0

Damar Sertliği Neden Olur? Damar Sertliği Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bu yazımızda sizlere damar sertliği ile ilgili bilgilerden söz ederek, damar sertliği neden olur, ve damar sertliğini nasıl anlarız şeklindeki soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de damar sertliği ile ilgili bilgi sahibi oplmak isterseniz, zaman kaybetmeden, damar sertliği neden olur, ve damar sertliği olduğunu nasıl anlarız şeklindeki soruların yanıtlarını gözden geçirmeye başlayalım:


Damar sertliği neden olur? Damar sertliğinin başlıca nedenleri arasında kolesterol, ve sigara kullanımı yer almaktadır. Bu nedenle, kendinizi bu hastalıktan korumak adına, yağlı yiyecekler ile yumurta gibi, kolesterole neden olma ihtimali fazla olan besinlerden, ve sigaradan uzak durmanız gerektiğini belirtmemiz gerekecektir. Hareketsizlik, ve diyabet de, damar sertliğinin nedenleri arasında yer almaktadır.
Damar sertliği olduğunu nasıl anlarız? Damar sertliği çok sık karşılaşılan, ve ne yazık ki önemli bir sağlık problemidir. Kalp damarları, şah damarı, ya da bacak damarlarının tıkanmasındaki başlıca nedenin damar sertliği olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Damar sertliği olduğunu nasıl anlarız? Damar sertliğinde, damarın tıkanması, ya da daralması durumundan söz etmemiz gerekmektedir. Farklı bölgelerde, damar sertliğinin farklı şikayetleri, damar sertliğinin şiddetine göre değişiklik gösterebilmektedir. Baş dönmesi, geçici şuur kaybı; ya da geçici görme kaybının nedeni şah damarında gözlemlenen damar sertliği olabilir. Şah damarında gözlemlenen damar sertliği, eğer damar tıkanıklığına neden olursa, bu durumun sonucu felç olarak kendini gösterebilmektedir.
Bacaklarda gözlemlenen damar sertliği ise, genellikle elli yaşından sonra kendini belli etmektedir. Yürürken bacaklar ağrımaya başlar, ancak ileri aşamalarda, yatarken dahi bacakların ağrıması durumu söz konusu olmaktadır. Bacak damarlarının tıkanması durumunda, kangren gözlemlenebilir; hatta daha ileri aşamalarda ayakların kesilmesi durumu söz konusu olabilir.
Kalp damarlarında gözlemlenen damar sertliği nedeniyle bir damar tıkanıklığı söz konusu olursa, kaçınılmaz son kalp krizi olmaktadır.
Bacaklardaki damar tıkanıklığında, ilerleyen dönemlerde ağrının şiddeti o denli artar ki, kişiler ilaç ile dahi bu ağrıdan kurtulamazlar. Ayaklarda morarma, ya da siyahlıklar göze çarpabilir; hatta diyabet hastası olan kişilerde kapanmayan yaralar göze çarpabilir.
Akdeniz usulü beslenme, damar sertliğinden korunmanın en etkin yoludur. Bunun yanında, her gün düzenli yürüyüş yapmayı da ihmal etmemelisiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.