Home » Sağlık » Çocuk Sağlığı » Bitlerden Nasıl Kurtulunur? Bitlerden Kurtulmanın Bitkisel Yolları

Bitlerden Nasıl Kurtulunur? Bitlerden Kurtulmanın Bitkisel Yolları

Bugün birinci sınıflar, önümüzdeki hafta ise tüm öğrenciler için okullar açılıyor. Okulların açılması demek, çocuklarımızın, sınıflara dolması; arkadaşları ile birlikte ders dinlemeleri anlamına geliyor. Fakat, okulların açılması demek aynı zamanda, fiziksel temasın da çok olması demek. Okullar açıldığında, pek çok veli, bitlerden kurtulmak ile ilgili bilgi sahibi olmak durumunda. İsteseniz de istemeseniz de çocuğunuza bit bulaşma riski, okulların açıldığı dönemde artıyor. Bitlerden kurtulmak, öyle sandığımız kadar kolay da değil. Büyüklerimiz bir takım alternatifler geliştirerek bitlerden kurtulmak için bizlere önerilerde bulunuyor; örneğin saça gaz yağı dökülmesi gerektiğini belirtiyorlar; bu yanlış; ve yapılmaması gereken bir uygulama, kepek şampuanı da bitlerden kurtulmak için yeterli değil. Bitlerden nasıl kurtulunur sorusunun yanıtlarını bu yazımızda sizlere, bitlerden kurtulmanın bitkisel yolları şeklinde vereceğiz. Dilerseniz, bitlerden nasıl kurtulunur sorusunun yanıtları arasında yer alan, bitlerden kurtulmanın bitkisel yollarına birlikte göz gezdirelim:


Bitlerden nasıl kurtulunur diyenler, bitlerden kurtulmak için önce saçı normal şekilde yıkayın; sonrasında ise, saçın durulama suyuna bol miktarda sirke ilave ederek saçı sirke ile durulayın. Bitlerden kurtulmanın bitkisel yolları arasında yer alan bu yöntemi iki gün sonra tekrar denemeniz gerekmektedir.
Bitlerden nasıl kurtulunur diyenler için, bitlerden kurtulmanın bitkisel yollarından bir diğeri de zeytinyağı. Bitlerden kurtulmak istediğiniz saçı zeytinyağı ile iyice karıştırın, ve sonrasında sararak iki saat beklemesini sağlayın. Bunun sonrasında saçı, sık dişli bir tarak ile tarayarak yıkayın. Aynı işlemi, dört; ya da beş gün sonra yeniden tekrarlamanız gerekmektedir.
Bitlerden kurtulmanın bitkisel yollarından bir diğeri de, saçları hindistancevizi yağı ile karıştırmak, ve iki saat bu şekilde beklettikten sonra yıkamaktır. Aynı işlemi, bir hafta sonunda tekrarlamanız önerilmektedir.
Bitlerden kurtulmanın bitkisel yollarından söz ederken, bitlerden korunma yolları hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışalım: Bitlerden korunma yolları arasında ilk olarak, bir sprey şişesi edinin, sonrasında bu şişenin içerisine biraz su koyup, üzerini de 15 ya da 20 damla çay ağacı yağı ile karıştırın. Bu karışımı her gün saçlarınıza püskürtmek, bitlerden korunma yolları arasında yer almaktadır.
Bitlerden korunma yolları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışırken şunu da belirtelim: kulak arkalarına uygulanan çam terebentin, bitlerden korunma yolları arasında size oldukça yardımcı olacaktır; her gün uygulamanız gerekmektedir.

