0

Kurban Bayramı 2011 Yarılandı Bile… Kurban Bayramı Kutlamaları Devam Ediyor

Kurban bayramı 2011 geldi gelecek derken, kurban bayramının yarısı geçti; geriye, bir iki günlük kurban bayramı süresi kaldı. Kurban bayramı 2011 ile ilgili gözlemlerimiz neler oldu peki şu ana kadar? Kurban bayramının ramazan bayramından bir farkı var; ramazan bayramında hava biraz daha sıcaktı; ve dışarılar daha cazip geliyordu; kurban bayramında ise havalar serinlik derecesini de aşarak soğuk oldu; acaba, kurban bayramı gezmelerinin ramazan bayramı gezmelerinden daha çok olmasının nedeni bu mudur?

<

Kendi adıma şöyle bir değerlendirme yapmak istedim: kurban bayramı mesajları, hepimizin telefonuna en az bir kaç tane gelmiştir; bir kaç on tane gelenleriniz de olmuştur mutlaka 🙂 Ben de bu mesajlardan 29 kişiye gönderdim sanırım. Nasıl gönderdim? Hemen anlatayım: yengemden bana gelen kurban bayramı mesajını, okumadım bile; kurban bayramı mesajının sonunda adı ve soyadı yazıyordu, onu silmek için mesaj ekranında ”diğer” butonuna bastım; sonrasında da ”ilet”e bastım. Gidip, yengemin adını ve soyadını sildim; kolaylığın bu kadarı ya yerine kendi adımı yazmadım bile 🙂 Rehbere girdim, istediğim kişilerin isimlerini işaretleyerek kurban bayramı mesajını 29 kişiye gönderdim. Ortalama 3 dakikamı aldı bu işlem…
İşte kurban bayramı kutlamaları bu kadar basit bir hal aldı bazı kişiler için. Ama, bu 29 kişinin içerisinde, konuşmak istediklerim yoktu açıkçası; kurban bayramı mesajını gönderdikten sonra, telefonla arayıp kurban bayramı kutlamaları yaptığım kişiler de oldu. Bunun yanında ev gezmeleri; ve harçlıksız el öpmeler 🙂 İlginçtir, önceden elini sıkmak için el uzattığın kişiler, ellerini kaldırır; ve resmen ”Al elimi öp” derlerdi. Bu bayramda nedense bu kişiler tokalaşmakla yetiniyor; ve, ”benim elim fırıncı küreği mi” diyorlar. Yok anlamadığım, önceki bayramlarda elleri fırıncı küreğiydi de emekliye mi ayırdılar 🙂 Emekli maaşı da alıyorlar mı acaba fırıncı kürekliği yapan elleri için 🙂 Modernleşiyor muyuz yoksa ne dersiniz?
Hala eski gelenekleri yaşatanlar da yok değil. Yanında gencecik çocukları ile birlikte bayram gezmelerine gidenler; ve kurban bayramı kutlamalarını gerçekleştirenler var. Ben de bu bayram bayram gezmelerine gittim; benim de normalde gerçekleştirdiğim bayram gezmeleri sadece zorunlu olan kişiler için geçerlidir; bu bayram, belki de işten kaçmak için; malum işim bilgisayar başında, ister istemez pc başında kaldığımda bir şeyler rahat bırakmıyor beni, şu an olduğu gibi 🙂 Bayramın son gününe kadar hiç bir şey yapmayı düşünmüyordum mesela. Yayın almayı istiyordum bol bol ama malesef isteğim gerçekleşemedi.
Umuyorum, hepiniz için güzel bir kurban bayramı 2011 olmuştur; ve şu andan itibaren de kurban bayramını güzel tamamlamak adına keyifli vakitler geçirmeye devam edersiniz. MaviBoncugum.Com ailesi olarak birlikte daha nice, güzel bayramlar geçirmek dileği ile…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.