0

Greyfurt Suyu İle Hangi İlaçlar Alınmaz?

Greyfurt suyunun ilaçlarla etkileşimi olduğunu az çok hepimiz biliyoruz. Ancak greyfurt suyunun ilaçlarla etkileşiminin her ilaç ile aynı seviyede olduğunu sanıyor, ve faydalarından da yararlanabileceğimiz bu mucize içeceği tüketmekten kaçıyoruz. Bu nedenle yazımız içerisinde sizlere, greyfurt suyu ile hangi ilaçlar alınmaz; ve greyfurt suyu ile hangi ilaçlar içilmez sorularının yanıtlarından söz edeceğiz…

Greyfurt Suyu İle Hangi İlaçlar Alınmaz?
Greyfurt Suyu İle Hangi İlaçlar İçilmez?

• Statin grubu kolesterol ilacı kullanımı gerçekleştiriyorsanız; ve bu sırada, günde bir litre civarında greyfurt suyu tüketimi gerçekleştiriyorsanız, içmekte olduğunuz kolesterol ilacının, bağırsaklarınızda parçalanma zamanlarını geciktirebilirsiniz. Bu arada, kan seviyesinin artışı durumu da söz konusu olabilir. Bu gibi olumsuzluklarla karşılaştığınızda, kramlar, kas erimeleri; ve kas ağrılarına maruz kalabilirsiniz. Yani bu durum en çok kaslarınızın etkilenmesine neden olmaktadır.

• Greyfurt suyunun ilaçlarla etkileşiminde, Kalsiyum Antagonisti grubu tansiyon ilaçlarından da söz etmek gerekir. Greyfurt suyu ile tansiyon ilacını birlikte alırsanız, almış olduğunuz tansiyon ilacının etkisi greyfurt suyu nedeni ile artabilir. Hal böyle olunca, genellikle yüksek tansiyonu düzenleyen tansiyon ilacı, tansiyonu düzenlemekten ziyade düşmesine neden olur. Hal böyle olunca, hastanın rahatsızlıkları artar. Yine tansiyon ilacı ile greyfurt suyunu birlikte almanız, kalp atışlarınızın yavaşlamasına, ve kabızlık problemi ile karşılaşmanıza da sebebiyet verebilir.

• Erkeklerin, beden gücünü arttırmak adına kullandıkları ilaçlarla da etkileşime giren greyfurt suyu, bu ilaçların da etkisini arttırır; ve sonuç itibari ile ortaya, görmede bozukluklar; ve düşük tansiyon şikayetleri çıkabilir.

• Doğum kontrol haplarının içeriklerinde östrojen bulunmakta olup, greyfurt suyu bu ilaçların da etkilerini arttırmaktadır. Doğum kontrol haplarının etkilerinin artması demek, yan etkilerinin de artması anlamına gelmektedir.

• Kanser, kalp ritm düzenleyici ilaçlar, psikiyatri, ve antidepresan ilaçların etkisi de greyfurt suyu nedeni ile değişebiliyor…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.