2018’de En Çok Okunan Kitaplar

2018’de En Çok Okunan Kitaplar

2018’de en çok okunan kitaplar, 2018 yılının bitmesine sayılı günler kala en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Kitap okumak insan sağlığı açısından en önemli aktivitelerden bir tanesi olsa da insanlar kitap okumaktansa daha farklı aktivitelere yönlenebiliyor. Türkiye’de en çok okunan kitaplar arasında yer alan ilk 10’u hangi isimlerin oluşturduğunu sizlere aktaracağız ve bakalım en çok Türk mü yoksa yabancı yazarları mı ülke olarak tercih ettik… İşte merak edilen, belki de içerisinden seçip beğendiğinizi okumak isteyeceğiniz Türkiye’de en çok okunan kitaplar listesi…

2018’de En Çok Okunan Kitaplar

10) 1984 – George Orwell: 4 Eylül 2018’de yayınlanan 1984’ü Türkçe’ye Celal Üster çevirdi. 352 sayfa olan kitabın 63. baskısı yayında bulunuyor. Yazar kitap içerisinde, geleceği bir kabus niteliğinde anlatmaktadır. Ütopik olduğunu düşünebilirsiniz; ama bir o kadar da gerçektir. Güncelliğini hiç bir zaman yitirmeyecek olan baş yapıtlar arasında yer almaktadır. İnsanların makineleşmiş kitlelere dönüştüğü, zihnin kontrol altına alınıp bireyselliğin yok edildiği durumları anlatmaktadır. Ve 1984 kitabı, 2018’de en çok okunan kitaplar arasında 10. sırada yer almaktadır. Yazar hayal gücü ile her şeyi en ince detayına kadar kurgulamak sureti ile okuyucusuna aktarmıştır.

9) Simyacı – Paulo Coelho: Özdemir İnce tarafından Türkçe’ye çevrilen ve 182 sayfa olan Simyacı, 14 Aralık 2018’de 146. baskısına ulaşmıştır. İlk baskısı 1988 yılında yayınlanmış olan ve çocukluğunu yitirmemiş yetişkinler tarafından hala bir klasik olarak okunmakta olan Simyacı, eleştirmenler tarafından dahi bir fenomen olarak nitelendirilmektedir. Endülüs’lü çoban Santiago’nun İspanya’dan Mısır piramitlerinin eteklerine kadar gidip orada hazinesini arayışını, yani Santiago’nun hayatını anlatıyor; ama bunu felsefi bir şekilde ama masalsı olarak gerçekleştiriyor.

8) İkigai (Japonların Uzun Ve Mutlu Yaşam Sırrı) – Francesc Miralles , Hector Garcia: 178 sayfa olan ve piyasaya 9 Aralık 2017’de çıkan ikigai okuduğunuzda her gününüzün bir anlamı olacak. Çünkü kitaba göre herkesin bir ikigaisi var; yani, güne başlamak için bir sebebi… Kitap hem çok rahatlatıcı; hem de ilham verici olması ile beğeni topluyor. Acele etmeden amaçlarınızı keşfetmek, insanlarla olan ilişkilerinizi güçlendirmek ve tutkularınıza kendinizi adamak istiyorsanız, İkigai’yi siz de okumalısınız.

7) Hayvan Çiftliği – George Orwell : Türkiye’de en çok okunan kitaplar arasında yer alan ve 152 sayfa olan Hayvan Çiftliği, 9 Kasım 2018 tarihinde 56. baskısına ulaştı. Türkçe’ye Celal Üster tarafından çevrildi. Kitapta yer alan kişiler, adından da anlaşılacağı gibi hayvanlar. Ancak kitap 1940’larda yaşanan reel sosyalizmi eleştirir nitelikte. Bir Peri Masalı, Hayvan Çiftliği’nin alt başlığı olsa da, bu roman çocuklar için eğlenceli bir kitap değildir ve yetişkinlere yazılmıştır.