bitten nasıl kurtuluruz, bitlerden nasıl kurtuluruz, bit ve sirkeden nasil kurtulurum, bitten nasil kurtulunur, saç bitinden nasıl kurtulunur, saç bitlerinden nasıl kurtulunur, saç piresinden nasıl korunulur?, saçdaki bit tamamen nasıl gecer, saclardan bitlerin temizlenmesi, baştaki sirkeler nasıl temizlenir

commentscomments

 1. mssafir diyor ki:

  offff bu neye bitler arkadasimdan gecti kurtulamiyorum

  • Name diyor ki:

   bitler zıplamaz arkadaşındanda geçemez kendi bünyen yapıyo olmalı

  • Cildiyeciye git o sana ameliyat yerine tedavi çözümleri söylüyor bende cildiyeciye gittim bugün 04.02.2014 ) bugün söylediklerini yaptım sirkeler döküldü şelale gibi mutlaka git çünkü deridede çıkabiliyormuş deri üretiyormuş . inş. geçer hepimizin canım şuanda sirkeler gitti diye dünyanın en mutlu insanı oldum inş. geçer bebeğim :)

   • simge diyor ki:

    bana doktorun ne dediği hakkında biraz bilgiler verebilir misin? Cild kendi üretebiliyor yazmışsın. Ben 2 aydan daha fazla bir süre önce bitle karşılaştım fakat çok sayıda değildi ve 1 günde falan kurtuldum ilacımda etkiliydi aynı şekilde sirkelerden de kurtuldum ama 1 ay önce sacımı kestirdim kırıklarını aldırdım ve saçım fönlüydü 1 tane sirke gördüm uçlarına doğru ama ölüydü ve bugun 9 şubat 2014saçımı normal şampuan diye bol miktarda saç kremiyle yıkadım ve gene sacımda bir tane sirke görüyorum o da ölü. Nereden çıkıyorlar anlamıyorum saçımı düzenli olarak konrol ettiriyorum aynı zamanda kaşıntım falan da yok ben nasıl olduğunu gerçekten anlayamıyorum ve saçımdaki kepeklerin de şekli değişti top şeklinde kepekler resmen bastırınca normal kepek şeklinde dönüyor ben gerçekten ne yapmam gerektiğini ve neden oldugunu anlayamıyorum doktorla neler konuştugunu ve uyguladığın yöntem hakkında bilgiler verirsen çok sevinirim

    • deniz su diyor ki:

     arkadaşım hangi bit ilacını kullandın bende 1 ay önce bitle karşılaştım ama geçmiyor ki arkadaşlarımın öğr. yanına yaklaşamıyorum ve istediğim saç modelini yapamıyorum

   • adsız diyor ki:

    ya bişi dicem gerçktn cildiyeye gittinmi hangi bölüme gittn ve neler dedi nolur cevapla çok ihtiyecm var bende giderim olmadı

  • Anonim diyor ki:

   aynen banada yanımdaki arkadaşımdan bulaşdı.Onun başındaki bitler gözüküyo.Tüm sınıf görüyo.Hatta ben iki tanesini gördüm.Bit çok kötü bişey yaa.

 2. adsız diyor ki:

  2 senedir uğraşıyorum ama bitmiyor

 3. Hayran diyor ki:

  Kafam cok kaşınıyoo

  • Almina diyor ki:

   Bilgiler konu içerisinde zaten aktarılmış, uygulasana, yorum yazacağına onları uygula kafan bi süre sonra kaşınmamaya başlar :)

 4. isim yok diyor ki:

  kaFAMDA YOK AMA SINIFTA SALGIN VAR

 5. Anonim diyor ki:

  ben 7 ye gidiom 1. sınıfta olmuştu bit şampuanıyla yıkadık kalmadı

 6. Anonim diyor ki:

  bn de sirke kaldı sadece

 7. Anonim diyor ki:

  bende de bit wr dı dedete kullandım hepsi dışarı çıktı ve beyaz sirke kullandım bitti şuan kafamın içi tertemiz ama bit zenginlik demek başımın üstünde yeri wr

 8. Anonim diyor ki:

  zeytinyağı uygulaması gerçekten bitleri temizliyormu bende bitlendim ve denemek istiyorum ama boşuna uğraşmıyım diye soruyorum gerçekten temizliyormu ?

