0

Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız?

Cilt bakımı yapan herkes çok iyi bilir, cilt bakımında cilt tipinin önemi çok büyüktür. Cilt tipine göre yapılmayan cilt bakımı, sonrasında, hiç de istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Örneğin: Gözeneklerinizin çok büyük olduğundan şikayet edebilirsiniz. Sürekli düzenli cilt bakımı da yapıyor olabilirsiniz; ama gözenekleriniz öncekinden daha da büyük bir hale gelebilir… İşte bu nedenle cilt tipine göre cilt bakımı yapmalısınız. O halde bilmemiz gereken soru şu: Cilt tipimizi nasıl anlarız? Cilt tipim hangisi diyorsanız, gelin normal, kuru, yağlı, ve karma ciltlerin özelliklerini birlikte gözden geçirelim…

Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız?

Cilt tipim hangisi diyen biri, eğer normal cilt tipine sahip ise, cildi çok sağlıklıdır. Makyaj yapmasa bile çok güzel görünür; çünkü cildi zaten pembemsi bir renktedir, pürüzsüzdür, gözenekleri belirgin değildir. Bu anlamda zaten en şanslı cilt tipinin de normal cilt olduğunu belirtmemiz gerekir.

Kuru cilt tipine sahip olanlar ise, normal ciltler gibi sorunsuz değil, tam tersi sorunlu bir cilde sahiptirler. Ciltleri ince görünümdedir, gözenekleri yok gibidir. Tam bu noktada, erken yaşlanma belirtileri de cilt için ortaya çıkmaya başlar. Göz, ve dudak çevresinde erken yaşlarda kırışmalar başlayabilir. Kuru cilt tipinde olan bir kişinin güneşe, ve rüzgara dayanıksızlığı da söz konusudur. Bu nedenle mutlaka koruyucu ürünler kullanmaları gerekir. Bunun yanında, makyaj konusunda da zorlanan kuru ciltli insanların, özellikle bitkisel; ya da kuru ciltler için özel olarak hazırlanmış olan makyaj malzemelerini kullanmaları gerekir.

Cilt tipine göre cilt bakımında yağlı cilt tipine sahip olanların işleri kuru cilt tipine göre daha da zordur. Ancak yağlı ciltlerin tek avantajı, erken yaşlanma durumunun söz konusu olmamasıdır. Cildinizin yağlı olduğunu anlamak için dikkat etmeniz gereken noktalar: derinizin kalın görünmesi, özellikle gözeneklerin büyük, siyah noktaların çok olması, çene, burun, alın bölgeleri daha fazla olmak kaydı ile parlamanın söz konusu olup olmadığıdır. Eğer cilt tipiniz yağlı ise, cilt bakımı, ve makyaj malzemelerinizin de buna uygun olması gerektiğine önem vermeli, cildinizin yağ seviyesini mutlaka dengelemelisiniz.

Karma cilt tipine sahip olup olmadığınızı anlamak için ise, parmaklarınızı; ya da bir pamuğu kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken işlem, söz konusu her iki şeyden birini cilt üzerinde gezdirmektir. Cildinizin bazı bölgeleri kuru, bazı bölgeleri de yağlı ise, karma cilde sahipsiniz demektir. İşte bu noktada cilt bakımı yaparken, hem kuru, hem de yağlı cilt tipi için hazırlanmış olan ürünleri kullanmanız gerekir ki bu da sizin için zaman alıcı, ve zorlayıcı olacaktır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.