Gül Hastalığı Hakkında Bilgiler

Gül Hastalığı Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere gül hastalığı hakkında bilgilerden söz edeceğiz. Gül hastalığı neden olur, gül hastalığı bulaşıcı mı, gül hastalığı nasıl geçer… gibi pek çok sorunun yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz. Biliyoruz ki pek çok okurumuzun başı gül hastalığı ile dertte, ve tedavisini bir türlü bulamamaları dolayısı ile, hastalığın çözümünü kendi çaplarında bulmaya çalışmaktalar. Bu yazımız ile sizlere, gül hastalığı hakkında az da olsa bilgi aktarmaya çalışacağız…

Aslında her yaşta görülebilen gül hastalığı, diğer ismi ile rozasea, daha çok 10 – 45 yaş arası bireylerde görülmektedir. Kırmızı döküntüleri bulunan gül hastalığı üzerinde ince kepeklerin bulunduğu düşünülebilmektedir. Hastalık, kendini sınırlayarak iyileşmekte olup, daha çok bahar aylarında görüldüğü; ve tekrarlama olasılığının da yüksek olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.

Gül Hastalığı Neden Olur?

Gül hastalığı nedenleri arasında, iç hastalıklarının, alerjinin, enfeksiyon, ya da mantarın yer almadığını belirtmemiz gerekmektedir. Peki neden kaynaklanır? Mevsimsel değişim, stres, yorgunluk… gibi unsurların, gül hastalığı nedenleri arasında yer aldığı, uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Herpes Virüs 7 isimli bir virüsün, gül hastalığına neden olabileceği tahmin edilmektedir.

Gül Hastalığı Bulaşıcı Mı?

Gül hastalığı; yani rozasea’nın, diğer virüslerde olduğu gibi kişiden kişiye bulaşması durumu söz konusu değildir.

Gül Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Bazen rozasea’da, şüphelenilen Herpes Virüs 7 dolayısı ile halsizlik; ve yorgunluk gözlenebilir; ama asıl belirti, göğüs, veya karın bölgesinde görülen kırmızı, büyük, üzeri kepekli haberci lekedir. Bu lekenin bir kaç gün, ya da belki hafta sonrasında daha küçük; ve sayıca fazla lekelenmeler görülür. Bu lekeler zaman zaman kaşıntılı da olabilecekleri gibi, vücutta, sırt, karın, göğüs, yüz, ya da boyun, kol; ve bacakların üst kısımlarında bölgesinde görülebilir.

Hem gül hastalığının kişiden kişiye farklılık gösteren bölgelerde, farklı boyutlarda; ve döküntülerinin farklı şekillerde olması; hem de farklı lezyonlarla karıştırılabilmesi dolayısı ile, zaman zaman teşhisinin zor konulabilmesi durumu söz konusu olabilir; ve bu nedenle, doktorunuz tarafından kan tahlili istenebilir, hatta bazen biyopsi dahi alınabilir. Alınan her biyopsinin kanser dolayısı ile alınmadığı bu anlamda bilinmeli; ve korkulmamalıdır.

Gül Hastalığı Nasıl Geçer?

Özellikle hastalığın ilk haftasında yakalanabilmesi durumunda, güneş ışığı oldukça etkilidir. Vücudun günde yarım saat güneşe maruz bırakılması bu nedenle önerilebilmektedir. Bunun yanında, eğer gül hastalığı vücutta çok büyük bir alanı kaplamıyorsa ilaç tedavisine de gerek duyulmayabilir. Aynı durum, kaşıntının olmaması halinde de söz konusudur.

Bunun yanında, tahriş, ve sürtünmenin bu hastalığı vücudun farklı bölgelerine, ya da daha geniş alanlara yayılmasına da neden olabileceği unutulmamalıdır. Vücut kese, ya da lif ile temizlenmemeli, banyo sıcaklığı çok yüksek olmamalı, dar; ve sıkı kıyafetler olabildiğince giyilmemelidir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.