, safran… gibi şeylerle de hazırlayarak, günde üç ya da dört bardak tüketebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

16 Comments

 1. Adet olamiyorum 25 yasindan beri doktora gidiyorum menopoza girmissiniz diyor ne yapmam lazim yardimlarinizi bekliyorum ne yapmam lazim

  • Adet söktürmeye yönelik sitemiz içerisinde çok fazla bilgi var, alternatif yöntem var.
   Ama, menopoz sonrasında yapılabilecek bir şey yok bildiğim kadarı ile, menopoz öncesi bunu geciktirmek adına yapılabilecekler var. Bir doktora daha git Figen’cim, çok geçmiş olsun.

 2. Benimde ayni şekikde düzensizliğim vardi. Doktora gittim ve ilaç yazdi. 10 günlük bi hap.. düzene sokuyor

 3. Hamileyom sandim ters yaptim iki cizgi cikti ama bir hafta sonra tersri tekrar yaptim tek cizgi cikti normande adetim cok duzensizhalada duzensiz oldanmi bilmiyorum

 4. Ben de adet gormedim test yaptim negatif cikti kafam karisik bana care bulun lutfen

  • ALLAH akil fikir versin hala adet olmayip 5 ay uzerine sorh sormussun seni tebrik ederim umarim su zamana kadar bir dr. A görünmeyi Akil etmissindir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.