 9. adsız diyor ki:

  arkadaşlar aktarcıya gidin çam terebentin yağı diye bişiy var…hem saçı besliyo hem de bitleri öldürüyo….ama sevinmeyin,sirkelerden kurtulmak için yine birinin önüne oturup ayıklatmanız gerekiyo…çam terebentin yağı pahalı bişiy diğil 4 lira civarlarında….ben kurtuldum sizde kurtulun inşallah….allah sabır versin…

  • adsız diyor ki:

   tıraş köpüğüdde kullanabilirsiniz..

  • adsız diyor ki:

   çam terebentin yağını başınıza döküp yutturun 25-30 dkika bekleyin ama sıkıca bağlayın saçlarınızı….daha sonra saçlarınızı güzelce durulayın (kötü kokuyo)..saçınızı bekletirken başınız ağrıması normaldir saçınızı durulayınca geçer…korkmayın

 10. diana diyor ki:

  bendede bi senedir gitmek bilmedi

 11. sjjws diyor ki:

  bnime basımda bit varıdı ilk banyo yaptım sonra sinek ilacı sıktım ve kecti ama bit yine geldi nefret ederim bitten

  • burcu diyor ki:

   Bitlerin vücutlarında nefes almalarına yarayan delikler bulunur. Bunları kapatmak suretiyle boğmak etkili bir tedavidir. Zeytinyağı, mayonez veya mineral yağ ailesinden olan vazelin boşluk bırakmayacak şekilde kapatıcı özellikte olduğundan bitler için boğucu maddelerdir. Mayonez veya vazelin saçı tamamen kapatacak şekilde kafaya sürülür. Kulakların arkaları ve ense bölgesi de unutulmamalıdır. Bir duş bonesiyle saç kapatılır. Bonenin etrafını bir havluyla sarmak bulaşmasını önlemek için iyi olabilir. Mayonez kullanıyorsanız iki saat bekledikten sonra saçı açın ve şampuanla yıkayın. Birkaç kez şampuanlamanız gerekebilir. Vazelin kullanırsanız iki saat veya gece boyu saçta bıraktın. Saçtan çıkarmak için bulaşık deterjanı kullanmanız gerekebilir. Saçınızı yıkadıktan sonra yumurtaların da kolayca çıkmaları için saçı eşit miktarda sirke ve suyu karıştırarak oluşturduğunuz çözeltiyle durulayın.

   • burcu diyor ki:

    Yumurtalardan kurtulmak bit tedavisinin zor kısmıdır. Metal ve dişleri sık olan bir tarakla saçı detaylıca tarayın ve gördüğünüz bütün yumurtaları alın. Bunlar tuz tanesi kadardır ve beyaz-gri renktedirler. Yumurtalar olgunlaşıp çatlamak için sıcağa ve neme ihtiyaç duyarlar bu yüzden kafa derisinin yakınına iyice bakın. Sirke çözeltisi yumurtaların saçtan kolay çıkmasına yardımcı olacaktır. Bunun yerine bolca saç kremi de kullanabilirsiniz. İşlemi uygularken tarağı düzenli olarak sirkeye batırılmış bir havluyla silin. Yumurtadaki bitler 7 ila 10 günde çıkarlar dolayısıyla 7-10 gün içinde bu yöntemleri tekrarlamak ve düzenli olarak tarama işlemini yapmak gerekir.

 12. burcu diyor ki:

  Bir başka tedavi yöntemi olarak zeytinyağı ve esansiyel yağlar da kullanılabilir. 4 çorba kaşığı zeytinyağına onar damla biberiye, lavanta, çay ağacı, okaliptüs (veya limon) ve nane esansiyel yağları eklenir. 2 yaşından küçük çocuklar için okaliptüs kullanılmaz. İyice karıştırılır ve saçı tamamen kapatacak şekilde sürülür. En az 1, en çok 8 saat saçta bırakılır, güzelce yıkanır ve üstte anlatıldığı gibi sirke çözeltisiyle durulanır. Tarakla yumurtalar alınır ve tedavi 7 ila 10 gün sonra tekrarlanır. Karışım göze değerse, göz zeytinyağı ile durulanmalıdır.

