0

Scrub Ne İşe Yarar?

Cilt bakımında, kullanımımıza sık sık yeni ürünler sunuluyor. Aynı durum elbette makyaj için de geçerli; ve bu nedenle pek çok kadın yakın zamana kadar concealer hakkında bilgi edinmeye çalışıyordu. Şimdilerde ise hakkında bilgi edinmeye çalıştığımız cilt bakımı ürünü: Scrub… Bu yazımızda sizlere scrub nedir, scrub ne işe yarar, scrub nasıl kullanılır, ve scrub nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Vücudumuzun farklı bölgeleri için farklı çeşitlerde geliştirilen; ve genellikle kullanımı duş sırasında gerçekleştirilen scrub nedir, birlikte gözden geçirelim…

Scrub Nedir?

Scrubun kelime anlamı temizlik olup, genel olarak cildi ölü derilerden arındırır; ve bu sayede kan dolaşımının hızlanmasına katkıda bulunur. Söz konusu kıl dönmesi problemlerini giderebildiği gibi, selülit çatlaklarını; hatta batıkları dahi gideren etki göstermektedir. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, genellikle duş sırasında kullanılmakla birlikte, içerisinde bulundurduğu küçük taneciklerin bize katkısı bulunmaktadır. Ayak, yüz; ve vücut için farklı scrub çeşitleri bulunmaktadır.

Scrub Ne İşe Yarar?

Vücudun farklı bölgeleri için farklı çeşitleri bulunan scrubları, önerildikleri bölgelerde kullanmak gerektiğini, aksi halde zarar da verebileceğini belirtmeden geçmeyelim. Örneğin, vücut için hazırlanmış scrub, hassas olan yüz bölgesini yakabilmektedir. Ve zaten her bölge için geliştirilen scrubların farklı yararları bulunmaktadır. Vücut için geliştirilen scrub, kan dolaşımını hızlandırdığından dolayı, selülit çatlaklarının önüne geçebilmektedir. İstenmeyen tüylerin alınmasının öncesinde kullanılacak olursa kıl dönmesini; ve batık oluşumunu en aza indirgeyecektir.

Cildi ölü derilerden arındıran scrublar, içeriklerinde bulundurdukları yoğun yağ miktarı ile, vücudun nemlenmesine de katkıda bulunmaktadırlar. Farklı kokular ile bulabileceğiniz vücut scrublarını, herhangi bir kozmetik mağazasından, uygun fiyata temin edebilirsiniz.

Ayak scrublarının da farklı kokuları bulunmakla birlikte, ayaklarda bulunan nasırları temizlemek, önlemek, ve ayaktaki ölü deriyi arındırmak gibi pek çok önemli görevleri bulunduğunu belirtmek gerekir.

Yüzünüzün parlak, canlı, ve sağlıklı olması için ise, bu amaçla geliştirilen yüz scrublarından yararlanabilirsiniz. Farklı kokularda çok sayıda yüz scrubu bulabilmek mümkündür.

Scrub Nasıl Kullanılır?

Scrub kullanımını yüz scrubu için anlatmakla birlikte, farklı bölgeler için de yine o bölgeye uygun olarak uygulayabileceğinizi belirtmeliyiz.

• İlk olarak yüzünüzü ıslatın
• Elinize fındık tanesi kadar scrub alın, ve masaj yapar gibi yuvarlak hareketlerle yüzünüze uygulayın.
• Scrubun içerisinde bulunan tanecikler eriyene kadar masaj hareketlerine devam edin.
• Ardından scrubunuzu durulayın.
Haftada iki kere scrub uygulaması yapabileceğinizi unutmayın.

Scrub Nasıl Yapılır?

*2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
*1 tane limon
*1 tutam lavanta
*3/4 bardak İngiliz tuzu
*1 tane kavanoz
*3 damla lavanta

Sıkmış olduğunuz limon suyunu diğer malzemelerle karıştırdığınız anda, ev yapımı scrubunuz hazır olacak.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.