6) Mustafa Kemal – Yılmaz Özdil : 2018’de en çok okunan kitaplar ve Türkiye’de en çok okunan kitaplar arasında yer alan, Yılmaz Özdil’in kaleme aldığı Mustafa Kemal, altıncı sıradadır. Kitap 12. baskısına 17 Aralık 2018’de ulaşmıştır. Sayfa sayısı ise 520’dir.

5) Şeker Portakalı – Jose Mauro De Vasconcelos : Emrah İmre tarafından Türkçe’ye çevrilen ve 28 Kasım 2018’de 132. baskısına ulaşmış olan Şeker Portakalı 182 sayfadır. Sadece 12 günde yazılmış olan bu kitap, 1968 yılında yayınlandı ve yazarın pek çok kitabı olsa da en ünlüsü olmayı başardı. Her ne kadar çok kısa zamanda da yazılmış olsa yazar, “Yirmi yıldan fazla yüreğimde taşıdım” diyerek Şeker Portakalı’ndan söz etmiş ve Zeze’nin serüvenini burada anlatmıştır ki daha çok okul çağında olan çocuklar tarafından okunur; onlara da öğretmenleri tavsiye etmektedir.

4) Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan Zweig : Sadece 68 sayfa olan ve 20. baskısına 23 Kasım 2018’de ulaşan Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Ahmet Cemal tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. 1920 yılında kaleme alınmış olan kitapta uzun bir mektup yer alsa da, mektubun gönderen kısmında isim yazmamaktadır. Bilinmeyen kadın mektubunu, ömrü boyunca aşık olduğu adama yazmıştır. Mektubun başında ise bir hitap yer almaktadır: Sana! Beni Asla Tanımamış Olan Sana! 2018’de en çok kitaplar arasında yer alan Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, insan psikolojisinde farklı bir yolculuğa çıkmanızı sağlıyor.

3) Fahrenheit 451 – Ray Bradbury : Dost Körpe tarafından Türkçe’ye çevrilen 208 sayfalı bu kitap 9. baskısına 4 Aralık 2018 tarihinde ulaşmıştır. Çok iyi, hatta insanların hem hayran olup; hem de sonrasında kabuslar görmesine neden olan bir kitap olarak tabir edilen Fahrenheit 451, Montag isimli bir itfaiyecinin, televizyonların hakim olduğu dünyada kitapları nasıl yaktığını anlatması ile başlıyor. Ama sonrasında yön değiştiriyor çünkü Montag’ın yeni komşusu ona kitapların ne kadar değerli olduğunu anlatıyor. Ve Montag artık hayatı sorgulamaya başlıyor; sadece sorgusuzca kendine verilen görevi yerine getirmiyor. Ne var bu kitapların içinde?

2) Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig : 80 sayfa olan kitap 15. baskısına 17 Kasım 2018’de ulaştı. İlknur İgan tarafından Türkçe’ye çevrildi. Zencin, seçkin bir adamın tasasız yaşamının sonrasında duyarsızlaşmasının hikayesini anlatmaktadır. Önce sıradan bir Pazar günüdür ve at yarışlarını izlemektedir. Ancak bu esnada bir suç işler ve aslında bu noktada kim olduğunu yeniden hissetmeye başlar. Aynı gün geceye kavuştuğunda o şehrin en kötü yerlerindedir. Ve sonrasında da ruhani bir uyanış gerçekleşecektir bu seçkin adam için.

1) Gazi Mustafa Kemal Atatürk – Prof. Dr. İlber Ortaylı : 480 sayfa olan kirap 12 Ocak 2018’de okuyucusu ile buluşmuştur ve Türkiye’de en çok okunan kitaplar ve 2018’de en çok okunan kitaplar arasında da ilk sırayı almıştır. İlber Ortaylı’nın ilk biyografisi olan bu kitapta tüm yönleri ile Mustafa Kemal Atatürk anlatılıyor. Türkiye’de en çok okunan kitaplar a arasında Mustafa Kemal Atatürk’e verilen değerin ne kadar büyük olduğunu da bir kere daha anlamış oluyoruz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.