0

Alzheimer Hastalarına Nasıl Davranılmalı?

Bu yazımızda sizlere, bir alzheimer hastası ile nasıl ilgilenmeniz gerektiğinden, ve alzheimer hastalarına nasıl davranılmalı sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Günümüzde, özellikle yaşlılarımızın başına sık gelen, ve yakınlarına zorlu anlar yaşatan alzheimer hastalığı hakkında sahip olmanız gereken bilgileri yazımız içerisinde bulabileceksiniz. İşte alzheimer hastaları için yapılması gerekenler:

Alzheimer Hastalarına Nasıl Davranılmalı?

• Her şeyin öncesinde şunu unutmayın: Bir alzheimer hastasının yapmış olduğu, ve sizin hoşlanmadığınız davranışlar, tamamen bilinçsiz; ve istem dışı gerçekleşmektedir. Bu nedenle, onu bu hali dolayısı ile suçlamamalı, kendinizi onun yerine koyarak, size bu gibi bir durumda nasıl davranılmasını istediğinizi düşünmelisiniz. İstediğiniz anlayış mı, yoksa kabalık mı olurdu?

• Ondan istediğiniz şeyleri, onun anlayabileceği şekilde anlattığınızı düşünebilirsiniz; ama alzheimer hastası anlamakta zorluk çekebilir. Bu nedenle, isteklerinizi, onu fiziksel olarak zorlamak sureti ile yaptırmaya çalışmayın. Sabırlı olun; ve farklı yöntemler kullanarak anlatmaya çalışın, ama fiziksel zorlama ile, onun sizi, iyi niyetli olsanız dahi kötü niyetli olarak algılayabileceğini unutmayın.

• Bir alzheimer hastası, zaman zaman kendisini farklı bir zamanda hissedebilir, sizi ise tanımayıp, farklı bir kişi olduğunuz yönünde ısrarcı davranabilir. Bu gibi bir durumda ona, hangi zamanda yaşadığınızı, ya da kim olduğunuzu anlatmanızın bir yararı olmayacak, olsa da onun üzülmesine neden olacaktır. Bunun yerine, durumu olduğu gibi kabullenin, ve onunla tartışma içerisine girmekten kesinlikle uzak durun.

• Eğer size bir şeyler anlatıyorsa, düzeltme tutumu göstermeden dinleyin, hatta onunla sohbet edin. Bazen daha da ileri gidip ona espiriler yapın, ve alzheimer hastası, gözünüz gibi baktığınız yakınınızın üzülmesine kendi elinizle siz neden olmayın. Geçmişi bugün gibi yaşayabilen alzheimer hastaları, bazen bu şekilde mutlu olmaktadır. Bunu engellemeyin…

• Alzheimer hastalarının yakınları, bulmaca çözmenin hastalarına iyi geleceğini düşünmekte; ve hasta bu durumdan hoşlanmadığı halde onu saatlerce buna zorlamaktadırlar. Bunu yapmak yerine, ona keyifli şeyler yaptırarak, yararlı olabilirsiniz. Örneğin onu yürüyüşe çıkartmak, müzik dinlemesini sağlamak, sevdiği şeyleri izletmek… bulmaca çözmekten çok daha faydalı olacaktır.

• Alzheimer hastalarının hastalıklarının şiddeti hafif; ya da orta ise, kendi ilaçlarını düzenli alabilirler; ama almaya da bilirler. Bu nedenle, ilaçlarını verme sorumluluklarının tamamen sizde olması gerekmektedir. Bazı alzheimer hastaları ilaçlarını aldıklarını söyleyebilir, ama onları halıların altına saklayabilirler. Bu riski göze almamalısınız.

Alzheimer hastalarına nasıl davranılmalı sorusunun yanıtlarından bir diğerinin, ve belki en önemlisinin ise, onların yanında huzurevi ihtimalinden söz etmemek olduğunu belirtmeliyiz. Bu durum, sizin, hastadan kurtulmak istediğinizi ona düşündürebilir, bu da kendisini kötü hissetmesine neden olur. İşte bundan dolayı kesinlikle önerilmemektedir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.