0

Gözyaşı Ne İşe Yarar?

Dünyayı, ve insanları hep bir neden çerçevesinde yaratan Allah, her şeyi olması gerektiği şekilde yaratmıştır. Ancak bizim bunlara anlam vermemiz, neyin neden, ve nasıl olduğunu bilmemiz ise her zaman mümkün olmayabilir… Örneğin gözyaşı… Nasıl oluşur, gözyaşı ne işe yarar, gözyaşının faydaları nelerdir gibi soruların yanıtlarını biliyor musunuz? Bu yazımızda sizlere, merak ettiğiniz bu soruların yanıtlarından söz edeceğiz…

Gözyaşı Nasıl Oluşur?

Gözlerimizi her kırpmamızda bir miktar salgılanan gözyaşı, vücudumuzun iç kısmında bulunan elektrolit tuzlardan oluşmakta olup, üç katman halindedir. Peki gözyaşı ne işe yarar? İşte asıl merak edilen o sorunun yanıtları: Gözyaşının faydaları.

Gözyaşı Ne İşe Yarar?

Gözyaşının faydaları arasında yer alan en önemli etken, gözdeki hücrelerin canlı kalmasını, ve gözün korunmasını sağlamasıdır. Gözdeki hücrelerin, cilt hücreleri ile karışmaması gerekmektedir. İşte gözyaşının temeldeki görevi de budur.

Gözlerimizin içerisine herhangi bir yabancı madde kaçtığında, ilk olarak gözyaşı üretimi artar; sonrasında da, göze kaçan bu yabancı maddenin, gözyaşı ile gözün dışına atılması olanaklı hale getirilir.

Gözyaşının faydaları arasında, daha iyi görebilmek de yer alırken, gözün bakteriler ile savaşmasında da gözyaşının rolünün azımsanmayacak kadar çok olduğunu belirtmek gerekir.

Görüşün net olmasını olanaklı hale getiren gözyaşı, kornea üzerinde bulunan pürüzlerin ortadan kalkmasını olanaklı hale getirmesi ile de bilinmelidir… Kısaca, gözyaşı, dünyayı daha güzel görmemizi olanaklı hale getirmektedir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.