Kahverengi Lekeler Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Kahverengi Lekeler Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Pek çoğumuz, yaz aylarının gelmesi ile birlikte, cildimizde kahverengi lekeler ile karşılaşacak, ama bunun güneşe bağlı olduğunu düşünerek çok da önemsemeyeceğiz. Oysa ki kahverengi lekeler neden gelir sorusunun yanıtı güneşe bağlı olabilse de söz konusu kahverengi lekeler hangi hastalığın belirtisidir sorusunun yanıtlarını da bilmek gerekmektedir. Aksi halde sistemik hastalıkların belirtisi olabilen kahverengi lekeler ciddiye alınmaz ve önlemi erken alınabilecek olan şeylerin çözüme kavuşması zaman alabilir.

Kahverengi lekeler çocukluk döneminden başlayabilir ve sonrasında da özellikle yaz aylarında, boyu bir milimetre ile bir kaç santimetre arasında olan seviyelere ulaşabilir. Kızıl saçlı, sarışın ve beyaz tenlilerde daha yaygın görülen bu kahverengi lekelere çil adı verilmektedir. Söz konusu kahverengi lekeler çocuklukta değil de daha ileri yaşlarda, güneşe uzun süre maruz kalmak sonucunda ortaya çıkıyorsa, çil değil de güneş lekesi olarak adlandırılır.

Kahverengi lekeler neden gelir sorusunun yanıtı güneş ise bunun devamında, kahverengi lekeler hangi hastalığın belirtisidir sorusunun yanıtlarını bilmek gerekir. Çünkü güneş lekeleri, en tehlikeli cilt kanseri türü olan melanomun gelişmesine ortam hazırlamaktadır.

Melazma, güneş ışığının etkisi ve gebelik dolayısı ile ortaya çıkabilir. Bununla birlikte kahverengi lekeler, geçirilen cilt hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilecekleri gibi, tahriş sonucu da gündeme gelebilirler.

Melazma, kadınlarda daha sık görülmekle birlikte, genetik sebeplere bağlı olarak daha sık gelişebilmektedir. Genel olarak, elmacık kemiklerinin ve dudakların üstünde, şakaklarda ve alında görülmektedir. Biraz önce belirtmiş olduğumuz gibi güneş ışınları ve gebelik melazmaya sebep olabildiği gibi, doğum kontrol hapları da bu soruna neden olabilmektedir. Melazmaya daha az sebep olan diğer etkenler ise şu şekildedir: Hormonlara bağlı sebepler, tiroid hastalıkları, karaciğer ve safra problemleri… Eğer melazma gebeliğe bağlı olarak gelişiyor ise üçüncü ay itibari ile ortaya çıkabilir.

Güneşin zararlı ışınları melazmayı tetiklerken, melazma probleminin görüldüğü kişilerde tiroid bozukluklarına, normalden çok daha sık rastlandığını da belirtmeden geçmemeliyiz. Tedavisi zor olan ve sık sık tekrarlayabilen melazma için doktorunuzu dinlemeli, ancak bununla birlikte, soruna sebep olan şeyleri de bularak onlardan da uzak kalmalısınız. Aksi halde sabır gerektiren kahverengi lekeler sizin için çekilmez bir hal alacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.