0

Yumurta Kabuğu Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda sizlere yumurta kabuğu ile ilgili bilgilerden söz edeceğiz. Yumurta kabuğu ne işe yarar; ve yumurta kabuğu nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz. Hani pek çoğumuz yumurta yiyor, ama yediği yumurta kabuğunu da kaldırıp çöpe atıyor ya, işte o yumurta kabuğu hem sağlığınız, hem de eviniz için pek çok işe yarar. Gelin yumurta kabuğu ne işe yarar sorusunun yanıtını önce sağlık adına inceleyelim…

Yumurta Kabuğu Ne İşe Yarar?

Yumurta kabuğunun yapısı, vücudumuzdaki kemikler, ve dişlerimizin yapısı ile benzerlik göstermektedir. Sadece bir yumurta kabuğunun içeriğinde 800 mg Kalsiyum bulunur. Ve kemik sağlığı için Kalsiyum günde ortalama 1000 mg alınmalıdır. Bu oranı düşündüğümüzde, hemen hemen günde bir tane yumurta kabuğu yiyerek, ve bunun yanında bir de sağlıklı beslenerek, günlük Kalsiyum gereksinimimizi karşılayacağımızı anlayabiliriz. Kemik erimesi bu sayede önlenebilmekte, kemik sağlığı korunmaktadır.
Yumurta kabuğunun fazlası ise, fazla kalsiyum alımına neden olacağı için kireçlenmeye neden olmaktadır. Kireçlenmenin giderilmesi için ise yumurta kabuğu zarından faydalanılır. Yumurta kabuğu zarını elbette evde kendiniz de yiyebilirsiniz; ama, bu besini içeren özel takviye ürünlerin de bulunduğunu belirtmeden geçmemeliyiz. Yumurta kabuğu zarı kireçlenmeyi baskılar, ve bunu yaparken de vücudun herhangi bir yerine zarar verici etki göstermez.

Yumurta Kabuğu Nasıl Yenilir?

Pek çok kişi bu sorunun yanıtını merak ediyor: Yumurta kabuğu çiğ mi yenmeli, yoksa pişirilmeli mi? Hep biliriz ki, besinler çiğ şekilde tüketilirler ise daha yararlı olurlar… Ama bu durum yumurta kabuğu için geçerli değildir. Yumurta kabuğunun içeriğinde bakteriler yer alır. Bu bakterilerin yok edilebilmesi için yumurta kabuğunu önce çok iyi kaynatmalı, sonrasında kurumasını beklemelisiniz. Ardından iyice ezerek toz haline getirebilir, ve bu tozu isterseniz yutabilir, isterseniz de salata, ya da yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Önemli olan yiyebileceğiniz bir yöntem bulmaktır…

Yumurta Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Yumurta kabuğunun sağlık için kullanımını anlattık. Şimdi gelelim yumurta kabuğu ile diğer yapılabileceklere…

• Çiçeklerinize gübre kadar faydalı olan yumurta kabuğunu ufalayıp, toprağın içerisine karıştırabilirsiniz.
• Çamaşır beyazlatma etkisi olan yumurta kabuğunun bu etkisinden yararlanmak için, yumurta kabuklarını bir beyaz bezin içerisine sarın; ve güzelce bağlayarak beyazlarla birlikte, kaynatma sırasında makineye atın.
• Kaşınan, ya da tahriş olan cildinizdeki sorunlardan da yumurta kabuğu ile kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken yumurta kabuğunu bir kabın içerisine koymak, üzerine elma sirkesi ekleyerek kabın ağzını kapatarak bir kaç gün beklemektir. Sonrasında bu sirkeyi cildinize uygulayabilirsiniz.
• Temizlik için kullanabilirsiniz. Bunun için toz halindeki yumurta kabuklarını biraz sabunlu su ile karıştırmanız yeterli olacaktır. Kimyasal içermeyen bir temizleyiciyi bu şekilde hazırlamış olursunuz.
• Mutfak lavabosunun boru, ve süzgeçlerini temizlemek için süzgecin içerisine bir kaç parça yumurta kabuğu atın. Yavaş yavaş kırılıp, boruların temizliğini doğal yoldan gerçekleştirecektir.
• Çiçek, ve bitkilerdeki böcek, ve salyangoz gibi istenmeyen canlılardan kurtulmanızı sağlar. Bunun için yapmanız gereken, mahsullerinizin içerisine biraz yumurta kabuğu eklemektir.
• Ciltteki renk eşitsizliğini gidermek, ve cilde tazelik kazandırmak için, yumurta kabuğunu ezin, ve içerisine yumurta akı da karıştırarak bir maske elde edin. Bu maskeyi cildinize uygulayıp 20 dakika beklemeniz, sonuca ulaşmak için yeterli olacaktır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.