1

Atatürk’ün Resimleri Atatürk Öldükten Sonra Çekildi…

Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 sabahı 09:05’te, Dolmabahçe Sarayı’nın denize bakan bir odasında hayata gözlerini yumdu. Peki Atatürk öldükten sonra ne oldu? Atatürk’ün öldükten sonra resimleri çekildi; bu resimler ise, bu günlerde çıkıyor ortaya…

<

Atatürk, Savarona Yatı’ndan, Dolmabahçe Sarayı’nda vefat ettiği odaya 28 Temmuz 1938’de alındı Ve belirtilen tarihten sonra vefatının gerçekleştiği odada nefes almaya devam etti. Atatürk ölmeden önce Dolmabahçe Sarayı’nda bulunduğu odada halılarla kaplanmış bir zeminde bulunmaktaydı. Dolmabahçe Sarayı’nda Atatürk’ün son günlerini geçirdiği odanın dört tane penceresi vardı; ve bu dört pencerenin her birinde atlas perdeler bulunmaktaydı. Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı’nda son günlerini geçirdiği odanın iki tane kapısı bulunmakta idi. Atatürk son günlerini, Dolmabahçe Sarayı’ndaki bu deniz manzaralı odada geçirdi.
Atatürk’ün son günlerini geçirdiği Dolmabahçe Sarayı’ndaki odada bulunan iki kapının ortasında bir tane tuvalet masası yer almaktaydı. Tuvalet masasının üzerinde, tam ortada ise bir tane masa saati yer almaktaydı. Bu masa saati Atatürk’e en eski arkadaşlarından biri olan Nuri Conker tarafından hediye edilmişti. Nuri Conker’in Atatürk’e hediye ettiği masa saatinin dört köşesi bulunmaktaydı.
Atatürk’ün son günlerini geçirdiği Dolmabahçe Sarayı’ndaki odada bulunan diğer eşyalar ise şu şekilde sıralanabilir: bronz işlemeli ceviz bir karyola, bir kaç tane sandalye, komidin, gardırop… Ayrıca, Atatürk’ün son günlerini geçirdiği Dolmabahçe Sarayı’ndaki odada bir adet sofa bulunmaktaydı. Bu sofada ise, sürekli bir görevli beklerken; bir de radyo çalardı… Atatürk’ün son günlerini geçirdiği Dolmabahçe Sarayı’nda bulunan odanın yan tarafında yer alan salonda ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın arkadaşları bulunmaktaydı..
Peki 10 Kasım 1938’de ne oldu? Atatürk öldü. Atatürk hayata gözlerini yumduğunda, Dolmabahçe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı bayrağı yarıya indirildi. Atatürk öldüğünde yanında doktorları; ve yakınları bulunmaktaydı. Atatürk öldüğünde yanında kimler vardı? sorusunun yanıtı ise şu şekilde verilebilir: İsmail Hakkı, Hasan Rıza, Kılıç Ali, Doktor Mehmet Kamil, Doktor Akil Muhtar, Doktor Abravaya, Doktor Süreyya Hidayet… Atatürk öldüğünde yanında, hizmetinde bulunan, Binnaz Hanım, Rıza, Rıdvan; ve Mehmet de bulunmakta idi. Atatürk öldüğünde yanında bulunanlardan kimileri, çaresiz olmaları sebebiyle odanın içerisinde dolaşıyordu; kimileri şok olmuş bir şekilde Atatürk’e bakarken; kimileri de ağlıyordu.
Atatürk öldükten sonra, gözleri son kez kapatıldı; Atatürk’ün çenesi, GMK markalı bir mendil ile bağlandı. Atatürk öldükten sonra, Doktorları Nuri Hakkı ve Mustafa Hayrullah, tunç rengi bir madde hazırladılar; bu madde ile, Atatürk’ün yüzünün ve elinin kalıplarının alınması amaçlanmaktaydı.
Atatürk öldükten sonra, iki tane silahlı asker, Atatürk’ün başında saygı duruşuna geçti; bununla birlikte doktorları, Atatürk’ün ölüm raporunu hazırlamaya başladılar. Bu işlemler belirtilen kişiler tarafından gerçekleştirilirken; bir taraftan da Atatürk’ün resimleri çekilmekteydi.
Bugün Can Dündar tarafından ortaya çıkartılan Atatürk’ün resimlerinden bir tanesi, Atatürk, yatağında rahat bir şekilde uyurken çekilmişe benziyordu; fakat Atatürk öldükten sonra çekilmişti. Atatürk’ün resimlerinden biri, Atatürk’ün dudağında huzurlu bir gülümseme varken çekilmişti; fakat bu resim de Atatürk öldükten sonra çekilmişti. Atatürk’ün resimlerinden biri de, Atatürk öldükten sonra, yüzünden kalıp alınırken çekilmişti. Atatürk öldükten sonra, başucunda iki asker ihtiram nöbeti tutarken de Atatürk resimlerinden bir başkası çekilmişti. Atatürk’ün resimleri çekilirken, Dolmabahçe Sarayı’ndaki odada bulunanlardan bazıları da Atatürk ile vedalaşıyorlardı.
Can Dündar, Atatürk’ün resimlerini, Muhammet Yüksel’in arşivinde bulduğunu belirtiyor; ve kendisinden izin alarak Atatürk’ün resimlerinden iki tanesini, Milliyet Gazetesi’nde yazmış olduğu yazısında bizlerle paylaştığını belirtiyor. Yazımız, Can Dündar’ın, Milliyet Gazetesindeki yazısından özetlenmiştir…


Can Dündar’ın Milliyet Gazetesindeki yazısı


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.