0

Selülitin Nedenleri Ve Selülit Tedavisi Sırasında Yapılması Gerekenler

Selülit, hemen hemen herkesin kaderi gibi. Selülit kimlerde olur derseniz, selülit kimlerde olur sorusunun yanıtı, zayıf kişilerde, şişman kişilerde, bebeklerde, sürekli spor yapan kişilerde… Kısacası, selülit kimlerde olur sorusunun cevabı aslında: ”herkeste”dir… Peki selülitleri yok etmek için neler yapılabilir? Selülitten nasıl kurtuluruz? Selülitlerle yaşamak zorunda mıyız?

<

Selülit kimlerde olur sorusunun yanıtına baştan bir bakalım isterseniz… Akdeniz beslenme tarzını benimseyen kişilerde selülit olur. Sıcak iklim kadınlarında selülit olur. Adet dönemini ilk kez yaşayan herkeste, her an selülit riski bulunmaktadır. Yemeklerini fast-food şeklinde yiyen kişilerde de selülit olur. Kebap tüketmeyi seven kişilerde de selülit olur… Selülit her an olabilir; ve selülitlerden nasıl kurtuluruz sorusunun yanıtı da o kadar kolay değil. Selülitlerden kurtulmak için her şeyden önce iradeli olmak; sonrasında da çabuk vazgeçmemek gerektiğini bilmek gerekiyor. Daha sonra da, selülitin nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Selülitin nedenleri hakkında bilgi sahibi olursanız, selülitlerden korunmak için daha başarılı adımlar atabilirsiniz. Aksi halde selülit sizin için kader olabilir…
Selülitin nedenleri arasında ilk olarak genetik faktörlerden söz etmek gerekiyor. Yani, hiç bir şey yapmasanız; ve selülitin nedenlerinden uzak da dursanız, selülit ile yüz yüze gelebilme ihtimaliniz oldukça yüksek. Selülitin nedenleri arasında yer alan ve selüliti tetikleyen diğer unsurları ise şu şekilde sıralayabilmek mümkün: kişinin hareketsiz kalması, ofis ortamında tüm gün hareketsiz kalıp oturarak çalışması; ve spor yapmaması, selülitin nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Selülitin nedenlerinden bir diğeri ise, genetik. Selülitin nedenlerinden bir başkası hipotiroid; yani tiroid bezlerinin az çalışması. Selilitin nedenlerinden bir başkası da hormonal nedenler. Yanlış beslenme de selülitin nedenleri arasında kendisine yer bulurken, kronik kabızlık da selülitin nedenleri arasında yer almaktadır. Selülitin nedenlerinden bir başkası doğum kontrol hapı kullanmak iken, selülitin nedenlerinden bir başkası da karaciğer disfonksiyonu olarak belirtilmektedir. Selülitin nedenleri arasında ruhsal sorunlardan da söz edilirken, selülitin nedenlerinden bir başkası da, ruhsal sorunlar nedeniyle kullanılan antidepresan ilaçlar sebebiyle alınan kilolardır.
Sizin başınıza gelen selülitin nedenleri bunlardan herhangi birisi olabilir. Öncelikle bir dahiliye; ya da dermatolog uzmanına gitmeli; ve selülitin nedenlerini öğrenmelisiniz. Sonrasında da bir güzellik salonuna gitmeli; ve selülit tedavisi için, selülitin nedenlerini belirterek yardım almayı isteyebilirsiniz. Selülitin nedenleri arasında bir hormon sorunu ya da başka bir hastalık varsa, selülit tedavisinden önce bu sorunların tedavisini gerçekleştirmelisiniz; sonrasında ise selülit görünümünü ortadan kaldırmaya çalışmalısınız. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Selülit görünümünü ortadan kaldırmak için neler yapılmalıdır?
Selülit görünümünü ortadan kaldırmak; ve selülit tedavisi için, ilk olarak bir estetisyen ya da dermatoloğa gitmeli; ve selülitin kaçıncı dereceden olduğunu öğrenmelisiniz. Selülit derecesi, aslında sadece bir dermatolog ya da estetisyen ile öğrenilmez. Çok parlak bir ışık altında ayna karşısına geçerseniz, siz de selülit derecesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Selülit derecesi hakkında bilgiyi, bir arkadaşınız sayesinde de öğrenmeyi deneyebilirsiniz.
Selülit derecesi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız şu sorulara yanıt bulmalısınız: Selülitiniz, siz ayakta duruyorken görünüyor mu? Selülitiniz, siz yüz üstü yatarken görünüyor mu? Selülitinizi sıktığınızda ne kadar daha belirginleşiyor; ya da selülitli bölgeyi sıktığınızda bir ağrı hissediyor musunuz? Sorulan sorular için selülit derecesi hakkında şu şekilde fikir sahibi olabilirsiniz: Selülitiniz sadece, yüz üstü yattığınızda, sıkarsanız görünür hale geliyorsa, selülit tedavisi sizin için diğerlerine göre daha kolay olacaktır. Selülitiniz ayaktayken görünüyorsa, artık gözden kaçmıyor demektir. Selülitiniz her koşulda bariz bir şekilde görünüyorsa, selülit tedavisi sizin için kaçınılmazdır; ve selülit tedavisi sizin açınızdan biraz zor da olabilecektir.
Selülit tedavisinde, selülit derecesi hakkında bilgi sahibi olma durumunun gerçekleşmesinin ardından, selülit tedavisinde uygulanacak olan selülit tedavisi yöntemleri arasından bir tanesinin seçilmesi için yine size bir dermatolog; ya da estetisyen yardımcı olacaktır. Selülit tedavisi yöntemleri arasından seçilecek olan selülit tedavisi yöntemi, genellikle tek değil, bir kaç selülit tedavisi yöntemi şeklinde ve kombinedir..
Selülit tedavisi sırasında yapılması gereken şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz: Selülit tedavisi sırasında, günde en az iki ya da üç litre su içmeniz gerekmektedir. Aksi halde selülit tedavisinden etkin sonuç alamazsınız. Selülit tedavisi sırasında yapılması gerekenlerden bir başkası da: kullanılan alkollü içecek, kahve; ve çay miktarını, mümkün olduğunca azaltmak gerektiğidir. Selülit tedavisi sırasında yapılması gerekenlerden bir diğeri de, konsantre içeceklerden ve gazlı içeceklerden uzak durulması gerektiğidir. Selülit tedavisi sırasında yapılması gerekenler arasında yer alan hususlardan bir diğeri de, karbonhidrat ve tuz tüketiminden uzak durmaktır. Selülit tedavisi sırasında yapılması gerekenlerden bir başkası da, meyve, sebze; ve balık ağırlıklı beslenme düzenini benimsemektir. Selülit tedavisi sırasında yapılması gerekenlerden bir başkası da, bol bitki çayı tüketmektir. Selülit tedavisi sırasında yapılması gerekenlerden bir başkası da, yürüyüş, bisiklete binmek gibi kardiyo sporları ile birlikte hareket etmektir. Selülit tedavisi sırasında uygulanması gerekenlerden bir başkası da, lenf drenaj masajı uygulamasını, el ile ya da aletle uygulatmak gerektiğidir. Selülit tedavisi sırasında gerçekleştirilen bu uygulamalar sayesinde, selülit tedavisinden etkili sonuç almak mümkünken, bir kaç kilo fazlalıklarınızdan da kurtulabilmeniz olanaklıdır.
Selülit tedavisi uygulamalarından da, bir başka yazımızda sizlere söz etmeye devam edeceğiz…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.