0

17 Ağustos Depremi Hakkında Bilgi Ve Marmara Depremi

Bu yazımızda sizlere, 17 Ağustos depremi hakkında bilgi vereceğiz. 17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşmiş olan depremin 13. senesini geride bırakmış olduğumuz bugünde, 17 Ağustos depremi hakkında bilgi vererek, 17 Ağustos depremini yaşamış olanları, 17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenleri anmak, ve 17 Ağustos depremini hatırlamayanlara da, 17 Ağustos depremini hatırlatarak, deprem hakkında bilinçlenme gelişimini olanaklı hale getirmeyi amaçlamaktayız…


17 Ağustos depremi hakkında bilgi verirken, 17 Ağustos 1999 gecesi, 03:02’de, Kocaeli Gölcük merkezli olarak gerçekleştiğini, ve 17 Ağustos depreminin büyüklüğünün de 7.5 olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. 17 Ağustos depremi, pek çok mal kaybı ile birlikte çok fazla can kaybına da neden olmuştur. 17 Ağustos depreminin bilinen diğer isimleri: Marmara depremi, Gölcük depremi…’dir.
17 Ağustos depremi hakkında bilgi verirken, Marmara depreminin, tüm Marmara bölgesinde olduğu gibi, Ankara’dan İzmir’e kadar Türkiye’nin pek çok yerinde hissedildiğini de belirtmemiz gerekmektedir. 17 Ağustos depremi, Gölcük depreminde gerçekleşen ölüm sayısının 17.840 olduğu, resmi kayıtlara göre belirtilmektedir. Bunun yanında, 505 kişinin de, Marmara depreminde sakat kaldığı belirtiliyor. Fakat, 17 Ağustos depremi hakkında bilgi veren kişiler, resmileştirilmemiş olan Marmara depremi ölümlerinin, 50.000 olduğunu belirtmektedirler.
17 Ağustos depremi, her sene 17 Ağustos tarihinde anılarak, insanlarda deprem bilincinin gelişmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Çünkü, Marmara depremi, ya da Gölcük depremi olarak isimlendirilen bu olay, ülkemizin yakın tarihini çok önemli bir şekilde etkilemiştir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.