0

Çocuğumun Hasta Olmasını Nasıl Engellerim?

Çocuğunuz sizin en değerli varlığınız olabilir; ama ona ne kadar iyi bakarsanız bakın, hastalıklardan, enfeksiyonlardan korumayı başaramayabilirsiniz… Zaten zayıf olan körpe vücudu, hastalıklarla sallanmaya başlar. Peki enfeksiyonlardan korunma yolları nelerdir, çocuğumun hasta olmasını nasıl engellerim… gibi soruların yanıtlarını hiç araştırdınız mı? Gerek sizin dikkatiniz, gerekse de ona kazandırdığınız doğru alışkanlıklarla, hastalıklardan korunmasına yardımcı olabilirsiniz. İşte bu anlamda bilmeniz gereken detaylar:

Çocuğumun Hasta Olmasını Nasıl Engellerim?

Çocuğunuzun hastalıklardan korunmasını sağlamak için ilk dikkat etmeniz gereken şey, doğumundan sonra yapılması gereken tüm aşıların, zamanında; ve sırası ile yapılmış olmasının gerekliliğidir.

Çocuğunuza, ellerini sk sık yıkamayı alıştırmanız gerekmektedir. Enfeksiyonlardan korunma yolları arasında yer alan sık el yıkama alışkanlığının gerçekleştirilemediği zamanlarda ise, dezenfektan kullanmasını sağlamalısınız.

Çocuğunuzun hastalıklardan korunmasının bir diğer yolu da, gerekli vitamin; ve mineralleri gün içerisinde almasını sağlamanızın gerekliliğidir. Bu nedenle çocuk sağlıklı, ve dengeli beslenmeli, gün içerisinde tüm besin gruplarını olması gerektiği kadar tüketmelidir.

Başta su, ve evde taze sıkılmış meyve suları olmak üzere, çocuğun gün içerisinde yeteri kadar sıvı tüketmesini de olanaklı hale getirmelisiniz.

Her bireyin gün içerisinde belirli bir zaman kadar uyuması gerekmektedir. Bu durum çocuklar için de geçerli olup, “Uyusun da büyüsün” şeklinde ninniler de bunu oldukça açık şekilde ifade etmektedir. Çocuğunuzun gün içerisinde yeteri kadar uyumasını sağlayın ki, hastalıklarla savaşacak gücü vücudu bulabilsin.

Sigaranın zararlarını az ya da çok herkes biliyordur. Ancak bu durum çocuklar için çok daha fazla önem kazanır. Özellikle çocuğunuzun, solunum yolu enfeksiyonlarına maruz kalmasını istemiyorsanız, onu sigara dumanından olabildiğince uzak tutmalısınız.

Enfeksiyonlardan korunma yolları arasında yer alan bir diğer detay da, onun kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak kalmasını sağlamaktır. Okul bu durumdan ayrı tutulabilir; ama unutulmamalıdır ki, enfeksiyonlar genellikle bulaşıcı hastalıklardır; hava ile bulaşırlar. Bu nedenle de kalabalık ortamlar tehlikelidir.

Hasta olan bir kişinin yanına çocuğunuzu olabildiğince yaklaştırmayın. Ancak bu noktada, bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucu olmanız gerektiğini de unutmayın. Örneğin kanser, bulaşıcı bir hastalık değildir. Çocuğunuzu bir kanser hastasından, o kişi vebalı hastaymış gibi kaçırmaya çalışmayın…

Çocuğunuzu nasıl giydirdiğinizin de önemi büyüktür. Yazın ince, kışın kalın giydirmeniz gereken çocuğunuzun yaz aylarında da üşüyeceğini düşünerek kalın giydirmeyin; ya da kış aylarında, sadece çok yakıştığı için yazlık elbiseyi tercih etmeyin.

Düzenli sporun, enfeksiyonlardan korunma yolları arasında yer aldığını unutmayın.

Elbette herkes gibi, çocuğunuzun da hastalanmasını önlemek için onu stresten olabildiğince uzak tutun.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.