0

Arpacık Nasıl Geçer?

Zaman zaman gözümüzde arpacık çıktığında, bu durumun çok acı vermesi söz konusu olabilir; ve sonuç itibari ile doktora gidilmesi tek çözümdür; verilen tedavinin harfiyen uygulanması gerekir. Ancak pek çok kişide arpacık sık sık gündeme gelir; kişiler bu durumun stres nedenli olduğunu düşünürler. İşte bu gibi durumlarda, arpacık nasıl geçer, arpacığı ne geçirir gibi soruların yanıtları arasında, evde uygulanabilecek bazı yöntemlerden söz edilebilir. İşte o yöntemleri yazımız içerisinde sizlerle paylaşmaya çalışacağız…

Arpacığı Ne Geçirir?
Arpacık Nasıl Geçer?

• Eğer arpacık probleminiz varsa, o anda gözünüze herhangi bir yabancı cisim, ya da maddenin temas etmemesine dikkat etmelisiniz. İşte tam da bu noktada lens kullanıyorsanız kullanmamalı, makyaj yapıyorsanız yapmamalısınız; hatta göz çevresi için olan cilt bakım ürünlerini dahi arpacık geçene kadar kullanmamalısınız.

• Arpacık nedeni ile gözünüzün içerisinde oluşan şişliğin giderilmesi; ve ağrının azalarak iltihabın kısa sürede azalması için, sıcak su ile gözünüze, günde 5 – 6 kere, her seferinde 15 dakika sürmesi kaydı ile sıcak kompress uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı sıcak su ile yapmanız önerilmektedir.

• Papatya çayının da arpacık üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır. Bu etkiden yararlanmak için ilk olarak papatya çayını demlemeli; sonrasında da soğumasını beklemelisiniz. Ardından günde 3 – 4 sefer, pamuğa aldığınız papatya çayını arpacık üzerine uygulayabilir, böylece şişliğin azalmasını sağlayabilirsiniz.

• Rendelenmiş patatesin de arpacık üzerinde olumlu etkisi olduğunu belirtmeliyiz. Bunun için, rendelemiş olduğunuz patatesi ince bir bezin içerisine sarmalı, ve arpacık üzerine bastırmadan uygulamalısınız. Ancak bezin temiz olmasına özellikle dikkat edin, ve bu uygulamayı en az 2 – 3 sefer gün içerisinde uygulayın.

• Arpacık için etkili yağlardan bir tanesi kekik yağıdır. Antiseptik özelliği bulunan kekik yağını bir pamuğa 2 – 3 damla damlatarak arpacık üzerine uygulayabilirsiniz.

• Ekinezyanın da arpacık üzerinde etkili olduğunu belirten uzmanlar, kullanımının da papatya çayı ile aynı olduğunu belirtmekteler. Bunun için ekinezya çayını demlemeli, soğumasını bekleyip sonrasında da pamuk yardımı ile arpacık üzerine uygulamalısınız.

• Sarımsağın arpacık üzerindeki olumlu etkisini de bilmeyen yoktur. Ancak bunu, sarımsağı arpacık üzerine uygulayarak sağlarlar. Bizim size önerimiz ise bu değil. Antibiyotik özelliği bulunan sarımsağı, eğer tansiyon hastası değil iseniz günde 10 – 12 tane yiyerek, arpacık üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.