Kıl Dökülmesinin Nedenleri

Kıl Dökülmesinin Nedenleri

Bizler kıl dökülmesi denildiğinde ilk olarak saç dökülmesini hatırlıyor olsak da, aslında kıl dökülmesi vücudun farklı bölgelerinde de gerçekleşebilir ve bazı hastalıkların işareti olarak düşünülebileceği gibi, bu hastalıkların tedavisi de mümkündür. Kıl dökülmesi nedenleri hakkında bilgi sahibi olmaz, tedavi sürecine geçmezsek, bazı estetik sorunlarla karşılaşabileceğimizi de unutmamalıyız. O halde, saç dökülmesine de neden olan bu unsurları birlikte gözden geçirelim

Kıl Dökülmesinin Nedenleri

■ TelogenEffluvium: Hem saç dökülmesi, hem de kıl dökülmesine neden olan bu rahatsızlık genellikle, ya bedensel ya da ruhsal bir travma yaşandığında ortaya çıkar. Saçların da kılların da uzamayıp, dinlenme aşamasına geçtiği bir dönem vardır. Söz konusu stresli durum yaşandığında, dinlenme aşamasına erken geçen kıllar, sonra da kökten dökülmeye başlar. Sorun ortadan kalktığında bu problem de geçer ve dökülen kıllar tekrar yerine gelir; ama bu durum yine de bir kaç ayı bulan süreçte oluşur.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

■ AnagenEffluvium: Vücudun bazı kmyasallara ya da ilaçlara verdiği tepki olarak görülür. Kemoterapi ilaçları, ışın tedavisi, Talyum, Civa… gibi etkenler, kılların büyüme hızını etkisi altına alır ve söz konusu kıl dökülmesi de buna bağlı olarak ortaya çıkar.

■ Hormonal Dalgalanmalar: Hormon dengesizliğinin görülme nedenleri arasında, kullanılan doğum kontrol haplarının bırakılması, hammilelik, doğum, menopoz, tiroid problemleri… gibi unsurlardan söz edebilmek mümkündür. Bu sorunlar, saç dökülmesine de geçici olarak neden olur ve giderildiğinde dökülen saçlar ya da kıllar yeniden yerine gelir. Nedenler arasında yer alan hormon dengesizliğinde, hem dökülme, hem de dökülenlerin yeniden yerine gelmesi, toplamda altı ay kadar geniş bir zamana yayılabilir.

Saç Dökülmesine Evde Çözüm Önerileri

■ Trikotilomani: Kişi bu hastalığa, fark etmeden yakalanabilir ve bu süreçte, vücudundaki ya da saçlarındaki kılları koparmak istemesi durumu söz konusudur. Hafif seviyede bir durum söz konusu ise, kişinin bunun farkına varması ve biraz dikkat etmesi ile çözüme ulaşabilmesi mümkündür. İleri aşamada ise terapi ve tedavi gerektirebilir. Obsesif kompülsif bozukluk ya da bağımlılığa benzer bir durumun oluşmuş olduğunu; hafife alınmaması gerektiğini de belirtmeden geçmemeliyiz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.