 13. burcu diyor ki:

  Bitler kafada olmadığında 1 veya 2 gün hayatta kalabilir. Dolayısıyla nevresimlerin, kıyafetlerin, havluların, fırçaların ve tarakların sıcak suyla yıkanması gerekir. Peluş oyuncaklar gibi bitlerin bulabileceği objelerden ise 2 gün kadar uzak durmak bitlerin ölmesi için yeterli olacaktır.

  • burcu diyor ki:

   deneyin kurtulursunuz bendede var iğrenç bir şey arkadaşımdan geçti 2yıldır var onun için geçmiyo tam bitiyor diyorum birdaha başlıyor bunun için bu verdiğim bitkisel yöntemleri deneyin gerçekten işe yarıyor bir DE Eczanelerde satılan bir şampuan var ANTİ BİT onu kullanın tarağıda var biraz acıtıyor tarağı ama değer 4,5 lira bu şampuan ama bence değer herkese geçmiş olsun

 14. Anonim diyor ki:

  1 senedir uğraşıyorum geçmiyo. Şampuan da etki etmedi. Napıcam bilmiyorum yoruldumm.

 15. asena diyor ki:

  arap sabunu deneyin.ii geliyormuş bende deneyecem bu yıl bende kurtulamadı bu bitlerden

 16. kübra diyor ki:

  bende 2 yıldır uğraşıyorum ama bitmiyo bi ara gaz sürdüm kafama bi gece bekledi ertesi gün banyo yaparak taradım.tam olmasada biraz geçti. ama şimdi tekrar bulaştı ….

 17. Ya o ait illeti herkesi buluyor inşallah dünya bitler tarafından istila edilmez

 18. gözde diyor ki:

  evde tarla biti var nasıl kurtulabilrim artık tiksindim

 19. melek nur diyor ki:

  yaaa wu bitleri hic sevmiyorum olmasinida hiiiiiic istemiyorum :(

 20. Name diyor ki:

  bıktmm bu bitlerden nasıl krtulcammm !!!!!

 21. edA diyor ki:

  BEN BİTLENMİŞTİM AMA GEÇTİ SAGOL

 22. deniz diyor ki:

  bizim alt kattaki fatoşun kafasında bit gördüm veeee şokkk oldum nasıl kurtulabilir

 23. inci diyor ki:

  bendede 5 yaşonda vardı 7 yaşımda annem hep ayıkladıkdan sonra gitti 7.sınıfa giderken okuldan yine bulaşdı 3 hafta yıkamadım bitti şimdi yine çıktı . nefret ediyorum bitlerdenn işallah kurtuluruz :(

 24. tayfun diyor ki:

  arkadaşlar bu formülü denedim ve kökünü kuruttum bitlerin ilk önce saçlarınızı yıkayın sonra tarayın saçlarınızı açtıktan sonra zeytin yağını beze dökün sonra saç diblerini yağlayın sonra sıkı bir tarakla saçınızı tarayın kayğan olduğu için bitler tarağa bulaşır ve sonra 15 dk tarayın sonra gidin tekrar yıkayın.duşa girin yeşil dalan sabunu ile köpüklü sekilde tarayın 15 dk sonra yıkayın bit sirke veda edin.. :) gerçekten faydasını göreceksiniz…….

 25. MİRAY diyor ki:

  Ben bitlenmiştim ilk önce buradaki yorumları okudum sonra traş kpüğünle yptım daha çok bitlendim ve sirkeyle yaptıktan sonra hiç bir şeyim kalmadı.Arkadaşlar eğer sirke varsa bitte vardır,bit varsa sirkede vardır bu uyarıyı unnutmayın.

