Göğüs Kanseri Evreleri Evre 0 İn-Situ

Göğüs Kanseri Evreleri Evre 0 İn-Situ

Göğüs kanseri tedavisinde, göğüs kanserinin evreleri önemli rol oynamaktadır. Şöyle ki: göğüs kanserinin evreleri belirlenir; ve göğüs kanseri tedavi yöntemleri arasından seçilecek olan göğüs kanseri tedavisi, göğüs kanseri hastasına uygulanmaya başlanır. Bu nedenle bu yazımızda sizlerle, göğüs kanserinin evreleri hakkında bir takım bilgiler paylaşmaya çalışacağız…

<

Göğüs kanserinin evrelerinin bilinebilmesi için geliştirilen sistemin ismi TNM sistemidir. TNM sistemi ile anlatılmak istenenin ne olduğuna, kısaca göz atalım:
T = Tümörün büyüklüğü.
N = Lenf bezlerinin ne durumda olduğu.
M = Göğüs kanserinin metastaz; yani sıçrama yapıp yapmadığını göstermektedir.
Göğüs kanserinin evrelerini, göğüs kanserinin sıçrayıp sıçramadığı; yani metastaz yapıp yapmadığı; ve göğüs kanseri tümörünün boyutuna göre, 0 ile 4 rakamı arasında sayısal bir değer ile gösterebilmek mümkündür.
Göğüs kanseri evrelerinden, Evre 0 ile, göğüs kanserinin evreleri hakkında vermek istediğimiz bilgileri anlatmaya devam edelim:
Evre 0: Evre 0, göğüs kanseri evreleri arasında, in-situ olarak da isimlendirilen evredir. Göğüs kanseri evreleri arasında evre 0 ya da in-situ evresi olarak adlandırılan göğüs kanserinde, göğüs kanserinin metastazı; yani sıçraması gerçekleşmemiştir. Göğüs kanseri, sadece belirli bir bölgede bulunmaktadır. Göğüs kanseri evreleri arasında, klinik olarak teşhisi konulmuş olan göğüs kanseri hastalarının yaklaşık olarak %15 ile %20 arasında bir oranı bulunmaktadır.
Göğüs kanseri problemi yaşayan kişi, göğüs kanseri evreleri arasında evre 0; ya da in-situ evresinde bulunuyorsa, evre 0’ın da, iki türü olduğunu bilmesi gerekmektedir. Evre 0, göğüs kanserinin, vücutta oluştuğu yere göre iki gruba ayrılmaktadır.
Göğüs kanseri, süt bezlerinde oluşmuşsa; ve göğüs kanseri evreleri arasında, evre 0 grubunda yer alıyorsa, bu durumda göğüs kanserinin ismi Lobular Carcinoma insitu olarak adlandırılmaktadır. Lobular carcinoma in-situ’nun kısaltılmış adı ise, LCIS’dir.
Göğüs kanseri oluşumu süt bezlerinde değil de süt kanallarında gerçekleşti ise; ve göğüs kanseri evre 0’da ise, o halde bu göğüs kanserinin ismi Ductal carcinoma in-situ. Ductal carcinoma in-situ’nun kısaltılmış hali ise, DCIS olarak belirtilmektedir.
Göğüs kanserinin evreleri hakkında gerekli bilgileri vermeye devam edeceğiz…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.