Home » Kadın » Vajinal Enfeksiyon Nedenleri Ve Vajinal Enfeksiyon Belirtileri

Vajinal Enfeksiyon Nedenleri Ve Vajinal Enfeksiyon Belirtileri

Bu yazımızda, vajinal enfeksiyon, vajinal enfeksiyon nedenleri, vajinal enfeksiyon belirtileri; vajinal enfeksiyon tedavisi gibi konular hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Vajinal enfeksiyondan korunma yolları hakkında da bilgi sahibi olacağınızı belirterek, vajinal enfeksiyon belirtileri arasında ilk olarak kaşıntı, sonrasında da, ilişki sırasında ve adet döneminde meydana gelen kokudan söz etmemiz gerekmektedir. Vajinal enfeksiyon belirtilerinden bir diğeri ise renkli akıntıdır… Vajinal enfeksiyon belirtilerinden bir diğerinin de ağrı ve yanma problemleri olduğunu belirtip, hemen hemen her kadının, hayatının belli dönemlerinde, vajinal enfeksiyon problemi ile karşı karşıya kaldığını hatırlatmalıyız. Yani bayansanız, vajinal enfeksiyon hakkında bilgi sahibi olmalısınız…


Vajinal enfeksiyon hakkında bilgi sahibi olurken, önce şunu bilmeniz gerekmektedir ki, vajinada, zararlı bakterileri etkisiz hale getiren bir takım bakteriler bulunmaktadır, ve bu bakterilere, laktobasil adı verilmektedir. Laktobasil adı verilen bu bakteriler, asit ortamında ürerler. Vajinal enfeksiyona neden olabilecek olan bakterilerin; ve diğer bakterilerin üremesini ve çoğalmasını engelleyerek bölgenin korunmasını olanaklı hale getirirler. Laktobasil bakterilerin görevlerini rahat yapabilmesi için ise, vajina duvarında yer alan östrojen hormonunun glikoza, glikozun şekere, şekerin de asite dönüşmesi durumu gerçekleşmektedir. Bölgedeki asit ortamının oluşması önemlidir; çünkü asit oluşumunun gerçekleşmemesi durumunda laktobasil bakteriler işlevlerini yitirir; ve vajinal enfeksiyonun gelişme riski artar.
Vajinal enfeksiyon belirtileri arasında yer alan akıntı hakkında bilgi edinmek istersek ise şunu belirtmemiz gerekecektir: fizyolojik vajinal akıntı, kaygan ve kokusuz bir akıntı türü olup, üreme çağında bulunan her kadında gerçekleşmesi muhtemel bir akıntıdır. Fizyolojik vajinal akıntının rengi ve kokusu yoktur. Fizyolojik vajinal akıntı, herhangi bir kaşıntı ya da irritasyon etkisi de yaratmamaktadır. Fizyolojik vajinal akıntı, adet gören kadınlarda, yumurtlama dönemine yaklaşıldıkça artış gösterir; ve şeffaf ve sümüksü bir hal alana kadar da şiddetini arttırabilir. Bu durumun normal olduğunun unutulmaması gerekmektedir.
Vajinal enfeksiyonların diğer bir adının vajinit olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Vajinitin yanında bir de servisitten söz etmek gerekir. Servisit, rahim ağzı enfeksiyonlarına verilen diğer bir isimdir. Servisit belirtileri arasında, fizyolojik olmayan vajinal akıntılardan söz etmek gerekmektedir. Vajinal enfeksiyon belirtileri arasında yer alan fizyolojik olmayan akıntıların şiddeti fazla olmakla brlikte renklidir, ve bunun yanında kötü ve rahatsız edici bir kokusu bulunmaktadır. Vajinal enfeksiyon belirtileri arasında kaşıntıdan da söz edilebilmektedir. Servisit durumu söz konusu ise de, fizyolojik olmayan vajinal akıntının yanında kasık ağrısı; ve bel ağrısından söz etmek gerekmektedir.
Vajinal enfeksiyon nedenleri arasında, yabancı maddelerden söz etmek gerekmektedir. Vajinal enfeksiyon nedenleri arasında prezervatif, pedler, yine vajinal enfeksiyon nedenleri arasında tampon; ve parfümlerden söz etmek gerekmektedir.
Vajinal enfeksiyon belirtileri arasında, genital bölgede kaşıntı, kızarıklık, şişlik… gibi problemlerle birlikte, idrar sırasında ağrı gibi bir durumla da karşılaşılıyorsa, mantar enfeksiyonundan söz etmek gerekmektedir, ve böyle bir durumda, genital bölge içi değil, genital bölge dışında da mantar enfeksiyonunun belirtileri gözlemlenmektedir. Vajinal enfeksiyon belirtileri bazen de herhangi bir şekilde ışık vermez, ve sessiz bir şekilde ilerleyip şiddetini arttırarak, sonrasında kendisini komplikasyonlarla ele verir…
Vajinal enfeksiyon nedenleri arasında, genital bölgenin nemli kalmasından söz etmek gerekmektedir. Ve vajinal enfeksiyon nedenleri arasında yer alan nemliliği önlemek için, genital bölgenin temizliğine dikkat etmek; bu amaçla geliştirilmiş olan ürünleri kullanmak gerekmektedir.
Vajinal enfeksiyon nedenleri arasında, hava sirkülasyonunun gerçekleşmemesinden de söz etmek gerekmektedir. Bu nedenle, sentetik iç çamaşırları yerine, pamuksu iç çamaşırlarının tercih edilmesi, ve iç çamaşırlarının sık sık değiştirilmesi gerekmektedir.
Vajinal enfeksiyon nedenleri arasında sabun, renkli tuvalet kağırları, parfümler; ve kişisel olsa dahi kokulu hijyen ürünleri yer almaktadır. Vajinal enfeksiyondan korunmak adına, bu ürünleri kullanmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir.
Vajinal enfeksiyondan korunmak adına, vajinanın içinin, su ya da başka bir madde ile de yıkanmaması gerekir. Bu maddeler, vajinal enfeksiyon nedenleri arasındadır; ve vajinanın mikro organik dengesinin değişmesine neden olmaktadır.
Vajinal enfeksiyonun önlenmesi adına, tuvalet sonrasında, önden arkaya doğru temizlik yapmanız önerilmektedir.
Vajinal enfeksiyon nedenleri arasında, yanlış kullanılması sonucunda tamponlardan da söz etmek gerekmektedir. Tamponların düzenli aralıklarla değiştirilmesi önemlidir. Aksi takdirde, sadecevajinal enfeksiyon değil, hayatı tehdit eden farklı enfeksiyonlarla da karşı karşıya kalınabilir.
Vajinal enfeksiyon nedenleri arasında ıslak mayo ile kalınmasından da söz edilirken, vajinal enfeksiyon nedenlerinden bir diğeri de klorlu sulardır. Havuz sonrasında hemen duş alınmalı; ve ıslak mayo hemen değiştirilmelidir.
Vajinal enfeksiyon nedenleri arasında cinsel ilişkinin de yer aldığı unutulmamalı; ve mikrop kapmaktan uzak durmak için gereken önlemler mutlaka alınmalıdır.