 26. sude diyor ki:

  bunlar yeterlimi gercekten kurtulur muyum çünkü artık bıktım gitmiyorlar tam bitti derken tekrar oluyorlar lütfen yardım edinn :(

 27. janet diyor ki:

  benimde saçımda bit vardı tıraş köpüğü sürdüm

 28. Name diyor ki:

  Arkadaşlar kokulu sinek ilacı kesin çözüm kullanmanızı tavsiye ederim

 29. ecem diyor ki:

  Lütfen ne yapmam gerekiyor daha bu gün farkettim ve imdaaaat

 30. Canından bezdi diyor ki:

  Bu bitler bi gitmiyo 3.sınıfta bulaştı 4. sınıftayım şuanda yaz tatilinde bitti derken tekrar geldi lütfen yardım edin arkadaşlar artık hergün ağlamaktan gözlerim şişti bit diye bişey olmasa keşke :(

 31. anonim diyor ki:

  bakın şimdi yazdıklarım size gerçek gelmeyebilir ama doğru bunlar şimdi saçınızdaki bitler geçmiyorsa yıkayın ilk sonra tarayın yağlayın saçınızı 15 20 dkk bekleyin sonra saçınızı bol şampuanla yıkayın yıkarken tarayın . bunları sürekli deneyin geçiyor ve elektrik süpürgesinin ağzını güzelce silin ve saçınızı elektirik süpürgesiyle çekin kafanızdaki ölmüş sirekelr süpürgenin içine gider ve kıyafetlerinizi falan yıkayın ki bidaha olmasın ( mutlaka deneyin geçiyor)

 32. Anonim diyor ki:

  İlaç sıkınıyorum ve yoğurt ve sirke sürüyorum kafama geçti gibi yupii Allah sabır versin size

 33. bahar diyor ki:

  ben tam tamına 2 yıldır bu bitlerleyim ve şimdi yine kaşınıyo bana bir çözüm

 34. bıktım diyor ki:

  ALLAHIMM benn bıktımmmm ALLAHIM benn bıktımm daha 4 günde farkettim ve dahada çoğaldı ALLAHIMM benn bıktımm napıcam bilmiyorumm gerçekten sirkeyle geçiyomu nolur söyleyin nolur ALLAHIMMM nolurr bnnn bıktımm kaaşınmıyo ama kafamda milynlarca varrrr !!!!

 35. ayse diyor ki:

  sirke ile geçer diyorlar bende yeni bugün denicem başka bir fikirleriniz varsa ban ulaşın cvp beklerimmmm veee ben hayvanlardan böcekelrden nefret ederim temiz saçta bulunur diyorlar ve benim saçım çok temiz bana o yüzden gelmiş ve kirliliktebn nefret ederim bende yoktu yeni bugün bilfidn başka birnden ban ulaştı keşke olmasaydııııııııııııııııııı

 36. bit diyor ki:

  Tras kopukugu etkili. Ama sirkeyi ayitlayin yinede. Bunu dort bes gunde tekrlayin geciriyo bna yine bulasti ben bu sefer sacimi zeytin yagi ile. Temizlemeyii denicm ins en kisa zamanda geer cildiricam

 37. melisa diyor ki:

  Arkadaşlar bitlerden kurtulamıyorum ya klasik 1 ay oldu herşeyi de nedim en etkili ilaçlardan kullandım ama fayda etmedi en son 2 yıl önce gelmişti hemen geçmişti ama bu çok uzun sürdü arkadaşlarımın yanına yaklasamıyorum neler daha etkili olur yardım edin lütfen

 38. seda diyor ki:

  yaaaa :( bıktım artık bu bitlerden sabah kalktığımda bir kaçtane bit gördum :( bitlerden en ama en kolay kurtulumu nedir arkadaşlar lütfen yardım edinnnn:(

 39. nana diyor ki:

  evet haqlisin beendede bit var her zaman kafam kasinir nabicam bikdim yaaaa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Gizlilik Politikası