Göğüs Kanseri Evreleri Evre 2 Ve Göğüs Kanserinin Tedavisi

Göğüs Kanseri Evreleri Evre 2 Ve Göğüs Kanserinin Tedavisi

Daha önceki yazılarımızda, göğüs kanseri evrelerinden, evre 0; ve evre 1 hakkında detaylı bilgiye sahip olmanızı sağlamaya çalışmıştık. Bu yazımızda da göğüs kanseri evrelerinden evre 2 hakkında detaylı bilgiye sahip olmanızı sağlamayı amaçlamaktayız.

<

Göğüs kanseri evreleri arasında yer alan evre 2, ikiye ayrılmakta; ve evre 2A; ve evre 2B olarak harflendirilmektedir.
Göğüs kanseri evrelerinden evre 2A, göğüs kanserinin tümörünün, 2 ile 5 cm arasında olduğu göğüs kanseri evrelerinden bir tanesidir. Evre 2A’da, göğüs kanseri, lenf bezlerine sıçramamıştır.
Göğüs kanseri evrelerinden evre 2B ise, göğüs kanserinin tümörünün, 2 ile 5 cm arası bir büyüklükte olduğu; ve göğüs kanserinin lenf bezlerine de sıçradığı göğüs kanseri evrelerinden biri olarak bilinmelidir.
Göğüs kanseri evrelerinden evre 2B’yi, farklı bir şekilde de tespit edebiliriz: göğüs kanserinin tümörünün büyüklüğü 5 cm’yi aşmış ise, ve göğüs kanseri koltuk altı lenf bezlerine sıçramamış ise de, göğüs kanseri evrelerinden evre 2B’de olarak nitelendirilmektedir.
Göğüs kanseri evreleri arasında yer alan evre 2 için uygulanacak olan göğüs kanseri tedavisi, genel olarak göğüs kanseri evreleri arasında yer alan evre 1‘de uygulanan göğüs kanseri tedavisi ile aynıdır. Göğüs kanseri evreleri arasında yer alan evre 2’de, göğüs kanserinin tümörü daha büyük ise, bu durumda, göğüs ameliyatı; ve alınan lenf bezlerinin yanısıra, kemoterapiden, radyoterapiden; ya da hormonoterapiden de söz edilebileceğini unutmamak gerekmektedir.
Göğüs kanserinin tedavisinde, daha önceden de belirtmiş olduğumuz gibi, yapılması gereken uygulama, genellikle göğüs ameliyatı olacaktır. Bu durum, göğüs kanserinin yayılmasını önlemek amacı ile gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında, koltuk altı lenf bezlerinin de alınması gerekebilir. Unutmamak gerekir ki, tüm bunlar, göğüs kanserinin tedavisinin olmazsa olmazlarıdır. Bu nedenle, moral bozmadan, hayatını en iyi şekilde yaşamayı hedeflemek, göğüs kanseri hastasının en temel hedefi olmalıdır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.