0

Nuh Tufanı Hakkında Kısa Bilgiler

Bu haftanın favori filmi Nuh: Büyük Tufan. Bu nedenle bu yazımızda sizlere, Nuh Tufanı hakkında bilgi vererek, kısaca Nuh’un gemisini anlatmaya çalışacağız. Çünkü filmde, bilgilerimizin haricinde farklı yaşanmışlıklar anlatılıyor. Öyle ki, Nuh: Büyük Tufan’ı izlememizin sonrasında ister istemez, Nuh Tufanı hakkında bilgi araştırması yapmaya başlıyoruz. Bu nedenle gelin, zaman kaybetmeden sizlere, Nuh Tufanı hakkında kısa bilgiler vermeye, ve Nuh’un gemisini anlatmaya çalışalım:


Hz. İdris’in sonrasında, Adem soyundan gelenlerin Allah yolundan ayrıldıkları görülmektedir. Bu insanlar putlara tapar olmuşlardır. Bu insanların doğru yola sapmaları için Allah tarafından Hz. Nuh gönderilmiştir. Nuh, seneler boyu insanlara, doğru yola dönmeleri için uyarılarda bulundu. Kendisine inananlar, eşi, oğulları Ham, Sam, ve Yafes ile, onların eşleridir. Bunun haricinde, insanlar arasında yer alan sayılı bir kaç kişi de Nuh’a inansa dahi, Yam isimdeki oğlu dahi Nuh’a inanmamıştır.
Kendisi insanlara öğüt verdikçe, insanlar ona cefa eder, hakarette bulunurlardı. Bunun üzerine Nuh, bu insanlar için kötü dualarda bulunmaya başladı. Duaları kabul oldu. Allah tarafından Nuh’a, gemi yapması için bir vahiy gönderildi. Kendisine iletilen isteği bir kır ortasında, sudan uzak bir yerde yapmaya başlayan Nuh ile, geminin yapıldığı yerden geçen, ve kendisine inanmayanlar dalga geçmeye başladı. Bunun üzerine Nuh onlara, gün gelip kendisinin de onlarla dalga geçeceğini söyledi.
Geminin yapımı bittiğinde, Nuh tufanının işaretleri görülmeye başladı. Nuh, kendisine inananları, ve yer yüzünde bulunan hayvanlardan da birer çifti alarak gemiye bindi. Oğlu Yam gelmiyor, Nuh onu ikna etmeye çalışıyordu. Yam, bir dağa çıkarak tufandan kurtulacağını söyledi. Nuh onu ikna etmeye çalışırken aralarına giren dalga, Yam’ın boğularak ölümüne neden oldu. Sular öyle yükseldi ki, dağları da aştı, geminin dışında kalan hiç bir canlının hayatı kurtulmadı.
Nuh’un gemisi, altı ay kadar, büyük dalgaların arasında yüzdü. Sonrasında yağmurlar kesildi. Nuh’un gemisi bir dağa oturdu, insanlar kurtuldu. Bunun sonrasında ise, insanlık, Nuh’un oğullarından yürümeye başladı. Türklerin Yafes soyundan olduğu belirtilmektedir.
Nuh’un gemisinin buhar gücü ile çalıştığı, ve metalden yapıldığı, Titanic kadar büyük olduğu belirtilmektedir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.