0

Çeyiz Hesabı Nedir?

Bu yazımızda sizlere, son günlerde medyada sık duyduğumuz çeyiz hesabı ile ilgili bilgilerden söz etmeye çalışacağız. Çeyiz hesabı nedir, çeyiz hesabı nasıl açılır gibi soruların yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz. Eğer siz de 27 yaşından küçük, ve hala evlenmedi iseniz, ayda biriktirecek 100 TL dahi paranız varsa çeyiz hesabı açma olanağına sahipsiniz demektir. Peki çeyiz hesabı nedir?

Çeyiz Hesabı Nedir?

“Allah yuva kurana yardım eder” derler. Şimdi bununla birlikte, devletin de yuva kuran gençlere destek olması durumu söz konusu… Bankaya giderek bir hesap açıp, bu hesabı çeyiz hesabı olarak kullananlar, evleneceklerinde, yatırdıkları paranın miktarı, ve zamanına göre, devletten çeyiz desteği alıyor… Elbette çeyiz hesabı açmanın şartları var: 18 yaşından büyük, 27 yaşından küçük olmanız, ve açtırdığınız çeyiz hesabından devlet yardımı alabilmek için en az üç sene, her ay en az 100, en çok 1000 TL para yatırmanız gerekiyor.

Çeyiz hesabı açtınız, ve 40 ay sonra evleneceksiniz diyelim. Her ay düzenli olarak çeyiz hesabına 200 TL para yatırdığınızı farzedelim… 40 ayın sonunda hesabınızda 8.000 TL para birikmiş olacak; ve siz bu parayı çeyiz hesabından 8.800 TL olarak çekebileceksiniz. Çünkü devlet size, yatırmış olduğunuz paranın %10’unu çeyiz desteği olarak verecek… Yani çeyiz hesabı açtıralı en az 3 sene oldu ise; ve evlenecekseniz, 47 aylık zaman dilimine kadar her ay en az 100, en çok 1000 TL yatırdığınız takdirde, devlet size, biriktirmiş olduğunuz paranın %10’unu verecek…

Çeyiz hesabı açtırdınız, 55 aydır hesabınıza her ay 250 TL yatırdınız diyelim. 55 ayın sonunda hesabınızda 13.750 TL para birikecek, ve devlet size, evleneceğiniz zaman 13.750 TL ile birlikte, 2.062 TL daha verecek… Siz çeyiz hesabından toplamda 15.812 TL almış placaksınız… Çeyiz hesabı açma, sonrasında hesabına 47 – 59 aylık zaman diliminde aylık en az 100, en çok 1000 TL yatırmış olanlar, devletten %15 çeyiz desteği alacak.

Çeyiz hesabına 5 yıl boyunca para yatıranlara ise devlet, biriken paranın %20’sini destek olarak verecek… Kısacası, damlaya damlaya göl olur, bir de desteği olunca, bu pahalılıkta evlenmek oldukça kolay olur… O halde, para biriktirmeye başlamak gerek…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.