0

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır? Balın İçeriğinde Neler Bulunmaktadır?

Daha önceki yazılarımızda sizlere, bal ve balın faydalarından bahsetmiştik. Fakat, elbette her şeyin doğalı makbuldür. Yani, bal yiyorsanız gerçek bal yemelisiniz. Peki balın gerçek bal olduğunu nasıl anlarsınız? Hakiki balın hakiki bal olmasının farkları nelerdir? Gerçek balın faydaları nelerdir? İşte sizin için hazırladığımız bu yazımızda, tüm bu soruların cevaplarını bulacaksınız…

<

Balın faydaları hakkında, MaviBoncugum.Com’da, daha önce çok detaylı yazıları sizlerle paylaştık. Bal, her şeyden önce doğal tatlandırıcı olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle de balın faydaları saymakla bitmez; ama, gerçek bal; ve hakiki bal bulmak, son zamanlarda çok da kolay değildir. Marketlerde oldukça fazla gördüğünüz ballar, içeriklerindeki besin maddeleri ile, balın faydalarını bizlere tam olarak yansıtamazlar. Balın gerçek bal; ve hakiki bal olduğunu, içerisinde bulunan parçalardan anlayabilirsiniz; en azından eski Yunan’lılar öyle yapıyorlarmış… Doğal balın, içerisinde bulunan parçalar; ve maddelerden anlaşılması, eski Yunan’lıların dönemine dayanan bir geçmişe sahiptir diyebiliriz…
Doğal bal, gerçek bal; ya da hakiki balın, gerçekten de gerçek bal olup olmadığını anlamak için, bal kavanozunun üzerinde yazan, ”organiktir” yazısına aldanmayın. Organik olan her ürünün doğal olacağı anlamını çıkartmayın. Gerçek bal, hakiki bal; veya doğal balın renginin, çok parlak değil de mat olması gerektiğini aklınızdan çıkartmayın. Gerçek bal nasıl anlaşılır derseniz, sizler için balın gerçek bal, doğal bal; ya da hakiki bal olduğunu anlamanın bir başka yolu: bal kavanozunun üzerinde bulunan beyaz polenler olmasıdır. Her balın üzerinde polen birikmez, gerçek balın üzerinde beyaz polenlerin birikmesi gerekmektedir. Hakiki bal, bir süre beklediğinde kristalleşecektir. Hakiki balda gerçekleşen bu kristalleşmeyi, balın bozulduğu anlamı ile yorumlamayın; bu kristalleşme, balın doğal bal olduğunu gösterir. Bal kavanozunu ılık su içerisine 15 dakikalığına bırakırsanız, gerçek bal yeniden eski düzgün görünümüne kavuşacaktır.
Gerçek balın rengi de farklılaşmalar gösterebilir. Gerçek balda, arılar polen ve nektar toplayarak balı elde eder; bu durumda toplanan çiçeklerin rengine bağlı olarak balın rengi de farklılık gösterebilir. Unutmamanız gereken bir nokta var ki o da, balın faydaları arasında yer alan antioksidan etkisidir. Balın antioksidan etkisi, balın rengi koyulaştıkça artmaktadır.
Gerçek balın içeriğinde polifenol isimli bir madde bulunmaktadır. Polifenol sayesinde şekillenen balın faydaları arasında, kanser riskinin azaltılmasından söz etmek gerekirken, kalp hastalıklarının önlenmesi de balın faydaları arasında kendisine yer bulmaktadır. Balın rengi koyu olursa, içeriğinde daha fazla polifenol bulunur. Polifenol antioksidan etkiyi arttırmaktadır. Bu nedenle, çiçek balından çok, koyu bal rengine sahip olan balların tercih edilmesi gerekmektedir.
Balın, doğal bal, gerçek bal; ve hakiki bal olduğunu anlayacağımızı belirttiğimiz, balın üzerinde bulunan beyaz polenli kısım, balın içeriğinde, B vitamini, C vitamini, D vitamini, ve E vitamininin bulunmasına neden olmaktadır. Gerçek balın içeriğinde bulunan 31 çeşit antioksidandan da söz etmek gerekmektedir.
Gerçek bal, eğer filtreden geçirilmedi ise, balın içeriğinde, propolis olarak bilinen arı penisilini bulunmaktadır. Propolis, ağaçlarda bulunan reçineden elde edilen bir maddedir. Propolis, arıların salyaları ile karışır, ve bu madde arı salyası ile karışarak, arı kovanının duvarlarının hastalıklardan korunmasına destek olur. Antibakteriyel özellik gösteren propolis, bal ile karışıp da bala kahverengi renk veren propolis, vücut için antibakteriyel; ve antifundal; aynı zamanda da antiral özellik gösteren bir etkiye sahiptir.
Gerçek balın içeriğinde, arıların salgıladığı bir de enzim bulunur; bu enzim de, balın faydaları arasındaki antiseptik özelliği ortaya koymaktadır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.