0

Sağlıklı Zayıflamanın Püf Noktaları

Günümüzde herkes sağlıklı yaşam, özellikle de sağlıklı zayıflama konuları hakkında bilgi toplamaya çalışıyor. Ancak, ortalıkta dolaşan zayıflama diyetleri o kadar yanlış; ve sağlıksız ki, sağlıklı zayıflamaya yönelik çok fazla bir şey yapıldığının söylenmesi yanlış olur. Peki sağlıklı zayıflamak için ne yapmak lazım? Sağlıklı zayıflama yolları, ve sağlıklı zayıflamanın püf noktaları neler? Yazımızın ilerleyen kısımlarında bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz:

Sağlıklı Zayıflamak İçin Ne Yapmak Lazım?

• Sağlıklı zayıflama yollarından ilki, yemek yemek için çok acıkmayı beklememenin gerekliliği. Siz acıktığınızda durma noktasına gelen metabolizmanız bir yana, çok acıktığınız için daha fazla aldığınız kaloriler bir yana… Sağlıklı zayıflama ise çok başka bir yana… Bu nedenle, günde üç ana, üç ara öğünü, planlı bir şekilde, acıkmayı beklemeden tüketmek sağlıklı zayıflama adına oldukça önemli…

• Sağlıklı zayıflamanın püf noktalarından bir diğeri de, gün içerisinde almanız fgerektiğinden fazla kalori almamanızın önemi… Bunu başarabilmenin yolu, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, öğünlerin planlı tüketiminden geçiyor. Sabah, o gün kaç kalori alabileceğinize bakın; sonrasında da yemeyi düşündüğünüz şeylerin kalori miktarlarına. Sonrasında, gün içerisinde tüketeceğiniz öğünleri planlayın. İçeceklerin de kalori değerleri olduğunu kesinlikle unutmayın.

• Ana öğünlerinizde, tüketeceğiniz şeylerin renk olarak, yeşil, turuncu; ve kırmızı olmasına dikkat edin. Bu önemlidir. Her bir rengi her öğünde tüketmelisiniz. Söz konusu sağlıklı zayıflamada, her besin grubuna gün içerisinde gereksinimimizin olduğunu unutmamalısınız.

• Gün içerisinde içtiğiniz su miktarı kadar, zamanının da önemli olduğunu unutmayın. Uzmanlar, günde 2.5 litre su içmenin zayıflamak için çok önemli olduğunu belirtiyor. Ama, aynı anda, ya da iki seferde 2.5 litre su içmenin size hiç bir yararı olmaz. İçeceğiniz su miktarını, gün içerisinde zaman aralıklarına bölmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

• Sağlıklı yaşam gibi sağlıklı zayıflamada da tuzdan olabildiğince uzak olmalısınız. Kilo almanıza neden olan tuzun, ödem yapma özelliği de bulunmaktadır. Bu nedenle, olabildiğince az tuz tüketimi gerçekleştirin, ve kristal tuzu tercih etmeye çalışın.

• Eğer sık sık acıkıp, fazla kalori almak istemiyorsanız, gün içerisinde olabildiğince acılı yiyecekler tüketmeye çalışın. Acı hem açlığı önler; hem de yağ yakımına katkıda bulunur.

• Gün içerisinde yediğiniz – içtiğiniz her şeyi kaydetmek, sağlıklı zayıflamanın püf noktaları arasında yer alan önemli detaylardan bir diğeridir. Böylece, az; ya da çok tükettiğiniz şeylerin hepsinden haberiniz olmuş olur… Beslenmenizi buna göre bir kere daha düzenleyebilirsiniz.

• Öğünlerinize çorba tüketerek başlayın. Bu sayede yemeği daha az yersiniz, mideniz şiştiği için daha az kalori aldığınızı da belirtmeden geçmemeliyiz.

• Daha az yemek yemek, dolayısı ile de daha az kilo almak için aynı zamanda, dar kıyafetler giyebilir, kalorisi bol, güzel yemeklerin yapılacağını bildiğiniz yerlere, karnınızı doyurarak gidebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.