Varis Neden Olur? Varis Oluşumu Nasıl Önlenir?

Varis Neden Olur? Varis Oluşumu Nasıl Önlenir?

Bu yazımızda sizler için ilk olarak, varis neden olur sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Sonrasında ise, varis nasıl önlenir, varis oluşumu nasıl önlenir, ve varis başlangıcı nasıl önlenir şeklindeki soruların yanıtlarna bakacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, varis neden olur; ve varis nasıl önlenir şeklindeki soruların yanıtlarını nmerak ediyorsanız, hiç zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…

Varis neden olur? Genellikle hormonal değişim süreçlerinde varis oluşumundan söz etmemiz gerekmektedir. Bunun en belirgin örneği, hamilelik döneminde gözlemlenen varisler olarak verilmektedir. Genetik nedenlerden dolayı da varis oluşumu gerçekleşebilmektedir. Hareketsiz kalmak da varisin nedenleri arasında yer alırken, obezitenin de varisin nedenleri arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Peki varis nasıl önlenir, varis oluşumu nasıl önlenir? Varis başlangıcı nasıl önlenir?
Varis oluşumunu önlemek için her şeyin öncesinde, varis çorapları, ya da varis taytlarının tercih edilmesi gerekmektedir. Kullanılan giysilerin, özellikle kasıkları, beli; ya da bacakları sıkmaması gerekir ki bu sayede kan akışı daha düzenli gerçekleşebilmektedir. Bunun yanında, kan akışının düzenli olmasını sağlayabilecek olan bir diğer faktör de kullanılan ayakkabılardır. Bu ayakkabıların topuklu olması, varis oluşumunu önlemek adına, kesinlikle tercih edilmemektedir.
Varis oluşumunu önlemek adına yapılabilecek olan bir diğer şey de, oturulan yerde ayakların yukarı doğru kaldırılması; ve kanın kalbe doğru akışına yardımcı olunmasının gerekliliğidir. Yatarken dahi, bacakların kalpten daha yukarda tutulması önerilmektedir.
Bacakların uzun süre aynı pozisyonda tutulmaması gerektiğine de dikkat edilmelidir. Bunun için, ayakta dururken sık sık ağırlık diğer ayağa verilmeli, olabildiğince oturularak ayaklar havaya kaldırılmalıdır. Bunun yanında, yarım saatten fazla oturulmaması gerektiğini de belirtmemiz gerekmektedir. Kısacası varis, hareketsizliği kendisine yakıştırmamaktadır.
Kilo vermek de, varis oluşumunu önlemek adına tercih edilmesi gereken diğer bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.