adet sonrası şişlik ve ağrı, vajinanın ağrımasının nedenleri, vajinal sıskinlik, vajinal enfeksiyon nedenleri, vajinal bakteri, vajinada şişlik ve ağrı, vajinada şişlik, vajinada çıkan şişlikler nasil gecer, vajina sızısı, vajina enfeksiyonları

commentscomments

 1. tulay diyor ki:

  Bilgiler cok doğru fakat tuvalet kağıdı yuzunden .ve belden aşağı sı üşütünce de bu rahatsızlık oluşuyor.

  Usutulunce de

 2. Anonim diyor ki:

  Merhabalar bn 25 yasinda bakire bayanim yaklasik iki yildir vajinamin sol tarafi sis sanci agri kizarma yanma var doktora gttim hic bsey olmadgni soledi ..ve bakire olmama ragmen gosetrdimde agrisindn durulck gbi deldii enfeksyon kapms ddi bna ilac verdi gonderdi ama iki yildr gcmyo buyuklguu nohut buyuklgnun braz daha buyugu yani iki kapakcgn biri buyuk bni cok raahatsiz edyo agrisi hicbseyin agrisina benzemiyor .nolur yardimci olursaniz sewinirm..

  • Almina diyor ki:

   Bizim burada vereceğimiz bilgiler senin için yeterli olmayacaktır. Bir başka doktora daha gitmeni, ve gerekli tahlilleri yaptırmanı öneririm sana. Geçmiş olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Gizlilik Politikası